האם המשרד להגנ"ס בוחן טכנולוגיות לשליטה על מזג האוויר?
מחקר חדש בדק אילו טכנולוגיות סביבתיות ישמשו אותנו בעתיד. מומחים נשאלו מתי סביר שהטכנולוגיות השונות יהיו שמישות, מה החסמים ליישומן בישראל ועוד. הפרטים לפניכם
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 27/6/2016

אנו מצויים בתקופה שבה קצב ההתפתחויות הטכנולוגיות הינו מהיר יותר מאי פעם בעבר. טכנולוגיה העשויה להבשיל מחר יכולה לתת פתרון לבעיות סביבתיות שכרגע לא נראה להן פתרון באופק. לכן, המשרד להגנת הסביבה יזם מחקר אקדמי המנסה לתת חיזוי לטכנולוגיות הסביבתיות של העתיד.

מחקר לחיזוי טכנולוגיות סביבתיות עתידניות

מטרת המחקר "חיזוי טכנולוגיות סביבה 2030" הייתה לסקור ולהעריך את התפתחותן והשפעתן העתידית של טכנולוגיות סביבה שונות אשר עשויות להיות בעלות חשיבות עד שנת 2030. זאת על מנת לסייע למשרד להגנת הסביבה בגיבוש מדיניות מחקר ארוכת טווח בתחום הסביבתי ולסייע בפתרון בעיות סביבתיות.

במסגרת המחקר, שבוצע על ידי היחידה לחיזוי טכנולוגי וחברתי באוניברסיטת תל-אביב, בוצע סקר מומחים לחיזוי טכנולוגי לגבי טכנולוגיות חדשות נבחרות.

אילו טכנולוגיות סביבתיות השתתפו בסקר?

סקר המומחים המקוון כלל 28 טכנולוגיות חדשות אשר חולקו לשישה פרקים:

 1. כללי (נושאים חוצי תחומים)
 2. מים
 3. אוויר
 4. קרקע
 5. אנרגיה
 6. פסולת

ישנן טכנולוגיות שלא תופתעו לשמוע שנכללו בסקר, כמו חישה מרחוק (מלוויינים) של מזהמים באוויר, תאים סולאריים בעלי יעילות גבוהה המחקים פוטוסינתזה בצמחים, טיהור ביולוגי של קרקע באמצעות אנזימים מהונדסים, או ייצור ביו דיזל מפסולת שומנית. אך כמה מהטכנולוגיות שנסקרו יגרמו לכם להרמת גבה, כמו למשל שליטה על מאפיינים מסוימים של מזג האוויר.

בדו"ח הוסבר כי במחקר נבחנו גם טכנולוגיות המוגדרות כ"הימור פרוע" ((Wild Cards, כלומר התפתחויות עתידיות בעלות סבירות נמוכה (מנקודת מבט של היום), אך בעלות אימפקט גבוה אם אכן יתרחשו. עוד צויין כי דיון ב"תרחישים פרועים" עשוי לאתגר את הנחות העבודה השגרתיות ולעודד חשיבה יצירתית החשובה להתמודדות עם אתגרים סביבתיים עתידיים.

אילו קריטריונים נבדקו לגבי כל טכנולוגיה?

עבור כל טכנולוגיה נבדקו מספר גורמים, בינהם:

 • השנה שבה תהיה כל טכנולוגיה זמינה לשימוש מעשי: המומחים התבקשו לבחור טווח של שנים בהן הטכנולוגיה תבשיל לכדי שימוש מעשי. החל משנת 2018 וכלה ב"לעולם לא"
 • תרומתה הפוטנציאלית לקידום הגנת הסביבה וסיכויי מימושה בישראל
 • חסמים העלולים למנוע/לעכב שימוש: למשל חסמים כלכליים, רגולטוריים, חברתיים וכו'
 • צורך בפעולות יזומות של המשרד כדי לקדם שימוש: למשל תמיכה במחקר ופיתוח תעשייתי/אקדמי, תמריצים, חינוך ועוד
 • יתרונות/חסרונות של הטכנולוגיות בהשוואה למענים קיימים במידה וישנם

מתי הטכנולוגיות יהיו זמינות למימוש?

שאלת מיליון הדולר! על פי חציוני התשובות של המשיבים, רוב הטכנולוגיות שנדונו בסקר צפויות להיות זמינות לשימוש מעשי בין השנים 2023-2019. אך ברוב המקרים אין אחידות בתשובות המומחים, ובחלק מהטכנולוגיות אף קיימת אי- הסכמה ניכרת בין המשיבים בנוגע למועד הזמינות למימוש מעשי.

לדוגמא, בנוגע לטכנולוגיה "הפקת אנרגיית רוח בעזרת עפיפונים מיוחדים הפעלים בגובה רב", 30% מהמומחים העריכו שהמועד בו הטכנולוגיה תהיה זמינה לשימוש הוא לפני שנת 2024, 23% העריכו שהמועד הוא אחרי שנת 2029, ואילו 23% מהמשיבים סברו שזה לא יקרה לעולם. במקרה אחר, "טיהור מים באמצעות פלזמה", מספר הסבורים שהטכנולוגיה תהיה זמינה לשימוש מעשי בין השנים 2028-2024 זהה לאלה הסבורים שזה לא יקרה לעולם.

ומתי נוכל לשלוט במזג האוויר? המומחים בסקר העריכו שטכנולוגיות מסוג זה יבשילו לשימוש רק בין השנים 2029 ל- 2033. סבלנות.

--------

קישורים רלוונטיים

 1. דו"ח מסכם: חיזוי טכנולוגיות סביבה 2030, המשרד להגנ"ס [pdf]
 2. מתקן מיחזור חדש בישראל לטיפול באריזות וציוד מזוהם, 16.05.2016
 3. חדשנות ישראלית: איך הופכים ציוד מזוהם לכיסא פלסטיק חדש? 14.02.2016
 4. פרס למי שימציא חיישני גופרית לשפכים, 31.01.2016
 5. פרס של 3 מיליון יורו לפיתוח חומרים לאוויר נקי, 25.10.2015
 6. בקרוב: מכס מופחת על מוצרי איכות סביבה, 28.05.2016
תגיות: חיזוי טכנולוגי , חסמים , מחקר ,