מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה
מה רשום בנייר העמדה של משרד הבריאות שחולל סערה? מה זה אזור מוכה זיהום אוויר? - כל המספרים, נקודות הציון והמסמכים לפניכם
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 19/4/2015

הסיקור התקשורתי הנרחב סביב בעיית זיהום האוויר בחיפה בשבוע האחרון נבע מנייר עמדה שמשרד הבריאות הגיש למועצה הארצית לתכנון ובנייה, ב 12 לאפריל, בו נאמר לראשונה על ידי גורם רשמי מטעם המדינה כי כנראה קיים קשר סיבתי בין שיעור התחלואה הגבוה של סרטן במפרץ חיפה, לזיהום האוויר באזור. על נייר העמדה חתום פרופ' איתמר גרוטו, ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות והמסמך הוגש בדיון שנסב סביב תוכנית הרחבת הפעילות של בתי הזיקוק והתעשייה הפטרוכימית במפרץ.

קישור לנייר עמדה של משרד הבריאות: יש קשר בין תחלואה עודפת של סרטן במפרץ חיפה לזיהום אוויר

מה זה "אזור מוכה זיהום אוויר"?

לאחר פרסום עמדת משרד הבריאות, הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הוא מגבש המלצות לשר לפיהן מפרץ חיפה יוכרז כ"אזור נפגע זיהום אוויר", בהתאם להגדרתו בסעיף 11 +12 בחוק אוויר נקי. אם המלצה זו תתקבל, עיריית חיפה תהיה מחוייבת להכין תוכנית פעולה ולנקוט באמצעים משמעותיים לשינוי המצב. במידה ותוכנית הפעולה לא תאושר על ידי השר להגנת הסביבה, או שלא תיושם כהלכה לאחר אישורה, השר יקבל לידיו את מלוא הסמכות להחליט בעצמו על הצעדים הנדרשים לשינוי המצב. בחוק לא מוגדר אילו אמצעים יש לנקוט, תוך כמה זמן המצב צריך להשתפר ומה התוצאות הרצויות. נראה שחלק משמעותי מהכרזה מעין זו, היא עצם ההכרה של המדינה בבעיה.

במשרד להגנת הסביבה הדגישו שרק השר שימונה מטעם הממשלה החדשה יוכל לקבל את ההחלטה בגין הכרזה על האזור כ"נפגע זיהום אוויר".

בינתיים דווח הבוקר, כי עיריית חיפה חסמה את הכניסה למפעלים המזהמים באמצעות משאיות של העיריה והכריזה כי תוציא צו סגירה למפעלים המזהמים, זאת בהוראת ראש עיריית חיפה, יונה יהב שאומר: "אם הנתונים האחרונים נכונים, אנחנו דורשים להפסיק לאלתר את כל הפעולות של המפעלים המזהמים. אם הנתונים אינם נכונים, שיגיעו לכאן נציגי הממשלה המוסמכים ויגידו מדוע זרו חול בעיני הציבור".

אבני דרך בפרשת זיהום האוויר במפרץ חיפה

ההצהרה הנוכחית של משרד הבריאות לגבי הקשר בין התחלואה לזיהום האוויר, מגיעה לאחר שנים שתושבים וארגונים ירוקים מתלוננים על בעיות של זיהום אוויר במפרץ אך בשנה האחרונה חלה עלייה משמעותית בכיסוי התקשורתי של הנושא והוא עלה לסדר היום הציבורי. כבר לפני כשנה, בעקבות לחץ ציבורי, דיווחנו על הקמתה של ועדה בכנסת שתפקידה היה לבחון סוגיות של תכנון וסביבה במפרץ חיפה. לוועדה הוצגו ממצאים של משרד הבריאות, לפיו שיעורי מחלת הסרטן גבוהים יותר בקרב תושבי נפת חיפה ועכו ביחס לממוצע הארצי, וכן תחלואת האסתמה גבוהה פי 2 בקרב ילדי האזור לעומת הממוצע הארצי. במקביל הוצגו ממצאים של המשרד להגנת הסביבה שהצביעו על זיהום אוויר גבוה ביחס לממוצע הארצי. בעקבות כך, הועדה המליצה להחמיר את ערכי הסף לפליטות וזיהום האוויר, על אף שציינה כי לא ניתן להוכיח קשר סיבתי-משפטי בין שיעור התחלואה לזיהום האוויר.

