שימוע למנכ"ל בז"ן
בעקבות ניתוח דו"ח שנתי של פליטות לאוויר שהוגש על ידי כרמל אולפינים למשרד להגנת הסביבה, נמצאה עליה בפליטת חומרים אורגנים נדיפים. על רקע המאמצים להפחתת זיהום האוויר בחיפה, מנכ"ל חברת האם, בז"ן, הוזמן לשימוע לפני נקיטת צעדים כנגד החברה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/2/2016

המשרד להגנת הסביבה שלח הבוקר (יום שלישי 23.02.2016) הזמנה לשימוע למנכ"ל קבוצת בז"ן (בתי זיקוק נפט) בעקבות עליה בפליטות לאוויר בשנת 2015 במפעל כרמל אולפינים השייך לה. זאת טרם נקיטת צעדים כנגד חברת כרמל אוליפינים הפועלת במתחם בתי הזיקוק.

מפעל כרמל אוליפינים הוא מפעל פטרוכימי, העושה שימוש במוצרי נפט לייצור חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק, ולדברי המשרד הוא אחד הגורמים הגדולים ביותר לפליטת מזהמים אורגנים נדיפים [NMVOC's] במפרץ חיפה.

כחלק מדרישות המשרד להגנ"ס, המפעל הגיש בימים האחרונים דיווח מפורט על דליפות לא מוקדיות של מזהמי אוויר [LDAR] לשנת 2015. הדיווח מפרט את רמת הדליפות ב- 200 אלף רכיבי ציוד שונים במפעל. לדברי המשרד להגנ"ס, הזימון לשימוע הוצא בעקבות הדיווח שמצביע על הכפלה בפליטות הלא מוקדיות של מזהמים אורגנים נדיפים בשנת 2015.

הבעיה | חריגה בפליטת חומרים אורגנים נדיפים NMVOC's

המשרד להגנת הסביבה מסביר כי הוא מחייב את מפעל כרמל אוליפינים לבצע תכנית לאיתור ותיקון של דליפות מזהמים אורגניים נדיפים מכלל מתקני החברה, ובכלל זה שימוש בטכניקה המיטבית הזמינה להפחתה ולמניעה של פליטות אלו. כתוצאה מכך, נרשמה במפעל הפחתה מתמשכת בפליטות מכ- 900 טון בשנת 2009 ועד לרמה של כ- 250 טון בשנת 2014.

לדברי המשרד, הדיווח של המפעל משנת 2015 מסמן עלייה חמורה ממגמת ההפחתה שכן סך הפליטות עלה ל- 534 טון. כמות כפולה משנת 2014. לפי הדיווח חלה עלייה משמעותית בפליטות בנזן, אתילן, פרופילן וחומרים אורגנים נדיפים נוספים הידועים או חשודים כחומרים מסרטנים.

השימוע

המשרד להגנ"ס מציין כי השימוע עתיד להתקיים ביום ראשון הקרוב (28.02.2016), ולאחריו תתקבל החלטה, האם להוציא למפעל צו מניעה לצמצום זיהום האוויר מכוח סעיף 45 לחוק אוויר נקי, ובו הוראה לתיקון הדליפות באופן מידי, אף אם הדבר כרוך בהשבתת מתקני היצור במפעל והטלת הגבלות על היתר הרעלים של החברה. 

מדיניות המשרד להגנת הסביבה לצמצום זיהום אוויר

לדברי המשרד להגנ"ס, ההליך הנוכחי הינו חלק מהמדיניות התקיפה שמוביל השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הכוללת הרחבת הפיקוח במפעלים באזור מפרץ חיפה, ובכלל זה עלייה בפיקוחי הפתע ובדיגומי הפתע בדליפות הלא מוקדיות ובארובות המפעלים והגברת צעדי האכיפה בתעשייה.

עוד אומרים במשרד כי השימוע הוא תוצאה של מדיניות המשרד להגנת הסביבה, במסגרת התכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה, הקובעת כי לא תאושר תוספת פליטות מהתעשייה באזור. כמו כן, המפעל נמצא תחת תהליך החמרה בתקני הפליטה ובתחזוקת המפעל מתוקף חוק אוויר נקי.

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "ההזמנה לשימוע היא חלק מהגברת האכיפה והפיקוח ומהתהליך המקיף במפרץ חיפה, בו אנו בודקים את כל המפעלים ומוציאים להם תנאים חדשים, כדי לשמור על בריאותם של תושבי מפרץ חיפה".

 תגובת בז"ן: "קבוצת בזן השקיעה בשנים האחרונות מעל מיליארד ש"ח בשיפור מתמיד בתחום איכות הסביבה, בדגש על הפחתת פליטות לאוויר. החברה מקפידה על קיום הוראות החוק ותמשיך לבצע את הנדרש להפחתת הפליטות ממתקניה. היא קיבלה את ההזמנה לשימוע הבוקר, לומדת את פרטיה ותתייחס לדברים בשימוע עצמו"

------

קישורים רלוונטיים

  1. 700,000 ₪ קנס והרשעת בכירים בשל זיהום נחל, 19.10.2015
  2. כתב אישום נגד בז"ן בשל זיהום נחל הקישון, 23.03.2015
  3. המשרד להגנ"ס: במפרץ חיפה לא יתווספו פליטות מזהמים אורגניים נדיפים מהתעשייה, 18.08.2015
  4. אבי גבאי: זיהום אוויר זה חיי אדם. נקודה. 10.01.2016
  5. לא רק בסין | הסיפור המלא על הגבלת תנועת המשאיות בחיפה, 07.01.2016
  6. מאחורי הקלעים של הסערה סביב זיהום האוויר בחיפה, 19.04.2015
  7. משפט סביבתי | infospot
תגיות: זיהום אוויר , משפט סביבתי , בז"ן ,