פרשת האמוניה: חשש לניגוד עניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה
היועץ המשפטי לממשלה הודיע לישראל דנציגר, כי הוא מנוע מלעסוק בעניין האמוניה עקב חברותו עם סמנכ"ל הכספים של כי"ל, בעלת מפעל 'רותם דשנים' צרכנית האמוניה השנייה בגודלה בישראל. במקביל, עיריית חיפה הוציאה צו הפסקת עבודה לחיפה כימיקלים שלטענתה בונה מתקנים לקבלת אוניות אמוניה קטנות. חכ"ל טוענת כי יהב משקר וכי מדובר בעבודות לצורך ריקון המיכל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 16/7/2017

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה למנכ"ל המשרד להגנ"ס, ישראל דנציגר, כי עליו להפסיק לטפל בנושא האמוניה מחשש לניגוד עניינים. זאת משום שדנציגר הצהיר בהסכם ניגוד העניינים עליו הוא חתם בתחילת עבודתו כמנכ"ל המשרד, כי הינו חבר קרוב של סמנכ"ל הכספים של כי"ל המחזיקה בחברת 'רותם דשנים' שהיא צרכנית האמוניה השנייה בגודלה בישראל, לאחר חיפה כימיקלים.

במקביל, ביום חמישי האחרון הוציאה עיריית חיפה צו הפסקת עבודה למפעל חיפה כימיקלים שלטענתה ביצעה עבודות ללא אישור במתחם מיכל האמוניה להכנה לקליטתה של אוניית אמוניה מוקטנת. חיפה כימיקלים הגיבה בחריפות וטוענת כי יהב משקר וכי מדובר בעבודות שוטפות לצורך ריקון מיכל האמוניה שקיבלו את אישור הגורמים הרלוונטיים.

מבקר המדינה התריע על ניגוד עניינים

החשש לניגוד עניינים עלה, ככל הנראה, בבדיקה שערך משרד מבקר המדינה בנושא ובו נבדקו הסכמי ניגודי העניינים של המעורבים בתחום. מבקר המדינה הציף את הדברים בפני משרד המשפטים שכאמור הודיע לדנציגר כי כעת הוא מנוע מלעסוק בנושא.

ישראל דנציגר מונה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה לפני שנתיים על ידי אבי גבאי, שהיה אז השר להגנת הסביבה מטעם מפלגת 'כולנו'. המינוי של דנציגר הגיע על רקע מעורבותו, יחד עם גבאי, בהקמה והרצה של מפלגת כולנו.

דנציגר לקח עד היום חלק מרכזי בניהול משבר מיכל האמוניה ובחירת החלופה המועדפת שאושרה על ידי הממשלה – הזרמה ישירה של אמוניה מאוניה בנפח מוקטן למפעל חיפה כימיקלים ומשם למפעל 'רותם דשנים', לטווח הקצר. לטווח הארוך נבחרה חלופה משולבת של הזרמת אמוניה ישירות למפעלים בחיפה מאוניה גדולה יותר שתתחבר לצנרת חדשה שתוקם ותוביל למרחק רב יותר מהחוף במקביל להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם בדרום.

עיריית חיפה: חיפה כימיקלים בונה מתקנים ללא היתר

בד בבד הודיעה עיריית חיפה, כי הוציאה ביום חמישי צו הפסקת עבודה לחברת 'חיפה כימיקלים' לאחר שנמצא כי היא בונה מתקנים בניגוד לחוק וללא היתר כדי להיערך לקבלת אניות אמוניה קטנות. לפי הודעת העירייה, החלופה הזו טרם אושרה ובנוסף לכך בעמדת המדינה שהוגשה לבית המשפט העליון צוין כי חיפה כימיקלים אינה צריכה לבצע שינויים כדי להזרים למפעל אמוניה באמצעות אניות קטנות.

התייחסויות

תגובת המשרד להגנת הסביבה: "מנכ"ל המשרד חתום על הסכם ניגוד עניינים לפיו אינו יכול לעסוק במישרין בענייני חברת כי"ל, בגלל חברותו הרחוקה עם סמנכ"ל הכספים של כי"ל. המנכ"ל פעל לפי הוראת ההסכם, ולא עסק בכל דבר שיש לו נגיעה ישירה לכי"ל, ואף היועצת המשפטית של המשרד כשנשאלה בימים אלה לחוות דעתה, ציינה כי לפי המידע שבידה אין מקום לפסול את עיסוקו של המנכ"ל בנושא האמוניה - שכן בנושא זה הפעולה הישירה היא עם חיפה כימיקלים.

