משווקי ציוד אלקטרוני? כדאי שתזהרו: ייצוגית של 15 מיליון ש"ח נגד ניופאן
מגיש התביעה קנה טלוויזיה חדשה מניופאן אך המוביל סרב לפנות את המכשיר הישן ללא תשלום וגבה 50 ₪ בניגוד להוראות חוק פסולת אלקטרונית. זה הוביל לתביעה ייצוגית של 15 מיליון ₪
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/6/2015

לפני כשבוע הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת "ניופאן", אחת המייבאות והמשווקות הגדולות בארץ של מוצרי אלקטרוניקה וחשמל ביתיים. בתביעה נטען כי ניופאן, ב"כובעה" כמשווק, הפרה את הוראות חוק פסולת אלקטרונית (2012) אליהם היא מחויבת. מגיש התביעה הינו הבעלים של חברה העוסקת בשירותי רפואה.

בכתב התביעה נטען כי עובד קבלן ההובלה המורשה סירב לפנות, ללא תשלום של 50 ש"ח, טלוויזיה ישנה מביתו של מגיש התביעה, בעת אספקת טלוויזיה חדשה, זאת בניגוד להוראות חוק פסולת אלקטרונית אשר מחייבות את משווקי הציוד האלקטרוני לאפשר לקונים למסור להם ציוד אלקטרוני שיצא משימוש ללא תשלום. 

עוד טענו התובעים כי ניופאן לא יידעה את לקוחותיה באתר האינטרנט שלה או בחנויותיה בדבר זכותם לקבל פינוי מוצר חשמלי או אלקטרוני חינם מהבית, או לחילופין, להביאו למסירה באחת החנויות. דבר זה, לדבריהם, לא מתקבל על הדעת במקרה של חברה ותיקה ובעלת מוניטין כניופאן ופוגע בסביבה ובבריאות הציבור.

החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב-2012 מחייב יבואנים ויצרנים של ציוד אלקטרוני למחזר פסולת אלקטרונית על פי יעדים שנתיים מסך המכירות שלהם באמצעות גוף יישום מוכר. בנוסף, החוק מחייב את המשווקים להשיב מוצר ישן דומה ללא עלות, לאחסן את הפסולת ולקיים רישום של הפסולת שהצטברה אצלו. המשווק אף נדרש להתקשר בהסכם עם גוף יישום מוכר לשם קבלת מימון עבור עלויות האיסוף של הפסולת האלקטרונית והעברתה לידי גוף היישום המוכר לשם מיחזורה. בישראל יש 2 גופי יישום מוכרים: אקומיוניטי ומ.א.י.

מניופאן נמסר: ניופאן מקפידה לקיים את מלוא החובות החלות עליה על פי הדין לרבות על פי החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, התשע"ב – 2012 ובהתאם התקשרה עם גוף יישום מוכר ופועלת עימו בשיתוף פעולה ובתאום מלא.  

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. תאגיד אקומיוניטי מחזיר ליבואנים 770 אלף ₪, 01.06.15
  2. תאגיד מ.א.י. עותר לבג"ץ: "המשרד להגנ"ס מזלזל בחוק", 17.05.15
  3. פסולת אלקטרונית infospot

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>
תגיות: תביעה חברת ניופאן , פסולת אלקטרונית , טיפול בפסולת אלקטרונית ,