כתב אישום נגד בז"ן ו-4 מנהלים
כתב האישום הוגש בעקבות חקירה פלילית שהתנהלה בגין השריפה שפרצה בסוף חודש דצמבר 2016 ומייחס לנאשמים עבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר פליטה והיתר רעלים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/6/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי הגיש כתב אישום נגד בז"ן ונגד 4 מנהלים בחברה בגין עבירות של זיהום אוויר, רשלנות בחומרים מסוכנים והפרת תנאים בהיתר הפליטה והיתר רעלים. כתב האישום הוגש בעקבות חקירה פלילית שהתנהלה בגין שריפה שפרצה בסוף חודש דצמבר 2016 במיכל שהכיל חומר מסוכן במפעל בז"ן וגרמה לזיהום אויר חזק ובלתי סביר בדמות עשן שחור שהיתמר מעל האזור למשך שעות רבות.

שריפת ענק שהציתה את הדלקים במיכל

על פי כתב האישום, האירועים החלו בשבת בבוקר, ה-24 בדצמבר 2016, במסגרת בדיקה שגרתית של אחד מעובדי חוות המכלים בבז"ן, שהגיע לחלקו העליון של המכל וגילה כי הגג הצף של המכל שקע בתוך האיזומראט (התערובת הנוזלית).

כתוצאה משקיעת הגג נחשפה כמות איזומראט של כ-200-300 מ"ק לאטמוספרה, וגרמה לפליטת פחמימנים וכן ליצירת אווירה נפיצה העלולה לגרום לשריפה. צוותי כיבוי וחירום של בז"ן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע, ואולם בבוקר יום א' (25 בדצמבר), תוך כדי התזת מים מגובה של כ-10 מטרים לתוך המכל לצורך הדחת האיזומראט לצדי הגג הצף, פרצה שריפת ענק שהציתה את הדלקים שבמכל והאירוע יצא מכלל שליטה. כוחות כיבוי והצלה שהוזעקו למקום, פעלו שעות רבות לכיבוי השריפה שכובתה רק בצהריים.

סרטון שצולם מכביש גישה סמוך לשריפה (20 שנ'(

סרטון מהמסוק המשטרתי שהוקפץ לזירה (39 שנ')

ימים ספורים לאחר האירוע, פתחה המשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס בחקירה פלילית בשיתוף מפלג הונאה חוף של משטרת ישראל וכן בליווי מומחים ואנשי מקצוע מטעם המשרד. במסגרת החקירה בוצעו מספר ביקורים באזור האירוע להבנת הממצאים ונסיבות האירוע, הוצאו צווי חיפוש, נתפסו מסמכים וחומרים חיוניים ונחקרו עשרות עובדים ומנהלים בכירים.

התייחסויות

תגובת בז"ן: "קיבלנו את החומר ואנו לומדים אותו. בזן ערוכה לטפל באופן מיטבי, בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון, בתרחישי חירום במתחם שלה. אין לאירועים מסוג זה השפעה מחוץ לגבולות המתחם."

-------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חקירה פלילית בעקבות השריפה בבתי הזיקוק, 3.01.2017
  2. שריפה בבתי הזיקוק, 25.12.2016
  3. צו מינהלי, חקירה פלילית וסגירת מתקנים. האם בז"ן יצליחו לעמוד בערך הסף החדש לבנזן? 15.10.2017
  4. נאות חובב במפרץ חיפה? 12.12.2016
  5. מידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: