שורת תביעות ייצוגיות נגד משווקים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית
התביעות הוגשו נגד הרשתות "אופיס דיפו" ו"טויס אר אס" וחנויות הנוחות "ילו" ו"מנטה". לטענת התובעים, החברות לא איפשרו ללקוחותיהן למסור סוללות ישנות למיחזור ולא הציבו מיכל אצירה לסוללות בחנויות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/8/2015

לפני כשבועיים דיווחנו על תיקון חוק פסולת אלקטרונית שכולל כעת עונש מאסר למשווק ציוד אלקטרוני שלא התקשר עם גוף יישום מוכר לצורך איסוף פסולת אלקטרונית כפי שמחייב החוק. במקביל הוגברה האכיפה האזרחית, כפי שעולה מהדברים שלפניכם.

ארבע בקשות לאישור תביעות ייצוגיות הוגשו לאחרונה לבית משפט השלום ברחובות נגד הרשתות אופיס דיפו וטויס אר אס וחנויות הנוחות yellow ומנטה, בשל אי עמידתן לכאורה בדרישות חוק פסולת אלקטרונית. בארבע הבקשות, אשר הוגשו כולן על ידי עו"ד דוד שוורצבאום ממשרד עורכי דין מרקמן את טומשין, נטען כי החברות הנתבעות אינן מאפשרות ללקוחות למסור סוללות ישנות בחנויות, לא מפרסמות לרב במקום בולט כי הלקוחות יכולים להחזיר סוללות ללא תמורה ולא מציבות מיכלי אצירה לסוללות בחנויותיהן.

חוק פסולת אלקטרונית אשר נכנס לתוקף במרץ 2014, מחייב משווקים של סוללות להעמיד לרשות הלקוחות מיכלי מיחזור לסוללות משומשות ללא תמורה, וכן להתקשר, עם גוף יישום מוכר לצורך פינוי הפסולת האלקטרונית שנאספה.

בבקשות צוין כי הנזק הנגרם לכאורה כתוצאה מאי קיום דרישות חוק פסולת אלקטרונית, מתבטא בזמן, טרחה וחוסר נוחות שנכפו על הלקוחות לנוכח הצורך להיפטר מהסוללות שברשותם בדרך אחרת מזו שנקבעה על ידי המחוקק, וכן נזק נוסף נעוץ בזיהום הסביבתי שנגרם כתוצאה מהשלכת פסולת אלקטרונית לאשפה במקום למיחזור בהיעדר חלופה נוחה.

התובעים דורשים כי כל לקוח שנמנעה ממנו האפשרות להשליך סוללות בנקודות המכירה של אחת החברות יפוצה ב- 20 ש"ח, וכן ב-5 ש"ח נוספים יפוצה כל לקוח שלא הוצגה לו הודעה בכניסתו לחנות בדבר האפשרות להחזיר פסולת ציוד או סוללות ללא תמורה. לפי הבקשות, לא ניתן לאתר בקלות את הזכאים לפיצוי ולכן מוצע כי בית המשפט יעריך את סכום הפיצוי הראוי ויכריע בסוגיה.

מחברת "דלק" נמסר בתגובה כי "דלק קיבלה בימים אלה את מסמכי הבקשה לאישור תובענה ייצוגית ועודנה בוחנת אותם. יצוין, כי ימים אחדים לאחר כניסתו לתוקף של חוק פסולת אלקטרונית ביום 1.3.2014, "דלק" התקשרה עם מ.א.י תאגיד מיחזור אלקטרוניקה לישראל בע"מ, שהינו תאגיד מיחזור מוכר על-ידי המשרד להגנת הסביבה, ומאז פועלת בשיתוף פעולה מלא עם תאגיד המיחזור לקיום הוראות החוק".

תגובת עו"ד דוד שוורצבאום: "אנו מקווים שהגשת התביעות תסייע בהעלאת המודעות של הצרכנים לזכויותיהם, ותרתיע את כלל המשווקים מהפרת החוק - והכל למען מטרה חשובה של שמירה על הסביבה ומניעת זיהום".

לפני כחודשיים כבר הוגשה תביעה ייצוגית בגין אי עמידה בדרישות חוק הפסולת האלקטרונית. אז נתבעה חברת ניופאן, משווקת גדולה של ציוד אלקטרוני.

---

קישורים רלוונטיים:

  1. כתב תביעה חלקי נגד טויס אר אס [pdf]
  2. כתב תביעה חלקי נגד אופיס דיפו [pdf]
  3. כתב תביעה חלקי נגד מנטה [pdf]
  4. משווקי ציוד אלקטרוני? כדאי שתזהרו: ייצוגית של 15 מיליון ש"ח נגד ניופאן, 18.6.2015
  5. פסולת אלקטרונית – עמוד ראשי

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>
תגיות: מחזור פסולת אלקטרונית , ילו , טויס אר אס , אופיס דיפו , מנטה , גוף יישום מוכר ,