המערכת הממוחשבת להיתר רעלים עולה לאוויר
המשרד להגנת הסביבה מפרסם הנחיות מפורטות לשימוש במערכת הממוחשבת החדשה להגשת בקשה להיתר רעלים לקראת עלייתה לאוויר עוד יומיים. למרות המחשוב, את הטופס צריך לשלוח בדואר או בפקס
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/10/2015

בחודש שעבר דיווחנו שהמערכת הממוחשבת להיתר רעלים צפויה לעלות לאוויר, כעת המשרד להגנת הסביבה מבהיר כי גרסה ראשונית של המערכת הממוחשבת (גרסה 8.0) תעלה לאוויר עוד יומיים, ב- 08/10/2015.

המערכת תשמש בשלב ראשון קבוצה של כ- 100 מפעלים מסיווג A בהיתר רעלים אשר תוקף היתר הרעלים שברשותם יפוג בין התאריכים 1/1/2016-31/5/2016. מערכת זו תחליף את נספח א' בהיתר רעלים ותאפשר הקלדת חומרים מסוכנים ופסולת מסוכנת המבוקשים להחזקה בהיתר רעלים.

מערכת ממוחשבת, אבל ההגשה בפקס או דואר רגיל

למרות השימוש במערכת הממוחשבת, עדיין יש צורך למלא טופס נייר לבקשה להיתר רעלים ולשלחו בדואר או פקס. לא ברור מדוע אחרי השקעה כבירה במערכת מידע ממוחשבת לנושא של היתר רעלים, עדיין נדרשת הגשה קשיחה של מרבית הניירת, כולל הגשה קשיחה של המידע שהוזן במערכת הממוחשבת. יתרה מכך, לא ברור מדוע המשרד להגנת הסביבה, לא מאפשר את שליחת החומרים בדוא"ל! אלא רק בפקס או דואר רגיל. האם מדובר בחבלי קליטה של המערכת שיטופלו במהלך תקופת הפיילוט? – כולנו תקווה.

הגשת בקשה להיתר הרעלים באמצעות המערכת הממוחשבת

להלן השלבים העיקריים בהגשת בקשה להיתר רעלים באמצעות המערכת הממוחשבת החדשה:

 1. מילוי טופס בקשה להיתר רעלים: המותאם למערכת הממוחשבת. קישור לטופס [doc].
 2. התחברות למערכת: יש להתחבר למערכת באמצעות כרטיס חכם לצורכי אבטחת מידע וזיהוי.
 3. מילוי טבלת חומרים: לאחר ההתחברות למערכת, יש למלא את טבלת החומרים במערכת הממוחשבת באמצעות המידע המופיע בגיליון הבטיחות MSDS של כל חומר. המידע יכלול בין השאר: מספר CAS, מרכיבי תערובת, מאפייני סיכון H ו- R ועוד.
 4. הדפסת הטפסים ושליחתם למשרד: לפי הוראות המשרד: "לאחר מילוי טבלת החומרים במערכת הממוחשבת, יש להדפיסה, לחתום בתחתית כל דף ולצרפה אל טופס הבקשה להיתר הרעלים מותאם לגרסה 0.8, יחד עם יתר המסמכים הנדרשים ולשלוח את הבקשה להיתר למחוז המשרד, בדואר או בפקס."

מידע נוסף נמצא באתר המשרד להגנת הסביבה.

-------

קישורים רלוונטיים

 1. מדריך משתמש למערכת ממוחשבת היתר רעלים, המשרד להגנ"ס [pdf]
 2. מדריך התחברות עם כרטיס חכם, המשרד להגנ"ס [pdf]
 3. שאלות ותשובות, המשרד להגנ"ס [pdf]
 4. טופס הבקשה להיתר הרעלים מותאם למערכת הממוחשבת גרסה 0.8 [doc]
 5. המערכת הממוחשבת להיתר רעלים עולה לאוויר, 17.09.2015
 6. מידע נוסף באתר המשרד להגנת הסביבה
 7. היתר רעלים – עמוד ראשי | infospot

תגיות: חומרים מסוכנים , היתר רעלים , פסולת מסוכנת , גיליון בטיחות MSDS ,