המשרד להגנ"ס האמריקני מעוניין בהורדת ערך הסף של אוזון
במסגרת סקירה מחודשת של ערכי הסף פעם בחמש שנים שמחייב חוק אוויר נקי האמריקאי, המשרד להגנ"ס של ארה"ב שוקל להוריד את ערכי הסף של המזהם "אוזון"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/12/2014

המשרד להגנת הסביבה האמריקאי (EPA) מציע לשנות את ערכי הסף המותרים להימצאות אוזון מ - 75 ל- 60-70 חלקיקים למיליארד (ppb) עד סוף שנת 2015. כעת הוא מפרסם להערות הציבור את הצעתו והוא צפוי לקיים בהמשך שלושה שימועים ציבוריים טרם ההכרעה.

אוזון [O3] הוא מולקולה המורכבת משלושה אטומים של חמצן (במקום שניים במבנה הנפוץ) וניתן לחלקו לשניים: "אוזון טוב" ו- "אוזן רע", כאשר הראשון, הנמצא בסטרטופירה של כדור הארץ, מסייע בקיום תקין של מהלך החיים על-פני כדור הארץ בסננו את הקרינה האולטרה סגולה המזיקה של השמש, והשני, "האוזון הרע", נמצא בגובה פני הקרקע וידוע בהשפעותיו השליליות על הבריאות והסביבה.

עוד דבר המייחד את האוזון הוא שהוא אינו נפלט ישירות לאוויר, אלא היווצרותו מתרחשת על-ידי מפגש בין שני מזהמים אחרים - תחמוצות חנקן [NOx] ותרכובות אורגניות נדיפות [VOC's], בתנאי חשיפה לשמש. מקורות למזהמים אלה יכולים להיות כלי-רכב, תעשייה, תחנות כח ואדים מסויימים מדלקים, ממסים וצבעים.

המשרד להגנ"ס האמריקאי, כאמור, מעוניין להוריד את ערכי הסף לאוזון, זאת לאחר שסקר באמצעות מומחים עצמאיים מעל ל- 1,000 מחקרים חדשים אודות השפעותיו המזיקות של האוזון. המחקרים חידדו את הנזק הבריאותי שיכול להיגרם מחשיפה לאוזון, בייחוד אצל ילדים וקשישים, כגון פגיעה במערכת הנשימה וכלי דם, אסתמה ואף מוות בטרם עת. לדברי ה - EPA, שינוי ערכי הסף ימנע בין 750-4300 מקרי מוות בטרם עת כל שנה ויחסוך כ-3.9 מיליארד דולר בשנה בארה"ב.

לצד הורדת ערך הסף המרכזי (המתייחס לבריאות האדם), מציע המשרד להגנ"ס להוריד גם את ערך הסף המשני (המתייחס לנזק אקולוגי, חקלאות וכו') לסיפוק הגנה טובה יותר לצמחים, מערכות אקולוגיות ולחקלאות. ב- 30 השנים האחרונות צנחו רמות ה"אוזון הרע" בארה"ב ב-30% וה - EPA צופה בהמשך התקדמות נוספת.

ערכי הסף לאוזון בישראל

בשונה מארה"ב, ערכי הסף בארץ אינם מתחלקים לשניים - מרכזי המתייחס לבריאות ומשני המתייחס לאקולוגיה ועוד, אלא מורכב מ"ערכי יעד", "ערכי סביבה" ו"ערכי התראה" לפי מידת מסוכנתם לציבור. במקרה של אוזון, ערך ההתראה עומד כיום על 120 ppb - כמעט כפול מבארה"ב , ערך הסביבה עומד על 115 ppb וערך היעד שהינו בגדר שאיפה תאורטית עומד על 50 ppb, אך יש צורך בניתוח נוסף על מנת לקיים השוואה מלאה בין דרישות החוק בארה"ב ובישראל.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. מידע על אוזון באתר המשרד להגנ"ס האמריקני EPA
  2. מדריך יישום להיתר פליטה לאוויר-  אתר infospot
  3. ערך "אוזון" בויקיפדיה (עברית)
  4. עמוד ראשי - זיהום אוויר