כלומר, זיהום אוויר גבוה ותחלואה עודפת ביחס לממוצע הארצי, ידועים זמן מה. אלא שהאקדח המעשן שיאמת את הקשר בינהם היה חסר, עד נייר העמדה האחרון של משרד הבריאות.

לפני כשלושה חודשים, כחלק מתשומת הלב המיוחדת שמעניק המשרד להגנ"ס לסוגיית מפרץ חיפה, דיווחנו כי הוא קיים דיון ציבורי פתוח באינטרנט לגבי שאלת המידע הסביבתי שיש לפרסם לציבור על מפרץ חיפה. בהמשך לכך אף יזם כנס ייחודי, במסגרתו שיתף את תושבי המפרץ בנתונים הידועים לו אודותיו, וביקש להמשיך ולהיוועץ עימם בנושא.

לפני כשבועיים דיווחנו על כך שהמשרד להגנ"ס ומשרד הבריאות השיקו מחקר חדש של ניטור אפידמיולוגי שיבוצע על ידי אוניברסיטת חיפה לבחינת הקשר בין התחלואה לזיהום האוויר במפרץ חיפה. המחקר עתיד להמשך 5 שנים. ימים ספורים לאחר השקת המחקר, פורסם נייר העמדה של משרד הבריאות והפרשה התפוצצה בתקשורת.

המספרים של התחלואה העודפת בסרטן במפרץ חיפה

הנתונים האחרונים שפרסם משרד הבריאות בנייר העמדה שלו מתבססים על שני מחקרים עיקריים:

 1. מחקר שפורסם באוקטובר 2014 ובדק היארעות סרטן לפי נפות בישראל לשנים 2001-2011 אשר גילה בנפת חיפה:
  1. תחלואה מוגברת באופן מובהק בסרטן בהשוואה לממוצע הארצי
  2. בעבור סרטן ריאות, אשר הוגדר כקשור סיבתית לזיהום אוויר, יש תחלואה מוגברת באופן מובהק בהשוואה לממוצע הארצי.
 2. מחקר שביצע הלמ"ס, בו נערכה השוואה בין שיעורי סרטן כלליים ושיעורי סרטן לפי סוג בנפת חיפה בהשוואה לנפות האחרות בארץ, החוקרים עקבו במשך 10 שנים אחר 175,704 אנשים בהם התגלו 8,034 מקרי סרטן בין השנים 1998-2007. בין הממצאים:
  1. בעבור כלל סוגי הסרטן שנבדקו יחס הסיכונים בנפת חיפה היה גבוה ב 16% בהשוואה לשאר הנפות.
  2. כלומר במהלך 10 שנים, מתוך 4860 מקרי סרטן ניתן להעריך כי כ 780 מקרי סרטן הנם מקרים של תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מחשיפה לזיהום האוויר באזור.
  3. בסרטן ריאות וסרטון שלפוחית השתן הקשורים סיבתית לזיהום אוויר, יחס הסיכונים במפרץ חיפה היה גבוה ב 29% ו – 26% בהתאמה, ביחס לממוצע הארצי.
  4. בעבור ילדים בגילאי 14 - 0 מתוך 60 מקרי סרטן, ניתן להעריך כי כ 30 מקרי סרטן הנם תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מזיהום האוויר באזור.

המספרים של זיהום האוויר במפרץ חיפה

המשרד להגנת הסביבה מציג נתונים לפיהם זיהום האוויר מתעשייה במפרץ חיפה פחת משמעותית בשנים האחרונות, גם כתוצאה מיישום היתרי הפליטה על פי חוק אוויר נקי שמחייב יישום של טכנולוגיה מיטבית זמינה [BAT] – כלומר יישום של הפתרונות המוכחים המתקדמים ביותר בעולם לצמצום זיהום האוויר, אך גם כתוצאה מהמעבר לגז טבעי.

