כתב אישום פלילי בגרמניה נגד מנכ"ל פולקסווגן בפרשת דיזלגייט
מרטין וינטרקורן מואשם בהפרת החוק נגד תחרות לא הוגנת, הפרת אמון ונאמנות בכך שלא דיווח לרשויות וללקוחות החברה על התוכנה הלא חוקית שהונתה את בדיקת הפליטות ברכבי הדיזל וכי לא פעל למנוע את המשך התקנתה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/4/2019

מנכ"ל פולקסוואגן לשעבר, מרטין ווינטרקורן, יעמוד לדין בגרמניה על תפקידו בפרשת דיזלגייט, יותר משלוש שנים לאחר שהשערורייה התפוצצה וכמעט שנה לאחר כתב האישום שהוצא נגדו בארה"ב בו הואשם בקשירת קשר כדי למנוע את פרסום זיוף הפליטות של מנועי דיזל של יצרנית המכוניות הגרמנית.

פולקסוואגן הודתה בספטמבר 2015 כי במשך 9 שנים השתמשה בתוכנות בקרת מנוע בלתי חוקיות המזייפות בדיקות זיהום ומפחיתה אותם משמעותית בזמן מבחני הרישוי לרכב ואילו בשימוש שוטף המערכת לא הופעלה. התוכנה הותקנה  במאות אלפי רכבים שנמכרו בארה"ב. השערורייה עלתה עד כה ליצרנית המכוניות הגרמנית עשרות מיליארדי אירו והוגשו כתבי אישום נגד החברה ובכירים בה בארה"ב, כאשר חלקם אף נעצרו וקיבלו עונשי מאסר בפועל.

אלא שכעת גם הרשויות בגרמניה החליטו להעמיד בכירים בפולקסווגן לדין.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. מדינת ישראל תתבע את פולקסווגן על נזקים סביבתיים, 1610.2018
  2. דיזילגייט: מנכ"ל אאודי נעצר ופולקסווגן נקנסה במיליארד אירו, 21.06.2018
  3. מנהל בכיר בפלקסווגן נידון ל-7 שנות מאסר, 10.12.2017
  4. מהנדס נידון ל-40 חודשי מאסר, 29.08.2017
  5. מעצר בכירים, כתבי אישום פליליים וקנסות של 4.3 מיליארד$, 12.01.2017
  6. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

4 מנהלים נוספים מואשמים בפרשת דיזלגייט

התובעים ציינו כי המנכ"ל לשעבר, וינטרקורן, לא דיווח ​לרשויות באירופה וארה"ב, לאחר שהתברר לו במאי 2014 כי התוכנה הותקנה במנועי דיזל של החברה. וינטרקורן הואשם בהפרת החוק נגד תחרות לא הוגנת והפרת אמון ונאמנות כלפי ​לקוחות החברה בכך שלא עדכן אותם על התוכנה הלא חוקית ולא פעל למנוע את המשך התקנתה.

כנגד וינטרקורן כבר הוגש כתב אישום על ידי הרשויות ארה"ב, אך מאחר וגרמניה אינה מסגירה את אזרחיה הוא לא הועמד לדין בארה"ב. העונש בגרמניה על הונאה חמורה במיוחד הוא מאסר של 10 שנים.

יחד עם וינטרקורן הועמדו לדין 4 מנהלים נוספים המואשמים בהונאה ותחרות לא הוגנת. לדברי התובעים, נמשכת חקירתם של 36 חשודים נוספים בשערוריית דיזלגייט.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: