יעד לאומי חדש להפחתת גזי חממה?
הסכמות ועידת לימה מדצמבר האחרון מחייבות את כלל מדינות העולם להצהיר על יעדי הפחתה לאומיים לתקופה שלאחר שנת 2020. ישראל משנסת מותניים. במקביל, 50 חברות שדיווחו באופן וולונטרי על פליטת גזי חממה מקבלות אות הכרה מהמשרד להגנ"ס
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/3/2015

במסגרת האירוע לסיום פרויקט הטווינינג שהתקיים בשבוע שעבר, נציגי המשרד להגנת הסביבה הציגו את החדשות בתחום גזי החממה. בוועידת לימה (12.2014) הוחלט שכל מדינה תגיש לאו"ם יעד לאומי להפחתת גזי חממה לתקופה שעד 2030. את היעדים יש להגיש במחצית השנייה של 2015, הכל בתקווה לגבש הסכם בינלאומי בעניין בועידת פריז שתתקיים ב - 12.2015.

בהתאם, המשרד להגנ"ס הקים ועדה לאומית הכוללת צוות פעולה בינמשרדי לגיבוש יעד לאומי להפחתת גזי חממה לשנת 2030, המלווה על ידי חברת הייעוץ אקוטריידרס.

לישראל יש יעד לאומי קיים להפחתת 20% מפליטות גזי החממה עד שנת 2020 ביחס לתרחיש עסקים כרגיל. מדובר ביעד וולונטרי שישראל לקחה על עצמה עם הצהרת הנשיא דאז, שמעון פרס, בועידת קופנהגן ב - 2009. למרות המעבר לשימוש בגז טבעי ומוצריו הפולטים פחות גזי חממה מנפט, הצפי הוא כי המדינה לא תעמוד ביעד, בין היתר בשל הקפאת התוכנית הלאומית להפחתת גזי חממה שתקציבה הוקפא עד לשנת 2016. תוכנית זו תמכה ביותר מ – 200 פרויקטים במגזר העסקי, עם תמיכה ממוצעת של 500,000 ₪ לפרויקט, לצד סבסוד נרחב למנגנונים של החלפת מזגנים ומקררים ישנים לציבור הרחב ועוד.

מעניין יהיה לעקוב אחרי הבחירות, האם הממשלה החדשה תחייה את מחויבותה של ישראל להפחתת גזי חממה ותחדש את התוכנית הלאומית ומנגנון התמיכות להפחתת פליטת גזי חממה.

כחלק מהתמודדות עם נושא הפחתת גזי החממה, המשרד להגנ"ס הקים ב – 2010 מנגנון דיווח וולונטרי המיועד לעסקים ומפעלים המעוניינים לדווח על מצאי פליטות גזי החממה שלהם. מטרת המנגנון להטמיע ולפתח ידע ומודעות בקרב המגזר העסקי לעניין פליטות גזי חממה (מה שנמדד מנוהל) כהכנה לאפשרות של חקיקה עתידית מחייבת בנושא זה.

כפי שפרסמנו לפני חודשיים, בשנת הדיווח 2013, 50 חברות דיווחו על הפליטות שלהן. באירוע שהתקיים בשבוע שעבר הן קיבלו תעודות הוקרה מאת המשרד להגנ"ס. זו הפעם הראשונה שחברות ביצעו אימות על ידי גוף חיצוני (מכון התקנים) - צעד שזיכה אותן באות הכרה "שלב 2 - דווח ואומת", ובהבעת הערכה מיוחדת מצד הסמנכ"לית הבכירה שולי נזר, ראש אשכול תעשיות. ארבע החברות הן: אקוטריידרס, עמיעד מערכות מים, החברה המרכזית למשקאות ועין גדי מים מינרליים.

למנגנון הדיווח הוולונטרי יש שלב הכרה נוסף, שלישי, של הפחתה מאומתת של הפליטות השנתיות. במהלך שנת 2015 צפוי להתקיים פיילוט ראשון לעניין זה, נושא שעמד במוקד סדנה שהתקיימה בשולי האירוע, לחברות המדווחות במנגנון.

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. ועידת האקלים לימה 2015: מה ההשפעה על השוק בישראל?, ידיעה מה – 22.12.2014, infospot
  2. תמיכות בפרויקטים להפחתת גזי חממה של המשרד להגנ"ס, ידיעה מה – 22.12.2014, infospot
  3. 50  חברות דיווחו על פליטת גזי חממה באופן וולונטרי, ידיעה מה – 29.12.14
  4. מדריך יישום מנגנון דיווח וולונטרי לפליטת גזי חממהinfospot
  5. שינוי אקלים- עמוד ראשי | infospot
תגיות: גזי חממה , מנגנון דיווח וולונטרי גזי חממה , CO2 ,