ניתוח מחזור חיים (LCA) - הכלי הסביבתי המושלם?
מגמות ודגשים בנושא ניתוח מחזור חיים – Life Cycle Assessment, וראיון בלעדי עם פרופסור ג'ולייט, מומחה שוויצרי בעל שם עולמי בתחום
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/5/2015

במסגרת סדנה בנושא ניתוח מחזור חיים (LCA- Life Cycle Assessment) שיזמה ד"ר יעל לאור ממינהל המחקר החקלאי- מרכז וולקני, בשיתוף המעבדה לחדשנות באקולוגיה תעשייתית באונ' תל אביב, נסקרו המגמות האחרונות בתחום על ידי פרופסור אוליביה ג'ולייט [Olivier Jolliet], מומחה בעל שם עולמי בתחום, ד"ר ורד בלאס ומומחים נוספים.

המתודולוגיה של ניתוח מחזור חיים (LCA) מאפשרת למדוד, לנתח ולהשוות את ההשפעות הסביבתיות של מוצרים ושירותים לאורך מחזור החיים שלהם, החל משלב הפקת חומרי הגלם, דרך שינוע, תהליכי ייצור, שימוש על ידי הלקוח וכלה בסיום מחזור החיים עם הטיפול בפסולת שנותרה. במסגרת הניתוח נלקחים בחשבון מדדים סביבתיים שונים, ביניהם: פליטת גזי חממה, צריכת אנרגיה, צריכת מים, שימוש בכימיקלים ורעלים, פליטות מזהמים לאוויר, רעילות השפכים ועוד.

בין הדגשים העיקריים שניתנו בסדנה לביצוע ניתוח מחזור חיים (LCA) היו:

  1. הגדרת גבולות ה- LCA התואמים את מטרת העבודה: הגדרת גבולות המערכת ורוחב היריעה של הניתוח משפיעים על התוצאות באופן משמעותי. למשל, רשת מזון מהיר השוותה את ה- LCA  של המוצרים שלה לאלה של מסעדה "רגילה" והציגה ביצועים סביבתיים טובים יותר. בבחינה מעמיקה התגלה כי גבולות הניתוח כללו רק את התהליכים המבוצעים באתר המסעדה עצמו, ללא התייחסות לייצור והפקה של חומרי הגלם ושינועם. כך נוצרה הטיה, שכן חלק מהתהליכים המבוצעים במסעדה "רגילה" באתר עצמו, מבוצעים ברשת המזון המהיר אצל ספקי חומרי הגלם, שכאמור לא נכללו בניתוח.
  2. הגדרת יחידה פונקציונלית (Functional Unit) התואמת את מטרת ביצוע ה- LCA  הספציפי. למשל, השוואת העלות הסביבתית של טון יבול חיטה המתקבל בממשק עיבוד אורגני לעומת ממשק עיבוד קונבנציונלי, או השוואת העלות הסביבתית של מ"ק מי קולחים או שפירים להשקיה.
  3. שימוש מושכל במאגרי מידע (Databases) קיימים על השפעות סביבתיות של חומרי גלם שונים מאפשר לקצר ולייעל את ביצוע ה- LCA. למשל, אם מבצעים LCA לבקבוק פלסטיק PET, מרגע שידועים לנו כמות וסוג הפלסטיק שיש בבקבוק, ניתן לבדוק מה ההשפעה הסביבתית של אותו סוג פלסטיק, כחומר גלם, בשער המפעל המייצר, באמצעות מאגר מידע המתבסס על מחקרים ועבודות קודמות. זאת במקום לבצע איסוף נתונים וחישוב עצמאי של כל שרשרת הייצור עד לשלב הזה (כרייה והפקת נפט, שינוע, זיקוק, ייצור סוג הפלסטיק הספציפי וכו').

ראיון עם פרופסור אוליביה ג'ולייט [Olivier Jolliet], אונ' מישיגן, ארה"ב

מהן המגמות העיקריות בעולם בתחום ניתוח מחזור חיים – LCA?

התמקצעות והתבגרות של המתודולוגיה והמדע בתחום, התפתחויות והתמקדות במים ושימושי קרקע. בקרוב יפורסם תקן ISO 14064 לטביעת רגל אקולוגית של מים והשפעה הולכת וגדלה של שלב השימוש במוצר על ידי הלקוח.

מה הסטטוס של ה-LCA  בארה"ב, אירופה, סין ומעצמות נוספות?

אירופה מובילה את העולם ברוב הנושאים הסביבתיים ובכללם גם ה- LCA. כשהגעתי לארצות הברית ב- 2005, השימוש ב-LCA  לא היה נפוץ, אך רשת וולמרט (Walmart) ביקשה מהספקים שלהם ב- 2006 להגיש נתוני המבוססים על ניתוחי מחזור חיים של אריזות. כתוצאה מכך בן לילה 65,000 חברות התחילו לדבר על הנושא ולדבר את השפה. מדובר בדוגמא שממחישה מגמה בארה"ב שדווקא רשתות השיווק הגדולות הן שמובילות את התחום, ללא רגולציה או ליווי ממשלתי.

