1:0 לאבי גבאי, השר להגנת הסביבה
השר החדש להגנת הסביבה, אבי גבאי, עומד במילה שלו ומכריז על פרסום השלב הבא והמכריע של מכרז מפעל האמוניה בדרום. במקביל הוא מציג את תוכנית העבודה שלו לתקופה הקרובה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 28/6/2015

לפני כחודש דיווחנו על פגישת היכרות ראשונה של השר החדש להגנת הסביבה, אבי גבאי, עם נציגי הארגונים הירוקים, ועל ההצהרה השאפתנית שלו בפגישה כי השלב השני של מכרז הקמת מפעל האמוניה בדרום במקום מתקן האחסון בחיפה יפורסם במהלך יוני, זאת לאחר עיכוב של כשנה וחצי בפרסום שלב זה של המכרז. והנה, בהודעה משותפת ביום שלישי האחרון הצהירו השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ושר האוצר, משה כחלון, על פרסום השלב השני של המכרז, במסגרתו החברות שעברו את שלב המיון המוקדם יוכלו להגיש את הצעותיהן עד לסוף חודש אוקטובר הקרוב. לאחר מכן המשרד להגנת הסביבה צפוי להכריז על הזוכה בסוף שנת 2015. בשלב המיון המוקדם של המכרז, בספטמבר 2014, אושרו 7 מתוך 8 מועמדים.

ההחלטה להקים מפעל לייצור אמוניה בדרום התקבלה על-ידי הממשלה בשנת 2013, במטרה ליצור חלופה למיכל אחסון האמוניה במפרץ חיפה המהווה סכנה ממשית נוכח קרבתו לאוכלוסיה. המפעל בדרום עתיד לייצר אמוניה מגז טבעי, כך שבכל נקודת זמן יחזיק פחות אמוניה ביחס למתקן אחסון אמוניה מיובאת הקיים כיום במפרץ חיפה.

לדברי עמותת "צלול", "פירסום המכרז הוא אכן צעד חשוב ומבורך לאחר שנים של עיכובים מסכני חיים, אך הוא רק צעד ראשון בהליך ארוך לקראת סגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה.  צלול קוראת לשר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ולשר האוצר משה כחלון,  לפעול להסרת כל החסמים הצפויים במסלול הקמת המפעל. לדעת צלול, ללא צעדים אלה סגירת המיכל תידחה שוב ושוב והסכנה המרחפת מעל ראשיהם של רבבות  לא תוסר".

בעית הדיור

בתוך כך, בנאום שנשא ביום איכות הסביבה בכנסת בשבוע שעבר, מאשש אבי גבאי כי מפלגת כולנו ביקשה את המשרד להגנ"ס ככלי לפתרון בעיית הדיור. גבאי גם ציין את הקווים המנחים שלו לעניין זה: נגד בניית ישובים חדשים, בעד התחדשות עירונית ובעד טיהור קרקעות מזוהמות בעלות פוטנציאל בנייה למגורים.

רגולציה סביבתית על מפעלים

לעניין רגולציה סביבתית על מפעלים, וחוק רישוי ירוק (רישוי סביבתי משולב) אומר השר החדש להגנת הסביבה: "התעשיינים אינם הצד השני. אנחנו צריכים לעודד אותם ולהקל עליהם כל עוד אנו שומרים על הסביבה".

ארגונים ירוקים

גבאי ניצל את יום איכות הסביבה בכנסת, יוזמה של ארגון חיים וסביבה והארגונים הירוקים, לפרגן: "אני רוצה לברך את ארגוני הסביבה ולהודות להם על פעילותם המבורכת למען איכות החיים של כולנו. קיימתי איתם כבר מספר פגישות והתרשמתי מאוד מהמעורבות ומהרצון לשנות. הפעילות שלהם לאורך השנים הצליחה להעניק למאבקים הסביבתיים מקום נכבד בסדר היום הציבורי. הפעילות של ארגוני הסביבה חשובה גם לנו, כמשרד להגנת הסביבה, אנחנו רואים בכם חלק מאתנו וגם כמי שמאתגר אותנו בכל נושא."

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה, נפגש עם הארגונים הירוקים, 1.6.2015
  2. מה אנחנו יודעים על אבי גבאי, השר החדש להגנת הסביבה? 27.06.2015
  3. עמוד מידע על השלב המקדים למכרז האמוניה 09.2014, המשרד להגנ"ס
  4. חומרים מסוכנים - עמוד ראשי, infospot
תגיות: מפעל אמוניה במפרץ חיפה , הקמת מפעל אמוניה בדרום , אבי גבאי , עמותת צלול ,