50 חברות דיווחו על פליטת גזי חממה באופן וולונטרי
11 ארגונים הצטרפו למנגנון הדיווח הוולונטרי של המשרד להגנ"ס ודיווחו על פליטות גזי החממה שלהם לשנת 2013
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/12/2014

50 ארגונים דיווחו על פליטות גזי החממה שלהם לשנת 2013. הדיווח כולל הן את הפליטות העקיפות (צריכת חשמל) והן את הפליטות הישירות (בעיקר שימוש בדלקים מבוססי נפט), במסגרת מנגנון דיווח וולונטרי שהקים המשרד להגנת הסביבה בשנת 2010.

המנגנון פותח על-ידי מוסד שמואל נאמן מהטכניון בשיתוף המשרד להגנ"ס וגורמים נוספים, במטרה לעודד חברות וארגונים לצמצם את פליטות גזי החממה שלהם על ידי כך שינהלו מעקב רציף ויכירו את המקרים בהם התנהלותם בזבזנית ולא יעילה.

הארגונים המדווחים במנגנון מקבלים אות הכרה "שלב 1" מאת המשרד להגנ"ס, עבור כל שנת דיווח. כמו כן, ארגון הבוחר לאמת את פליטות גזי החממה שלו באמצעות ארגון חיצוני (דוגמת מכון התקנים), מקבל אות הכרה "שלב 2 – דווח ואומת". ארגון שהצליח בנוסף להפחית את פליטת גזי החממה שלו, מקבל אות הכרה "שלב 3 – דווח, אומת והופחת".


*להגדלה לחץ על התמונה

כל ארגון בישראל יכול לדווח במנגנון, לא רק מפעלים תעשייתיים, זאת מכיוון שהדיווח כולל גם פליטות עקיפות, כתוצאה מצריכת חשמל. כך יוצא שבין המדווחים יש בתי חולים, בנקים, בתי השקעות, ומגוון של חברות מסחריות שעיקר פעילותן משרדית.

השנה הצטרפו 11 גופים לדיווח. בין המצטרפים: "גדיב" ו"שמנים בסיסיים חיפה" מקבוצת בז"ן, כרמל אולפינים בע"מ, ביה"ח בלינסון, בית ההשקעות מיטב דש, סופר פארם ועוד. לצידן, ישנם ארגונים שדיווחו בשנה או בשנים הקודמות אך השנה לא הגישו דיווח, דוגמת: "חוגלה קימברלי בע"מ" ו"המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה".  יש לציין כי הארגונים שדיווחו השנה אחראים ליותר מ- 68% מסך פליטות גזי החממה של מדינת ישראל.

המנגנון הוולונטרי לדיווח פליטת גזי חממה מותאם גם למנגנוני דיווח סביבתי אחרים של המשרד להגנ"ס:

  1. מפל"ס PRTR: הדיווח במנגנון הוולונטרי מותאם להיות דיווח משלים ומקיף יותר מהמפל"ס (PRTR).
  2. מדד ההשפעה הסביבתי: הדיווח במנגנון הוולונטרי מקנה נקודות זכות חיוביות לחברות המדורגות במדד ההשפעה הסביבתי.

מספר הארגונים המדווחים על פליטת גזי חממה במנגנון הוולונטרי:

---