מפעל לייצור אמוניה יוקם במישור רותם בהשקעה של מיליארד ₪
חיפה כימיקלים חתמה על מזכר הבנות עם חברת אדלטק להקמת מפעל ייצור אמוניה בצמוד לתחנת הכוח המוקמת במתחם. הקמת המפעל צפויה להתחיל ב-2019
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/12/2018

'קבוצת חיפה' (הבעלים של חיפה כימיקלים) חתמה על מזכר הבנות עם קבוצת אדלטק להקמת מפעל לייצור אמוניה בשטח המפעל שלה שבמישור רותם בהשקעה של למעלה ממיליארד ₪. הקמת המפעל צפויה להתחיל במהלך 2019.

חלק מתוכנית הצמיחה של קבוצת 'חיפה' בדרום

לדברי החברה, מדובר בפרויקט BOT תעשייתי מורכב המתווסף להקמת תחנת כוח קו-גנרציה שתספק חשמל וקיטור למפעל 'חיפה כימיקלים' בדרום. מפעל האמוניה יספק אמוניה למפעל חיפה כימיקלים בדרום, ובמידת הצורך ללקוחות נוספים.

החברה מוסיפה, כי שיתוף הפעולה האסטרטגי עם קבוצת אדלטק להקמת המפעל, הוא חלק מתוכנית הצמיחה של הקבוצה בדרום, הכוללת הקמת מתקן לייצור אמוניה שיבטיח חומר גלם חיוני לפעילות החברה במחיר תחרותי, הרחבת פעילותה הגלובלית והכפלת כושר הייצור של המפעל הקיים במישור רותם.

לדברי קבוצת אדלטק, התשלובת התעשייתית תתוכנן ותוקם בסטנדרטים הסביבתיים והבטיחותיים העולמיים המחמירים ביותר, תוך שיתוף פעולה עם המועצה האזורית תמר והמשרד להגנת הסביבה.

הקמת מפעל ייצור האמוניה בדרום מגיע על רקע סגירת מיכל אחסון האמוניה במפרץ חיפה לפני כשנה, צעד שגרם לסגירת מפעל חיפה כימיקלים במפרץ חיפה. אף על פי כן, לפי בירור שערכנו, הקמת מפעל ייצור האמוניה בדרום לא צפוי לשנות את המצב של המפעל הצפוני שיישאר סגור.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. "המפעל ישגשג גם בלי שחיפה כימיקלים תרכוש אמוניה", 30.07.2017
  2. חיפה כימיקלים: המפעל לא ישוב לפעול במתכונת סדירה, 5.06.2018
  3. המכרז להקמת מפעל אמוניה נכשל. לא היו מציעים, 14.11.2016
  4. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

אדלטק – 3 תחנות כוח קיימות ו-2 בתכנון

קבוצת אדלטק שהוקמה ב-1989 היא חברה יזמית בתחומי התשתיות והאנרגיה. החברה מקימה תחנות כוח פרטיות הפועלות באמצעות גז טבעי ומעניקה שירותי תפעול ותחזוקה לתחנות הכוח. בבעלות הקבוצה 3 תחנות כוח: דוראד, רמת נגב אנרגיה ואשדוד אנרגיה. בקרוב עתידה הקבוצה להקים שתי תחנות כוח נוספות: סולאד אנרגיה ותמר.

הקבוצה מחזיקה גם בחברה בת המתמחה בתפעול ותחזוקת תחנות כוח בשם "אזום תפעול ותחזוקה", המעניקה שירותים לתחנות הכוח של הקבוצה ומציעה שירות עבור תחנות כוח נוספות וחברות תעשייתיות.