מה המשרד להגנת הסביבה מתכנן לתעשייה ב 2016?
במהלך כנס סביבה 2050 התייחס השר אבי גבאי לנושא מפרץ חיפה ואמר כי צריך לדלל את התעשייה בחיפה. בנוסף הוא הביע חשש מקידום חוק רישוי סביבתי משולב. במקביל אנחנו חושפים לראשונה את הגידול המטאורי הצפוי בדיגומים וביקורי פיקוח על מפעלים בחיפה ב 2016
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/3/2016

בשבוע שעבר התקיים כנס סביבה 2050 במהלכו התייחס השר להגנת הסביבה, אבי גבאי לנושאים העומדים על סדר היום של המשרד להגנת הסביבה. גבאי הציג לראשונה גישה לפיה יש לסגור פעילות של מפעלים במפרץ חיפה ובמקביל להגביר עליהם את הפיקוח. בהתאם אנו מציגים נתונים לפיה כמות הדיגומים והביקורים תגדל במאות אחוזים בשנת 2016 בחיפה.

בנוסף, התייחס גבאי לפרויקט הדגל של המשרד להקלת הרגולציה הסביבתית והבירוקרטיה על מפעלים, חוק רישוי סביבתי משולב וציין כי הוא מפחד מהחוק.

גבאי: "נצטרך לדלל יותר ויותר את התעשיה במפרץ חיפה"

במהלך כנס סביבה 2050 השר גבאי הביע לראשונה עמדה חדשה בנוגע לבעיית זיהום האוויר במפרץ חיפה ואמר: "בחיפה יש היקף עצום של תעשייה פטרוכימית, גוש ענק של מפעלים בתוך אוכלוסייה עירונית. וגם אם כל אחד מהמפעלים יעמוד ביעדים שלו עדיין תהיה לנו בעיה. לכן נצטרך לדלל יותר ויותר את התעשייה במפרץ חיפה. המצב הנוכחי לא יכול להימשך".

מדובר בהצהרה דרמטית. זוהי פעם ראשונה, למיטב זכרוננו, ששר להגנת הסביבה מציג עמדה רשמית לפיה יש לבחון סגירה של מפעלים, גם אם הם עומדים בכל הדרישות של המשרד להגנת הסביבה. בנוסף, האמירה של גבאי, שמה את הדגש לבעיית זיהום האוויר בחיפה על המפעלים, יותר מאשר על התחבורה ומקורות הפליטה האחרים.

הגברת פיקוח על מפעלים

במספר הזדמנויות לאחרונה הצהירו נציגי המשרד להגנ"ס על כוונתם להגביר את האכיפה והפיקוח. בהתאם, גם בתוכנית העבודה לשנת 2016 של המשרד, שפורסמה לאחרונה ניתן לראות שישנו דגש על אכיפה ופיקוח, אלא שהמיקוד הוא באופן ספציפי על מפרץ חיפה. המספרים המוצגים מצביעים על עלייה צפויה של מאות אחוזים בדיגומים סביבתיים, סיורי פיקוח ודיגומי פתע בארובות של מפעלי מפרץ חיפה בשנת 2016.

נתוני תוכנית העבודה של המשרד להגנת הסביבה 2016

*ניתן להגדיל בלחיצה

האם עלייה זו מצביעה על מגמה דומה באכיפה ופיקוח בכל חלקי הארץ? או שההתמקדות בחיפה תבוא על חשבון אזורים אחרים? אנחנו נמשיך לעקוב.

גבאי על חוק רישוי סביבתי משולב: "אני מאוד מפחד מהחוק הזה"

לצד הנושאים הרבים שנסקרו בתוכנית העבודה של המשרד ל 2016 בולט בהעדרו חוק רישוי סביבתי משולב שאמור היה להיות פרויקט הדגל של המשרד להגנת הסביבה בכל הקשור לצמצום רגולציה ובירוקרטיה. תזכיר חוק רישוי סביבתי משולב פורסם להערות הציבור לפני כחצי שנה וגרר הרבה ביקורת. גבאי התייחס לסוגיה בכנס סביבה 2050 כשאמר: "אני מאוד מפחד מהחוק הזה. הוא מפחיד אותי. כי כשעושים חוק שעושה כל כך הרבה פשרות לכל כך הרבה אנשים, בסוף יוצא משהו שהוא יותר גרוע ממה שיש היום. אני מפחד שנמצא את עצמנו עם חוק שנועד להקל והוא מקשה. ואם אני אגיע למסקנה שזה מה שיהיה אז מבחינתי לא יהיה החוק. אני לא אקדם את החוק ולא משנה מה יאמרו. אני לא אקדם חוק שאני לא מאמין באמונה שלמה שהוא באמת מצמצם את הבירוקרטיה ויאפשר לנו לקדם את הטיפול באכיפה".

-------

קישורים רלוונטיים

  1. עשרות מפעלים צפויים לעבור דיגומי פתע בארובות לראשונה מזה שנים, 17.11.2015
  2. האמנם ראשי התינוקות בחיפה קטנים ב 20-30%?, 08.02.2016
  3. דיגומי פתע בארובות מפעלים: המשרד להגנ"ס מגדיל את התקציב פי 5, 05.07.2015
  4. זיהום אוויר | infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

תגיות: זיהום אוויר , מפרץ חיפה , חוק רישוי ירוק , התכנית הלאומית , אכיפה ופיקוח ,