בסין, למרות שלא רואים הרבה יוזמות מקומיות לביצוע ניתוחי מחזור חיים, יש השפעה רחבה והיכרות של התעשייה עם הנושא היות ורבים מניתוחי מחזור החיים של מוצרים הנמכרים בארה"ב ואירופה עוברים בשלב כלשהו יחד עם שרשרת הייצור דרך סין.

האם אנו צפויים לראות חקיקה שמחייבת ביצוע וסימון תוצאות LCA  על מוצרים?

במספר מדינות מצומצם, בדגש על האיחוד האירופי, מתקיימים מיזמים וולונטריים ופיילוטים לבחינת רגולציה מחייבת לביצוע וסימון השפעות סביבתיות של מוצרים על בסיס ניתוח מחזור חיים. אך אלה טרם הבשילו לכדי רגולציה, לכן התחום הזה עדיין וולונטרי.

מה היתרונות והשימושים העיקריים למגזר הפרטי בניתוח מחזור חיים – LCA?

למרות שנחשפתי למאות פרויקטים של LCA  במהלך 20 שנות עבודתי בתחום, במקרה של אחת לשלוש-ארבע עבודות ספציפיות אני מופתע מהתוצאות. כל הפתעה כזאת מצביעה על חלק מסוים בשרשרת הייצור ומחזור החיים של המוצר שהשפעתו לא הוערכה כראוי ומגלמת בתוכה הזדמנות לשיפור ביצועים סביבתיים, התייעלות וחסכון בעלויות.

בנוסף, לימוד והיכרות עם מחזור החיים של המוצר מסייע לחברה ללמוד את נקודות התורפה שלה ולנהל את הסיכונים שלה בצורה טובה יותר. מה גם שמי שיש בידו מידע מקדים, יכול לקחת חלק בגיבוש מדיניות והגנה על האינטרסים שלו.

האם ניתוח מחזור חיים – LCA אינו מותרות? האם הוא אינו משני לנושאים כגון בטחון מזון, אנרגיה ומים ונושאים בריאותיים-סביבתיים?

להפך. ניתוח מחזור חיים מסייע לך לזהות ולתעדף את הנקודות במחזור החיים ושרשרת הייצור בהם השקעת המשאבים תניב את השיפור הגדול ביותר.

האם יש משהו שהיית רוצה לומר לקוראים של infospot?

קחו יוזמה, תתחילו להתעניין בנושא, אל תמתינו שזה יעלה לדיונים של חקיקה, זה יהיה מאוחר מדי. יצא לי להיות נוכח בדיון של רגולטור אירופאי עם שני יצרני רכב גדולים ומוכרים, גרמני וצרפתי, שעסק בתעדוף של נושאים לרגולציה סביבתית בענף הרכב. עמדת הגרמנים שתמכה במיקוד בהגברת שיעור המיחזור התקבלה, היות והייתה מבוססת על נתוני ניתוח מחזור חיים יסודי ומקיף שהם ביצעו, בעוד הצרפתים שביקשו להתמקד בשיפור ביצועי המנוע, הגיעו עם הידע ה"סטנדרטי" שלהם בלבד על שרשרת הייצור וההשפעות הסביבתיות ונאלצו לקבל את עמדת הגרמנים שהייתה מבוססת יותר.

--------

ד"ר יעל לאור ממרכז וולקני, יוזמת הכנס, מוסיפה: כחלק מתוכנית האסטרטגיה החדשה של מינהל המחקר החקלאי אותה מובילה הנהלת המינהל, נערכות סדנאות בנושאים חדשניים שרלוונטיים למחקר החקלאי. המשתתפים זוכים בכל פעם לשמוע מומחים בינלאומיים בתחומי תוכן מתקדמים בעולם שלא בהכרח מיושמים בישראל. הסדנאות הן חלק מפעילות פיתוח היכולות במינהל ופתוחות לציבור המדענים בישראל. במסגרת זאת עלתה היוזמה לקיים את הסדנה בנושא ניתוח מחזור חיים (LCA) בדגש על שימוש במתודולוגית LCA בכל הקשור למחקר ופרקטיקה בחקלאות. חוקרי המינהל ואנשי משרד החקלאות טרם עושים שימוש בכלי זה להערכת העלות הסביבתית של ממשקי גידול וטיפול בפסולות חקלאיות. הסדנה הייתה הזדמנות ראשונה עבור רוב המשתתפים להיחשף למתודולוגיה סביבתית שהופכת להיות יותר ויותר מקובלת בעולם. קבוצות הדיון שהתקיימו ביום השני הן תחילת הדרך להטמעת LCA במחקר החקלאי בישראל.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. משרד החקלאות מגביל שימוש בחומרי הדברה בישראל, 19.02.2015
תגיות: LCA , ניתוח מחזור חיים , Life Cycle Analysis , אוליבר ג'ולייט ,