למרות שהמנכ"ל פעל על פי ההסכם וההנחיות, נתקבלה פניה אצל היועץ המשפטי לממשלה לבחון את הנושא, והוא הורה לדנציגר להימנע זמנית עד לבדיקה מעיסוק בנושא האמוניה.

המנכ"ל מקיים הוראה זו מרגע קבלתה."

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "ההתנהגות הביריונית של חיפה כימיקלים שמתעלמת מהחוק ומבתי המשפט, מסכנת את חייהם של  מיליון תושבים בחיפה והסביבה ואנחנו נמשיך להיאבק בהם כדי לשמור על התושבים שלנו".

תגובת חיפה כימיקלים: "יונה יהב, כהרגלו, ממשיך לשקר את תושבי חיפה והאזור תוך זריעת פחד בלב התושבים. גם לאחר שמומחים בינלאומיים הציגו דוחות אשר מפריכים לחלוטין את "דו"ח הפרופסורים" יונה יהב ממשיך במסעו הפופוליסטי אשר מטרתו היחידה הינה לנטוע פחדים בליבם של התושבים ולזכות בשל כך בבחירות הבאות.

מזעזע לראות כיצד יהב ממשיך במלחמת החורמה שהכריז על חברת חיפה כימיקלים, במלחמה שיהב יצר הכל מותר- הוא אינו בוחל בשום אמצעי. עיריית חיפה הנפיקה היום צו הפסקת עבודה לתיקוני בטון במתקנים קיימים, העבודות הינן עבודות תיקון אשר מתבצעות באופן שוטף לאורך שנים רבות ונועדו לתחזק בטיחותית את המעצרה. העבודות המתבצעות נעשות בין היתר על מנת להמשיך בהליך הריקון עליו הורה בית המשפט.

פקחיו של יהב הגיעו למקום לאחר שחיפה כימיקלים הודיעה לאיגוד ערים חיפה, למשרד להגנ"ס ולכיבוי האש על מיקומה של מיכלית במקום לצורך המשך הריקון. נראה שהתהפכו היוצרות ויהב אינו מעוניין בריקון המיכל אלא עושה ככל שביכולתו לפגוע בריקון המיכל, בהחלטת ממשלת ישראל ובחברת חיפה כימיקלים.

חברת חיפה כימיקלים מושבתת מזה שלושה וחצי חודשים ולא תוכל להמשיך במצב זה עוד זמן רב."

מעמותת צלול נמסר: "חדשות לבקרים מתגלים קשרים מטרידים סביב המאבק לסגירת מיכל האמוניה. התברר למשל שראש המל"ל הוא חבר של מנכ״ל חיפה כימיקלים; זוהי לכאורה הסיבה לגרירת הרגלים הממשלתית בנושא סגירת המיכל לאורך שנים. התברר גם שרה״מ מיודד עם בעלי החברה, ג׳ולס טראמפ; זוהי כנראה הסיבה ששמענו ממנו התבטאות ראשונה אי פעם בנושא מפרץ חיפה בכלל - ומיכל האמוניה בפרט.

כעת אנו למדים שמנכ״ל המשרד להגנת הסביבה, מי שמוביל את הניסיון למציאת חלופות למיכל האמוניה, גם הוא מצוי בקשרים בעייתיים עם בעלי אינטרס בסוגיה. בימים אלה המשרד להגנת הסביבה מנסה לקדם אימוץ חלופות שנחשבות למסוכנות - אך הן זולות יחסית לתעשיית הדשנים. אנו מקווים שלא יתברר שהיתה לקשריו של המנכ״ל השפעה על עמדת המשרד."

----------------

קישורים רלוונטיים

  1. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  2. עיריית חיפה והמדינה לא מסכימות על חלופה לאספקת אמוניה, 29.06.2017
  3. הממשלה מסכימה: אונייה קטנה תזרים אמוניה, 19.06.2017
  4. עיריית חיפה לביהמ"ש העליון: ליישם מיד את חלופת האיזוטנקים, 08.05.2017
  5. מיכל האמוניה | אסון קטסטרופלי או סיכון סביר? 01.02.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot