3 חודשי מאסר בפועל על מעורבות באירוע חומרים מסוכנים
האחרונה בסדרת הרשעות כנגד 12 מעורבים בתקרית חומרים מסוכנים שהתרחשה בבית מלון באילת ב-2009. קנסות בגובה של כחצי מיליון ₪ במצטבר ופיצויים בגובה עשרות אלפי ₪
  • מאת: מערכת Infospot
  • פורסם בתאריך: 26/4/2020

בית משפט השלום באילת גזר עונש של 3 חודשי מאסר על אדם שהיה מעורב בתקרית חומרים מסוכנים במלון קלאב הוטל בעיר לפני 11 שנים, שגרמה לפינוי 100 בני אדם לבית החולים כשהם סובלים מקוצר נשימה ומצריבות בעיניים.

מדובר בהרשעה אחרונה שמשלימה את סדרת ההרשעות כלפי המעורבים באירוע. 7 מתוך 12 המעורבים בתקרית הורשעו במשך השנים, והוטלו עליהם עונשי מאסר על תנאי, קנסות בסך מצטבר של 555 אלף ₪ ופיצויים בגובה של כמה עשרות אלפי שקלים.


כתבות רלוונטיות:

  1. עודכנו התנאים להיתר רעלים לבריכות, 05/01/2020
  2. אירוע חומרים מסוכנים במלון באילת. 6 נפגעים25/12/2016
  3. קנס של 175 אלף ₪ למלון באילת על הזרמת שפכים לים, 03/05/2017
  4. עוד מידע על חומרים מסוכנים | infospot

הזרמת כלור למיכל חומצת מלח גרמה לריאקציה כימית

האירוע התרחש בשנת 2009 ובמהלכו הוזרם כלור למיכל חומצת מלח (חומרים המשמשים לחיטוי בריכות שחייה) מבלי לוודא הזנה למיכל המתאים. הזרמה זו גרמה לריאקציה כימית ולהתפשטות של ענן צהוב בעל ריח חריף של כלור במלון. זיהום האוויר הוביל לפינויים של כ-100 בני אדם לבית החולים כשהם סובלים מקוצר נשימה ומצריבות בעיניים.

היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנ"ס, יחד עם משטרת אילת, פתחו בחקירה פלילית בעקבות האירוע. הראיות שהתגלו בחקירה הובילו להגשת כתבי אישום כנגד 12 מעורבים בתקרית, בגין עבירות לפי חוק החומרים המסוכנים, לפי חוק אוויר נקי (ולפי חוק למניעת מפגעים בנוסחו הקודם) וחוק העונשין.

מאסר בפועל רק לנאשם אחד שהיה מעורב בתקרית

האדם שהורשע לאחרונה ונגזר עליו 3 חודשי מאסר בפועל וקנס של 24,000 ₪, ביצע חיבור לקוי של המכלים עם החומרים המסוכנים שגרמו לתקרית, כך לפי הודעת המשרד להגנ"ס.

אדם זה הוא היחידי מבין 12 המעורבים שנגזר עליו עונש מאסר בפועל. בגזר הדין ציין השופט כי הסיבה להחמרה היא שאותו נאשם הוכרז כמתחמק מהליכי שפיטה, והוצא נגדו צו מעצר עד תום ההליכים. לאחרונה הוא התשחרר מהכלא לאחר שריצה את עונשו.

300 אלף ₪ קנס ל"קלאב הוטל"

התיק התנהל במשך מספר שנים בבית משפט השלום באילת. חברת "קלאב הוטל" ואחד ממנהליה הורשעו בעבירות של עיסוק ברעלים ללא היתר רעלים ובהפרת אחריות לנושא משרה בתאגיד. על החברה הוטל קנס בסך 300 אלף שקל בנוסף ל-6 חודשי מאסר על תנאי למנהל האזורי של המלון.

חברת "אהוד נופש פעיל אחזקות אילת", שסיפקה את שירותי ניהול הבריכה הורשעה בעבירות סביבתיות של זיהום אוויר. הוטל עליה קנס בסך 100 אלף שקל, 6 חודשי מאסר על תנאי למנהל הסניף וקנס בסך 40 אלף שקל.

מפעיל הבריכה הורשע באחזקה ושימוש בחומר רעיל ומסוכן ללא נקיטת אמצעי זהירות מפני סכנה מצטברת תוך חשש לסיכון חיי אדם או גרימת חבלה. הוטלו עליו, כאמור 3 חודשי מאסר בפועל שאותן ריצה בעבודות שירות, 6 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 20 אלף שקל.

אירועי חומרים מסוכנים בבתי מלון: חומרי החיטוי של הבריכה

תקרית החומרים המסוכנים במלון קלאב הוטל בשנת 2009 אינו המקרה היחידי בו חומרי החיטוי המשמשים את בריכת המלון גרמו לארוע חומ"ס ופינוי נפגעים לקבלת טיפול. למשל, לפני 4 שנים התרחש אירוע חומ"ס דומה במלון "לגונה" באילת, שגם בו ערבוב של חומצת מלח וכלור גרמה לפינוי 6 אזרחים לקבלת טיפול רפואי.