בדו"ח מפורט של המשרד להגנ"ס לעניין זה, ניתן לראות ירידה משמעותית במרבית המזהמים העיקריים כמו גם תחזית הפחתה לשנים הקרובות:

יש לזכור שהתעשייה אינה הגורם הבלעדי האחראי על זיהום האוויר, גם לתחבורה יש תרומה מהותית לזיהום האוויר, אך חיפה אינה ייחודית בהיבט זה, ביחס לערים הגדולות האחרות בישראל.

מתוך דו"ח המשרד להגנ"ס: מגמות בזיהום אוויר במפרץ חיפה


לחץ על התמונה להגדלה

סיכום

גם ללא ההכרזה על "אזור נפגע זיהום אוויר" נראה שדעת הקהל בישראל ובוודאי בחיפה תופסת את האזור ככזה בעקבות הסערה האחרונה. זיהום האוויר מהתעשייה כנראה ימשיך להצטמצם בשנים הקרובות כפי שצופה המשרד להגנת הסביבה ויחד איתו גם התחלואה העודפת, אך זה מעט מידי ומאוחר מידי עבור תושבי חיפה.

במקביל, הרבה שאלות נותרו פתוחות, מה עתיד המתקנים והמפעלים הפטרו-כימיים באזור? האם יש טכנולוגיות שיכולות להבטיח קיום תהליכים תעשייתיים שלא יגרמו לתחלואה עודפת? וכמובן מאות אלפי תושבים במפרץ חיפה ששואלים את עצמם האם כעת איכות האוויר עדיין מסוכנת?

סוגיית זיהום האוויר במפרץ חיפה היא חלק ממגמה עולמית של קונפליקטים סביבתיים, כאשר מצד אחד ניצב גידול האוכלוסין והרצון לאיכות חיים חומרית גבוהה יותר, הגוררת ייצור מוגבר, שמביא לזיהום מוגבר, ומצד שני מודעות וידע הולכים וגדלים בנושאים של בריאות ואיכות סביבה הנתפסים גם הם כחלק מאיכות החיים. רק לאחרונה דיווחנו על החמרה צפויה של החקיקה נגד זיהום אוויר בסין בעקבות סרט תעודה מקומי בו צפו יותר מ - 200 מיליון סינים.

מפרץ חיפה ייחודי בכך שאזור התעשייה נמצא בלב מטרופולין גדול, כך שעוצמת הקונפליקט גבוהה במיוחד. נראה כי הסערה סביב הקביעה האחרונה של משרד הבריאות לפיה קיים קשר מובהק בין שיעור התחלואה לזיהום האוויר באזור, היא נקודת ציון משמעותית בתהליך ארוך שנים של מציאת האיזון בין הרצון שלנו לחיים חומריים נוחים לבין המחיר הסביבתי-בריאותי שאנחנו מוכנים לשלם על כך.

---

קישורים רלוונטיים:

 1. מחקר חדש יבדוק את הקשר בין רמת התחלואה במפרץ חיפה לזיהום אוויר, 7.4.2015
 2. טענות קשות מצד הציבור בכנס סוער שעסק במידע סביבתי על מפרץ חיפה, 18.1.2015
 3. הכנסת: התגלו שיעורי סרטן ואסתמה גבוהים בחיפה, יש לצמצם זיהום ממפעלים, 12.8.2014
 4. פליטות ואיכות אוויר במפרץ חיפה והסביבה תמונת מצב, דצמבר 2014, המשרד להגנ"ס, [pdf]
 5. מחקר: היארעות סרטן לפי נפות בישראל, 2001-2011, מבצע "הקש בדלת" 20.10.2014, משרד הבריאות [pdf]
 6. מחקר:
   Rottenberg, Yakir, et al. "Organ Specific Cancer Incidence in an Industrial Sub-district: A Population-based Study with 12 Years Follow-up." American Journal of Cancer Epidemiology and Prevention 1.1 (2013): 13-22.
 7. נייר עמדה של משרד הבריאות: יש קשר בין תחלואה עודפת של סרטן במפרץ חיפה לזיהום אוויר, 04.2015, [pdf]
 8. עמוד ראשי - זיהום אוויר

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב אודי רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: מפרץ חיפה , זיהום אוויר בחיפה , סרטן בחיפה , איכות אוויר ,