תביעה ייצוגית נוספת בגין הפרת חוק פסולת אלקטרונית
הוגשה תביעה ייצוגית נגד וואלה! שופס בגין הפרת הוראות חוק פינוי פסולת אלקטרונית, בגלל אי פינוי מדפסת ישנה ע"י המוביל שהביא מדפסת חדשה לבית הלקוח
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 27/12/2015

לאחרונה אנו עדים לתופעה של תביעות ייצוגיות נגד משווקים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית. כעת, תביעה ייצוגית נוספת הוגשה לאחרונה נגד משווק ציוד אלקטרוני בגין אי מילוי הוראות חוק פסולת אלקטרונית. הפעם הנתבעת היא "וואלה שופס" (חברת שופמיינד). את התביעה הגיש צרכן שרכש מדפסת מאתר "וואלה שופס" ולא זכה לפינוי המדפסת הישנה אף על פי שביקש פינוי של זו.

על פי כתב התביעה, אין באתר האינטרנט של "וואלה שופס" מודעה המיידעת כנדרש, על פי חוק פסולת אלקטרונית, את הצרכנים על זכותם לפינוי חינם של מוצרים ישנים מביתם. בנוסף, במהלך רכישת המדפסת התובע לא קיבל הודעה על זכותו זו. למרות זאת, על פי כתב התביעה, התובע ביקש בטופס ההזמנה איסוף של המדפסת הישנה. התובע חזר על בקשה זו גם בשיחה טלפונית לתיאום זמן המשלוח עם נציגה של הגורם המספק (חברת "ג'נרל"), אך הנציגה הסבירה לתובע כי "החוק חל על מקררים בלבד" והוא יכול לתרום את המדפסת או "לזרוק אותה לאיש ברזלים". על פי כתב התביעה, בסופו של דבר הגיע שליח אל בית התובע לספק את המדפסת החדשה אך לא לקח את המדפסת הישנה.

חובות משווק ציוד אלקטרוני, מפורטות בסעיף 30 לחוק פסולת אלקטרונית.

תגובת מנכ"ל וואלה! שופס, מר אלי לביא: "אנחנו נגיב בבית המשפט. התביעה קנטרנית. הלקוח לא דיבר איתנו אלא עם הספק שממנו יצאה המדפסת ישירות ע"י שליח אליו".

ערן בושארי, מנכ"ל חברת "ערנות" מוסיף ומסביר: "החל מתחילת 2015 מצאנו עצמנו לא אחת, מסייעים ליבואנים להתמודד עם החשש מתביעות ייצוגיות הנובעות מאי קיום החוק ע״י משווקים  (כגון אתרי אינטרנט או חנויות קצה) שהנם צד שלישי המוכר את מוצריהם.

כאשר הסוגיה מתמקדת במשווקי קצה, אין ליבואן שליטה עליהם והתנערותם מחובת החוק מתגלגלת מהר מאד חזרה אליו. הקשר הזה מהווה מכשול נוסף שמחייב התייחסות המחוקק- פתרונות בזמן אמת והגנה משפטית על מקיימי החוק."

נזק סביבתי של פסולת אלקטרונית

יש לציין שטיפול לא נאות בפסולת אלקטרונית, יוצר מפגע סביבתי בגלל החומרים המסוכנים המצויים בציוד האלקטרוני. חומרים אלה יכולים לגרום לזיהום קרקע ומי תהום וזיהום אוויר הנישא למרחקים.

-----

קישורים רלוונטים

  1. נוסח כתב התביעה נגד חברת שופמיינד, בית המשפט המחוזי בתל אביב [pdf]
  2. זה מתחיל: בדיקת פתע לאכיפת חוק מיחזור פסולת אלקטרונית, 28.10.2015
  3. שורת תביעות ייצוגיות נגד משווקים שהפרו לכאורה את חוק הפסולת האלקטרונית, 23.08.2015
  4. חוק פסולת אלקטרונית תוקן: 6 חודשי מאסר לבעלי עסקים שלא יפנו פסולת אלקטרונית כחוק, 06.08.2015
  5. סמנכ"ל המשרד להגנת הסביבה הציג את עמדתו לעניין יישום חוק פסולת אלקטרונית, 24.09.2015
  6. פסולת אלקטרונית | infospot

גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>

תגיות: פסולת אלקטרונית , אכיפה סביבתית , חוק פסולת אלקטרונית ,