פסולת אלקטרונית: השוואה בין התאגידים המורשים, אקומיוניטי ומ.א.י
אקומיוניטי ומ.א.י, שני התאגידים היחידים שהוכרו על ידי המשרד להגנ"ס כגופים מוכרים לטיפול בפסולת אלקטרונית, פירסמו דו"חות שנתיים על פעילותם בשנה הראשונה לחוק – 2014. מה התוצאות?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/6/2015

עם סיום השנה הראשונה לחוק פסולת אלקטרונית, שני תאגידי המיחזור המוכרים בתחום – אקומיוניטי ומ.א.י., פרסמו דו"ח המסכם את פעילותם בשנה החולפת. החוק שנכנס לתוקפו ב-1 במרץ 2014 קובע יעדי מיחזור שנתיים אליהם מחויבים יצרנים, יבואנים, משווקים ומחזיקים בפסולת ציוד אלקטרוני וסוללות בהתקשרות ומימון אחד משני הגופים המוכרים.

השורה התחתונה היא שעל פי דו"חות אקומיוניטי ומ.א.י, שני הגופים עמדו ביעדי המיחזור לשנת 2014 העומדים על 15% ממשקל הציוד האלקטרוני שנמכר. יעדי המיחזור עולים כל שנה ובשנת 2015 היעד יהיה 20%. אי עמידה ביעדים גוררת עיצומים כספיים.

המספרים לסיכום פעילות גופי היישום המוכרים בשנת 2014:


1 - מבוסס על הערכות המשרד להגנת הסביבה או הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
2 – נתון מנורמל ל 10 חודשים
*ניתן ללחוץ על הטבלה להגדלתה

מהמספרים ניתן להסיק כי קיימים כ-200 יצרנים/יבואנים שטרם התקשרו עם גוף יישום מוכר, המייצגים כ-25% ממשקל הפסולת האלקטרונית השנתית הנמכרת בישראל. כמו כן, אנו למדים על הבעיה שיש בהתקשרות רשויות מקומות עם הגופים המוכרים.

כמה עולה למחזר פסולת אלקטרונית?

מהמחירונים שמפרסמים שני הגופים המוכרים ניתן ללמוד על עלות מיחזור פסולת אלקטרונית בישראל. עלות זו מגלמת את כל שלבי השרשרת של הטיפול בפסולת אלקטרונית כולל: איסוף, מיון וטיפול בפסולת האלקטרונית, שבחלקה נמכרת על ידי הגוף המוכר למפעלי המיחזור היודעים לשם הפקת ערך כלכלי מהפסולת האלקטרונית. המחירונים בחישוב לציוד נמכר די דומים, בין 3 – 12 ש"ח למקרר לפי נפח, בין 6 – 18 ש"ח למזגן לפי גודל וכו'.

כיצד מונעים מרוץ לתחתית בשוק פסולת אלקטרונית?

אחת הבעיות עימה מתמודד המשרד להגנת הסביבה היא מניעת מצב בו גופי היישום מוסרים את הפסולת האלקטרונית למתקני קצה בהם מתבצע תהליך מיחזור פחות מוקפד (בלשון המעטה) בשל מחירו הנמוך. העלות הנמוכה מאפשרת לגופי היישום להוזיל את עלויות היצרנים/יבואנים וגם לייצר לעצמם רווחים. לדברי המשרד להגנת הסביבה, הוא עובד בימים אלה עם מכון התקנים במטרה לעדכן את התקינה הישראלית לטיפול בפסולת אלקטרונית כך שתקביל לתקינה האירופית ותעמוד בסטנדרטים סביבתיים.

האתגרים לשוק הפסולת האלקטרונית 2015

האתגרים שציינו הגופים המוכרים כעומדים בפניהם בהמשך כוללים חינוך הציבור והיכרותו עם זכויותיו וחובותיו על פי חוק, התמודדות עם האכיפה הרכה מידי, לדבריהם, של המשרד להגנת הסביבה כלפי החייבים השונים בחוק, מה שמקשה עליהם לבצע את משימתם והבהרת הרגולציה מול הרשויות. בהקשר זה, בחודש שעבר דיווחנו על עתירה שהגיש תאגיד מ.א.י כנגד המשרד להגנ"ס בגין האכיפה הרכה שלו הפוגעת לדברי מ.א.י בפעילות תאגידי המיחזור המורשים.

מה השתנה מאז פרסום הנתונים?

הנתונים שפורסמו מתייחסים לשנת הפעילות 2014. ניתן לציין מספר הישגים של אקומיוניטי ומ.א.י מאז:

אקומיוניטי

רק לאחרונה דיווחנו על כך שאקומיוניטי החזירה את עודפי התקציב שנותרו לה משנת הפעילות 2014 ליצרנים/יבואנים שהתקשרו עמה. בנוסף, יצרנים ויבואנים נוספים המשיכו להתקשר עם אקומיוניטי, בינהם: C-DATA, הום סנטר, גולד ליין, טורנדו, אלקטרו קובי, אינטל, חברה מרכזית למשקאות- קבוצת קוקה קולה (כשמונה חברות נפרדות), חברת קוסמוטרייד, סקיילקס, דורקום, קרמר, תמוז אלקטרוניקה ועוד.

מ.א.י

תאגיד המיחזור מ.א.י הוא הראשון להתקשר עם רשות מקומית גדולה (רמת גן) בהתאם למודל אותו הציג ליישום החוק לטיפול בציוד אלקטרוני. כמו כן, יבואנים ויצרנים נוספים המשיכו להתקשר עם מ.א.י. ביניהם: אלקטרה מוצרי צריכה אשר עברה מאיקומיוניטי למ.א.י (2 חברות בנות אחרות באלקטרה חתומות עם אקומיוניטי), קופת חולים כללית, רשת מלונות ישרוטל, אסם ואוניברסיטת תל אביב, איקאה, סודה סטרים, מחסני חשמל , שקם אלקטריק ועוד.

תאגידים נוספים נמצאים כעת בשלבי בדיקה במשרד להגנת הסביבה לקראת אישורם כגופים מוכרים לעניין פסולת אלקטרונית. 

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. משווקי ציוד אלקטרוני? כדאי שתזהרו: ייצוגית של 15 מיליון ש"ח נגד ניופאן, 18.06.2015
  2. תחרות בשוק הפסולת האלקטרונית? – ידיעה מתאריך 08.09.2014
  3. פסולת אלקטרונית | infospot

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>
תגיות: פסולת אלקטרונית , חוק פסולת אלקטרונית ,