חקירה משטרתית על ניגוד עניינים באיגוד ערים חיפה
חשד לניגוד עניינים של רכזת משאבי אוויר באיגוד ערים חיפה נחקרת במשטרה. בעלה זכה במכרזים במתקני בז"ן הנמצאים תחת פיקוח האיגוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/12/2015

בכתבה ששודרה בערוץ 10 נטען כי בעלה של בלה בן דויד, רכזת משאבי אוויר באיגוד ערים לאיכות סביבה מפרץ חיפה, הינו קבלן שזכה במכרז במתקנים של בז"ן הנמצאים תחת הפיקוח של איגוד הערים. עוד נטען בכתבה שבלה בן דויד לקחה חלק בדיונים הקשורים לאותם מתקנים של בז"ן. כמו כן צוין כי על רקע הדברים נפתחה חקירה משטרתית.

לכתבה התראיין עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד הערים מפרץ חיפה, שאמר כי הוא מבין את הרגישות הציבורית וכי הוא ישמח שהעניין ייבדק.

כמובן שהסיפור זוכה להד תקשורתי בגלל הסערה שהייתה סביב זיהום אוויר ונתוני התחלואה במפרץ חיפה מוקדם יותר השנה.

תגובתו של עופר דרסלר, מנכ"ל איגוד ערים מפרץ חיפה: "

  1. כל עובד באיגוד חותם עם קבלתו לאיגוד על מסמך ניגוד עניינים. גב' בלה בן דויד חתמה על מסמך זה בזמנו והצהירה על קשרי עבודתו של בעלה. בהתאם לכך הנחה אותנו היועץ המשפטי שבלה איננה יכולה לעשות את הפיקוח היום יומי על בז"ן, ובמידה שיש דיונים במשרד להגנת הסביבה או בוועדות השונות היא איננה יכולה להופיע ללא נציג נוסף של האיגוד. ואכן כך היה. לאור הנחיית היועץ המשפטי החליפה (לפני ארבע שנים) עובדת אחרת את בלה בן דויד בפיקוח השוטף על בז"ן (מאז בלה איננה מגיעה לבז"ן). בדיון בוועדת הערר הופיעה בלה עם נציגה נוספת של האיגוד כפי שנדרשה לעשות.
  2. לעצם העניין, בוועדת הערר הציגה בלה את עמדת האיגוד שיש להחמיר את התנאים מעבר לדרישת המשרד להגנת הסביבה המופיעים בצווים האישיים. על זה ערערו אנשי בז"ן. בעוד בכתבה הציגו כאילו האיגוד הקל בדרישות. ללא ההתנגדות של בלה שייצגה את האיגוד הפרויקט כבר היה מאושר. גם כך יתכן שבית המשפט לא יקבל בסופו את התנאים המחמירים שדרש האיגוד.
  3. עובדות אלו (מסמך ניגוד העניינים והצהרתה של בלה בן דויד על עבודת בעלה בבז"ן ופרוטוקול ועדת הערר המציין שבלה דורשת תנאים חמורים יותר מדרישת המשרד להגנת הסביבה) הוצגו לכתב הטלוויזיה אך הוא בחר לא להראותם ובחר במקום כך להשתמש במשפט אחר מתוך ועדת הערר שלא שייך כלל לעניין.

צר לי שעושים עוול לעובדת ותיקה שמילאה במלואם את הנחיות היועץ המשפטי שלנו ומוזר שכתב הטלוויזיה בחר להתעלם ממסמכים שהוצעו לו ששופכים אור לגמרי אחר על ענין זה."

תגובת ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה, סיעת "הירוקים של חיפה": "להלן פרטי הפרשה החמורה שנחשפה על ידנו בנושא איגוד ערים חיפה להגנת הסביבה: בסוף חודש אוגוסט 2013 נודע לנו שסמנכ"לית איגוד הערים חיפה אינ'ג בלה בן דוד, שגם משמשת כמנהלת אגף ניטור אוויר באיגוד הערים, מצויה בניגוד עניינים חריף, לכאורה, היות ובעלה הוא הבעלים והמנהל של חברת הנדסה, שזכתה במספר מכרזים לתכנון וניהול פרויקטים גדולים בבז"ן חיפה.

בשנתיים האחרונות מנסה תאגיד בז"ן לקדם תוכנית חסרת תקדים בהיקפה להגדיל את שטחי הייצור, האחסון והוספת מתקנים שונים בתוך המתחם העצום שהתאגיד חולש עליו במפרץ  (תוכנית חפא'ג 1200/ב). עבור בז"ן התוכנית הזו שווה מיליארדי שקלים, אם חלילה תאושר. לאחר שהתוכנית אושרה, במגבלות, בוועדה המחוזית חיפה, הוגשו מטעמנו ומצד גורמים נוספים ערערים לוועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. במהלך כל דיוני הועדה הנ"ל וכן בדיונים קודמים בנושא זה בועדה המחוזית הופיעה בלה בן דוד כעדה מומחית לנושא איכות האוויר במפרץ חיפה והציגה תמונה ברורה של שיפור כביכול באיכות האוויר במפרץ בדגש על בז"ן.

בתחילת חודש ספטמבר האחרון הוגשו ליחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרת ישראל תלונות בנושא. מכיוון שהמשטרה לא הזדרזה לפתוח בחקירה נרחבת במשך כמה חודשים, הבנו שלא ניתן להשלים עם המשך המצב הזה ומכל הסיבות שפורטו לעיל החלטנו לחשוף את המידע בתקשורת. חדשות ערוץ 10 העלו כתבה בנידון."

-----

קישורים רלוונטיים:

  1. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.04.2015

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>