נשר קיבלה אישור מנהל רוחבי לטיפול בפסולת מסוכנת
לאחר אישור המנהל הרוחבי הראשון שניתן לפני כשבועיים, המשרד להגנ"ס נתן השבוע אישור מנהל רוחבי נוסף
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/6/2015

לאחר שהעניק בחודש שעבר אישור מנהל רוחבי ראשון, למפעל אקואויל בחיפה, המשרד להגנת הסביבה מעניק כעת אישור מנהל רוחבי גם למפעל "נשר" ברמלה. שני המפעלים מצטרפים לחברה לשירותי איכות הסביבה, שעד שינוי המדיניות לפני כחודש היתה היחידה להנות מאישור מנהל רוחבי (ומנגד – מפיקוח מחמיר יותר). במצב החדש, יצרני הפסולת המסוכנת יוכלו לשלוח את פסולתם לטיפול ללא צורך באישור מנהל פרטני מהמשרד להגנ"ס, ובלבד שהטיפול יתבצע באחד ממתקני הטיפול שקיבלו אישור מנהל רוחבי ובהתאם לתנאי האישור.

כפי שעדכנו בשבועות האחרונים, המשרד להגנ"ס מבצע רפורמה בתחום הפסולת המסוכנת, כאשר אחד הצעדים שכבר החל לנקוט בהם הוא מתן אישורי מנהל רוחביים גם למתקני טיפול שהם לא החברה לשירותי איכות סביבה ומשרפת אקוסול, הקשורה אליה. זאת לצד הקלה בירוקרטית נוספת בהרחבת הפטור לאישורי מנהל רוחביים ליצרנים קטנים של פסולת מסוכנת מ-5 טון, ל-50 טון בשנה. ההחלטה להגמיש את המדיניות נובעת בין השאר מרצון המשרד לעודד יישום של טיפולים סביבתיים יותר לפסולת כגון מיחזור והשבה לאנרגיה, העדיפים על השריפה או ההטמנה שמבוצעות ברמת חובב במסגרת החברה לשירותי איכות הסביבה ואקוסול.

האישור הרוחבי שניתן ל"נשר" רמלה השבוע מאפשר לשלוח אליו ללא צורך באישור המשרד להגנ"ס סוגי פסולות רבים, כגון: פסולת מסוכנת מבנייה והריסה, פסולת שמנים ודלקים פוסיליים, פחם פעיל משומש, ממיסים ועוד. בנשר מסבירים כי הפסולות הנקלטות במפעל משמשות כמקור אנרגיה אלטרנטיבי וכחומרי גלם אלטרנטיביים בתהליך ייצור המלט, ומפחיתות את השימוש במשאבים טבעיים מתכלים. בכך יש רווח סביבתי כפול, צמצום הטמנת פסולות וצמצום השימוש במשאבים טבעיים בתהליך הייצור. 

המשרד מתנה את האישור הרוחבי בתנאים מסוימים. למשל, שיצרן הפסולת ישמור את החשבוניות המעידות על קבלת הפסולת בנשר ואת הסכמת החברה לטפל בה, שמובילי הפסולת יהיו בעלי היתר רעלים ועוד.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. מסמך אישור המנהל הרוחבי החדש של נשר, המשרד להגנ"ס [pdf]
  2. מתקן ראשון עם אישור מנהל רוחבי, 10.5.2015
  3. פרוייקט ה-RDF מזכה את "נשר" בפרס תעשיה בסביבה, 26.02.2015
  4. רשימת מתקנים עם אישור מנהל רוחבי לטיפול בפסולת מסוכנת | infospot
  5. פסולת מסוכנת - עמוד ראשי infospot

חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

תגיות: נשר רמלה , אישור מנהל רוחבי , טיפול בפסולת מסוכנת ,