החלופה למיכל האמוניה: אוניה קטנה שתזרים אמוניה בספיקה נמוכה
המשרד להגנ"ס מצא כי חלופה זו עומדת בדרישותיו. בעלי השליטה בחיפה כימיקלים: אם לא יימצא פתרון עד סוף החודש, המפעל ייסגר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/6/2017

המשרד להגנת הסביבה הודיע אמש, כי החלופה העומדת בדרישותיו לאספקת אמוניה לכל המשק בטווח הקצר היא באמצעות אוניה בנפח מוקטן והזרמה ישירה למפעלים 'חיפה כימיקלים' ו'דשנים'. בינתיים, הודיע היום ג'ולס טראמפ, בעל השליטה בחיפה כימיקלים כי: "אם לא ימצא פיתרון עד סוף החודש אאלץ לסגור את חברת חיפה כימיקלים ולפטר את העובדים".

יצוין, כי הצבת אוניית אמוניה קטנה מול חופי חיפה לצד הקמת מפעל אמוניה בדרום הייתה החלופה המועדפת לטווח ארוך שציין לאחרונה משרד האוצר שדן בחלופות למיכל האמוניה בעקבות קול קורא שפרסם. למרות שבשני המקרים (טווח קצר וטווח ארוך) מדובר לכאורה בפתרון דומה, יש הבדלים בנקודת הפריקה, שבטווח הארוך מתוכננת להיות הרבה יותר רחוקה מהחוף, ולכן תאפשר הצבה של אוניה בעלת קיבולת אמוניה גדולה יותר.

יועצים בדקו את החלופות

לטענת המשרד להגנ"ס, לאור שינויים ועדכונים טכניים שהגישה 'חיפה כימיקלים' לחלופות ייבוא האמוניה לטווח הקצר, ביצע המשרד בדיקה נוספת של החלופות על ידי מספר צוותים ויועצים. בעקבות הבדיקות מצא המשרד, כי הצבת אוניות אמוניה בנפח של 2,500 טון (לעומת 16 אלף טון באוניה הגדולה) ובהזרמה בספיקה נמוכה (של 100-200 טון לשעה במקום 500 טון לשעה) עומדת במדיניות המשרד ומפחיתה משמעותית את הסיכון ביחס למצב כיום.

החלופה המוצעת תאושר, לדברי המשרד, רק לאחר ביצוע בדיקות משפטיות נוספות, לקבלת אישורים תכנוניים וסטטוטוריים, וכן אישורים ותיאומים עם גורמי הממשלה הרלוונטיים ואישור בית המשפט.

התייחסויות

חיפה כימיקלים: "חיפה כימיקלים ממתינה מזה חודשים רבים לפתרון לאספקת אמוניה. החברה ממשיכה לשלם, מזה כ-3 חודשים, משכורות לעובדיה, על אף שנאלצה לסגור את קווי הייצור שלה ולהשבית את פעילותה. החברה תקבל על עצמה כל פתרון פרקטי שהמדינה תבחר. החברה ועובדיה מחכים שתתקבל החלטה רשמית ומפורטת. לצערנו, אם לא יהיה פתרון מיידי לחיפה כימיקלים ולתעשייה בכלל, לא נוכל להחזיק מעמד במצב הקיים. חיפה כימיקלים הגישה תכנית לריקון המיכל אשר אושרה ע"י המשרד להגנ"ס ופועלת בהתאם להוראות הרגולטור וביהמ"ש."

עיריית חיפה: "עיריית חיפה דורשת מהמשרד להגנת הסביבה לעסוק בתוכנית ריקון המיכל לפני כל מציאת פתרון אחר. חיפה כימיקלים באמצעות ממשלת ישראל פועלת תוך התעלמות מפסיקות של כל הערכאות המשפטיות, מבית המשפט לעניינים מקומיים ועד לבית המשפט בעליון. הכיצד יתכן שבמשך למעלה מארבעה חודשים לא גובשה ואושרה תוכנית לריקון המיכל?!!!

לאחר קבלת עמדת המשרד להגנת הסביבה לנושא ריקונו המוחלט של המיכל, תשמח עיריית חיפה לבחון ולסייע במציאת פתרונות לטווח המידי לאספקת אמוניה ובתנאי שכל פתרון לא יהווה כל סיכון עבור חייהם של אוכלוסיית המטרופולין!

עיריית חיפה מצפה מהמשרד להגנת הסביבה לפרט את הפעולות שביצע המשרד במסגרת בדיקת החלופות לאספקת אמוניה על ידי מספר צוותים, כולל יועצים מובילים. מהם הבדיקות שנעשו? ומיהם אותם המומחים? ומתי נבדקה לאחרונה הצנרת המובילה למיכל?

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "צר לי לראות את ההתנהלות, יש לכפות על חיפה כימיקלים לפעול למימוש פסקי הדין ולא לשתף פעולה עם הניסיונות להתחמק מכך. רק לאחר מכן נשמח לשבת ולבחון את החלופות ולהבין עד תום את המשמעויות על תושבי המטרופולין".

צלול: "הפתרון המוצע הוא לא יותר מאשר העתקה של המיכל מהחוף לים, בלי לתת מענה לבעיות הבטיחותיות והביטחוניות של הימצאות מאגר אמוניה ליד ריכוז אוכלוסייה. עמותת צלול דורשת, כי המשרד יפרסם את הנתונים ואת הערכת הסיכונים שהביאו להחלטה זו כדי למנוע מצב של החלפת מפגע אחד באחר וכדי שהפתרונות לבעיית הימצאות אמוניה בחיפה, לטווח הקצר והארוך, יהיו הטובים והבטוחים ביותר עבור התושבים - וגם עבור העובדים".

----------

קישורים רלוונטיים:

  1. הפתרון המסתמן: אוניית אמוניה קטנה בחיפה ומפעל לייצור אמוניה בדרום, 29.05.2017
  2. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  3. גזרת האמוניה רותחת: נתניהו, ברוש, ניסנקורן, יהב ונוספים, 27.04.2017
  4. ביהמ"ש העליון מאשר מילוי חד פעמי של מכל האמוניה בחיפה, 18.04.2017
  5. מומחה לניהול סיכונים: "השימוש במכל הקיים הוא בטיחותי ביותר" 06.04.2017
  6. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  7. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot