מה הסיפור מאחורי העתירה של זיהום הקרקע באפולוניה (הרצליה)?
עמותת 'אדם טבע ודין' ותושבי הרצליה הגישו עתירה במטרה לבטל את הפקדת תוכנית אפולוניה לבניית 2,500 יחידות דיור. האם העתירה תשפיע על פרויקט שיקום הקרקע המזוהמת באפולוניה - האתר הראשון שיטופל במסגרת פרויקט הדגל של השר אבי גבאי לשחרור קרקעות לבנייה ולהורדת מחירי הדיור?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/5/2016

עמותת 'אדם טבע ודין' ותושבי הרצליה הגישו לפני שבוע עתירה לביהמ"ש המחוזי בתל אביב במטרה לבטל את הפקדת תוכנית תמ"ל 1004/א (תוכנית אפולוניה) במסגרתה עתידות להיבנות כ-2687 יחידות דיור מצדו המערבי של כביש 2, בצמוד לחוף הים ובתחומי הגן הלאומי אפולוניה, הרצליה.

בעתירה מציינים מספר סיבות בגינן יש לבטל או לשנות את תוכנית אפולוניה, כאשר אחד הנושאים העיקריים הוא ההתייחסות לקרקע מזוהמת במקום. מנגד, אנחנו דיווחנו בחודשים האחרונים על התקדמות היסטורית של פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון ועל כך שמתחם אפולוניה יהיה הראשון שישוקם (מבין כ 15 אתרים) ובו יתחילו העבודות כבר במהלך 2016.

מדוע הנושא של קרקעות מזוהמות עולה בעתירה למרות שהטיפול בו מתקדם סוף סוף לאחר עשרות שנים? האם העתירה תשפיע על המשך פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות של צה"ל ומשרד הביטחון – פרויקט הדגל של השר אבי גבאי לשחרור קרקעות לבנייה ולהורדת מחירי הדיור? הפרטים לפניכם.

זיהום קרקע באפולוניה, הרצליה

עד לאמצע שנות ה-90  פעל בשטח המדובר מפעל תע"ש  נוף ים אשר עסק בייצור חומרי נפץ, חומרי הדף לטנקים ומרגמות, תחמושת ואבקת שריפה. סקרים היסטוריים שנעשו במקום במהלך השנים העידו על המצאות זיהום כבד בקרקע ובמי התהום וכן על המצאות של גזי קרקע בשטח.

לפי עמדת העותרים, למרות הצבעת הסקרים על זיהום קרקע ומי תהום, חברי הותמ"ל החליטו להמשיך ולקדם את תוכנית המגורים מבלי להמתין למידע שלם בדבר זיהום הקרקע והיקפו.

הדרישות בעתירה | לא בונים עד שמשקמים

העותרים טוענים כי טרם אישור התוכנית בותמ"ל יש להשלים את בדיקות הקרקע, גזי הקרקע, המים וסקר הסיכונים, לתקן את הוראות התכנית המוצעת בהתאם לממצאי סקר הסיכונים ולהפקיד את התוכנית מחדש רק לאחר שלב זה. כמו כן, נטען כי יש להשלים את הטיפול בזיהום הקרקע וכן את הקמת והפעלת המתקנים לטיהור מי התהום, טרם שיווק הקרקע ולוודא כי השלמת הטיפול בכל המתחם תתבצע טרם ביצוע שינויים כלשהם בתוואי הניקוז.

הסיבות להתנגדות למסלול הותמ"ל

על פי העתירה, השימוש במסלול הותמ"ל המקוצר, שנוצר כדי לטפל בבעיה של מצוקת הדיור בטווח זמן קצר (תוקף החוק מוגבל ל 4 שנים), לא נועד למקרים מורכבים, כאשר קיים אמצעי חלופי, בדמות מערכת התכנון הרגילה.

לפי העתירה, מתחם אפולוניה אינו שטח מתאים לתכנון במסלול הותמ"ל משום שמדובר בשטח מורכב בעל ערכיות נופית וסביבתית גבוהה, בצמוד לחוף הים ולאתר ארכיאולוגי לאומי משמעותי. בנוסף, נאמר כי השטח מנותק ממרכז העיר, ללא כביש גישה ראוי, אינו מחובר לאספקת מים ומעבר לכל בחלק ניכר ממנו קיימת קרקע מזוהמת, אשר חלחלה גם למי התהום התפשטה וגרמה לגזי קרקע המתנדפים מעליה.

העותרים טוענים כי תכנון המתחם בותמ"ל הביא לתכנון חפוז, תוך ויתור על בדיקה קפדנית של נושאים כבדי משקל אשר להם עלולות להיות השלכות רבות, כגון פגיעה בבריאות הציבור בעקבות קרקע מזוהמת.

סיכום והתייחסויות

עו"ד אלי בן-ארי, היועץ המשפטי של 'אדם טבע ודין': "למרבה הצער, נראה כי מי שמובילים ומנהלים את הותמ"ל אולי הסתחררו מעט מעוצמת הסמכות שבידם, ושכחו שחובתם קודם כל לשמור על האינטרס הציבורי ולהבטיח תכנון טוב וראוי. התכנית הזו היא קודם כל תכנית גרועה, שתוצאתה הינה פגיעה משמעותית באינטרסים ציבוריים ופרטיים גם יחד. עתירה זו באה לתקן את המעוות".

במושב בנושא שיקום קרקעות מזוהמות שהתקיים בכנס סביבה 2050 שסיקרנו לאחרונה, מר משה פדלון, ראש עיריית הרצלייה, הבהיר כי לא יאשר קרקע לבנייה ללא קבלת אישור שהקרקע שוקמה וטופלה בהתאם לתקן הטוב ביותר.

-----

קישורים רלוונטיים

  1. "יש מספיק עבודה לכולם" על התחרות בשיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, 14.03.2016
  2. איזה טכנולוגיות ישקמו את הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון?, 07.03.2016
  3. עכשיו זה רשמי: לא כל קרקע מזוהמת תחייב טיפול, 08.02.2016
  4. הבכירים מדברים על שיקום הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון, 25.11.2016
  5. זיהום קרקע | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>