תביעה ייצוגית סביבתית של מיליוני ₪ נגד החברות הביטחוניות
תביעה נגד 7 מפעלים ביטחוניים שלא התקשרו עם גוף יישום מוכר לפי חוק פסולת אלקטרונית. הנתבעות: חשש לפגיעה בביטחון המדינה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/12/2017

לאחרונה הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים בקשה לתביעה ייצוגית נגד 7 מפעלים ביטחוניים המייצרים ציוד אלקטרוני בטענה כי הם מפרים את הוראות חוק הטיפול בפסולת אלקטרונית ואי התקשרות עם גוף יישום מוכר לשם מיחזור הפסולת.

לטענת התובעים, הנתבעות נוהגות כך כדי לחסוך בעלויות טיפול בפסולת, וכי בשל היותן מפעלים ביטחוניים המשרד להגנ"ס אינו אוכף את החוק לגביהן.

נזכיר כי על-פי הוראות החוק, יצרנים ויבואנים, אשר מיצרים או מייבאים ציוד אלקטרוני מחויבים להתקשר עם אחד משני גופי היישום המוכרים – אקומיוניטי או מ.א.י – הפועלים לאיסוף הפסולת האלקטרונית ומחזורה בהתאם לחוק פסולת אלקטרונית.

ממתינים לגיבוש צו החרגה

בכתב התביעה מצוין כי הנתבעות: אירונאוטיקס, אלביט מערכות, אלתא מערכות, התעשייה האווירית, רפאל ותע"ש מערכות, לא התקשרו כיצרניות של ציוד אלקטרוני עם גוף יישום מוכר (מאי או אקומיוניטי), וזאת על-אף שחלפו למעלה משלוש שנים וחצי מיום כניסת החוק לתוקף, בחודש מרץ 2014.

לכן מבקשים התובעים לאשר את התביעה הייצוגית ולהורות לנתבעות להתקשר עם אחד מ-2 גופי היישום המוכרים ולבצע מיחזור מוכר של פסולת אלקטרונית שברשותן, ובכך לכבד את לשון החוק. בנוסף מבקשים המבקשים להורות על פיצוי כלל חברי הקבוצה – כלל התושבים במדינה, על הנזק שנגרם או עתיד להיגרם להם בשל החשיפה לחומרים המסוכנים המצויים בפסולת אלקטרונית, וכן על עוגמת הנפש והתסכול שנגרמו להם ולשאר חברי הקבוצה.

בתגובה המובאת בכתב התביעה, טוענות התעשייה האווירית ורפאל, כי כל עוד משרד הביטחון, בהסכמת המשרד להגנ"ס, לא גיבש צו החרגה, הוראות החוק לא יחולו עליהן מחשש לפגיעה בביטחון המדינה, ביחסי החוץ או בשלום הציבור וביטחונו, ולכן הן מנועות מלהתקשר עם גוף יישום מוכר.

לדברי התובעים, טענות אלה אינן מתיישבות עם הוראות החוק, וכי כל עוד לא גובש צו החרגה, הן מחויבות למלא את הוראות החוק לעתיד ולמפרע ללא כל סייג וכי גם אם יינתן צו החרגה הוא יחול רק על ציוד מסוים של התעשיות הביטחוניות ולגבי מרבית הציוד האלקטרוני החוק כן יחול.

לאור זאת תובע משרד עו"ד אסף פינק המתמחה בתובענות ייצוגיות סביבתיות כי בית המשפט יורה לחברות לחתום באופן מיידי עם גוף יישום מוכר ולפצות את הציבור על הנזק הסביבתי שממשיך להיגרם בשל אי הציות לחוק טיפול בפסולת אלקטרונית.

בשיחה עמו מסר עו"ד אסף פינק כי הוא: "רואה בחומרה את העובדה כי דווקא תעשיות ביטחוניות אשר אמורות להגן על ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל בוחרות לפגוע בבריאות של התושבים באמצעות זלזול מופגן של קיום החוק. גם חברות ביטחוניות אינן מעל החוק ומצער שהחברות הללו עושות דין לעצמן ומעל שלוש וחצי שנים אינן מקיימות את החוק. חבל שרק תביעה ייצוגית תביא אותן לקיום החוק."

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. 10.2מיליון ₪ קנסות לחברות שהפרו את חוק פסולת אלקטרונית וחוק האריזות, 2.11.2017
  2. תחרות והגברת אכיפה בפסולת אריזות ואלקטרונית, 15.05.2017
  3. איפה הרגולטור של חוק הפסולת האלקטרונית? 06.03.2017
  4. קנס סביבתי של 2,100,000 ₪ לרמי לוי ו- 13 חברות נוספות, 02.08.2016
  5. המשרד להגנת הסביבה ננזף בחומרה בכנסת והוזהר לבל ימשיך לא לקיים את חוק פסולת אלקטרונית, 16.06.2016
  6. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>