נשלל היתר הרעלים למפעל נוסף והופסקה פעילותו
המשרד להגנ"ס ביטל את היתר הרעלים של מפעל מגן גלוון במפרץ חיפה בעקבות שורה של עבירות סביבתיות ובכך הפסיק את פעילותו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/7/2015

פעילותו של מפעל נוסף מופסקת על ידי המשרד להגנת הסביבה, זאת לאחר 3 מקרים דומים לפחות, עליהם דיווחנו השנה בהם הושבתו באופן זמני פעילות של מפעל או מתקנים מרכזיים במפעלים. נדמה כי המשרד להגנת הסביבה הגביר את האכיפה לאחרונה, בין אם בעקבות הלחץ הציבורי שנגרם בעקבות דו"ח משרד הבריאות על הקשר בין תחלואת סרטן עודפת לזיהום אוויר במפרץ חיפה ובין אם בעקבות יישום היתרי הפליטה לאוויר וחוק אוויר נקי.

הפעם, המשרד להגנת הסביבה הודיע כי ביטל את היתר הרעלים למפעל "מגן גלוון" שבמפרץ חיפה. זאת בעקבות הפרת תנאי היתר הרעלים ופעילות ללא היתר פליטה שגרמו לזיהום אוויר ומקורות מים. לדברי המשרד, התראה בדבר חשד לזיהום מים באמצעות שפכים תעשייתיים וזיהום אוויר נשלחה אל המפעל טרם שלילת היתר הרעלים.

לדברי המשרד להגנת הסביבה, בחודש שעבר נציגים מטעמו ערכו ביקורת במפעל ומצאו כי לא קיים במפעל ציוד מגן תקין לאנשי צוות חירום וכי המנהלים אינם מחזיקים בגיליונות בטיחות (MSDS) כנדרש. עוד ציין המשרד כי במהלך הביקורת אחראי הרעלים במפעל אמר כי "איננו מכירים את תנאי היתר הרעלים".

בהודעתו על שלילת היתר הרעלים של המפעל, הוסיף המשרד כי במהלך השנים האחרונות התגלו בתוצאות הדיגומים שנערכו במפעל פליטה של חלקיקי פיח לאוויר, וכן חריגות קיצוניות בריכוזי האבץ בשפכי המפעל, אשר מועברים להשקיית שדות חקלאיים, פוגעים בגידולים ובכך מסכנים את בריאות הציבור הצורך גידולים אלה.

לטענת המשרד להגנ"ס, לא הוגשו לו במהלך השנים תוכניות לטיפול בגזים הנפלטים לאוויר ואף לא בוצעו בדיקת פליטות בארובות על ידי המפעל, כפי שנדרש ממנו ברשיון העסק לבצע אחת לשנתיים.

בגין עבירות אלה, בין היתר, המשרד להגנת הסביבה אף הגיש כתב אישום נגד המפעל בשנה שעברה.

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. צו השבתה למפעל בגין זיהום אוויר, 14.6.2015
  2. צו מנהלי לדור כימיקלים בגין כשל במניעת זיהום אוויר, 15.2.2015
  3. שלילת היתר רעלים למפעל עקב טיפול לקוי בדליפת חומרים מסוכנים, 1.7.2014
  4. היתר רעלים - עמוד ראשי, infospot
  5. משפט סביבתי - עמוד ראשי, infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>
תגיות: מפעל מגן גלוון , היתר רעלים , היתר פליטה , עבירות סביבתיות ,