כתם שמן אותר בנמל אשדוד ונחסם טרם הגעתו לים
חברת החשמל ביצעה את פעולות החסימה והשאיבה בשל החשד שמקור הדליפה ממתקניה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/7/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי צוות היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד איתר בשבוע שעבר (ד') כתם שמן בהיקף של מאות ליטרים בתוך נמל הדרום שבאשדוד.

לדברי המשרד, הכתם נחסם באופן מיידי ע"י חוסמים סופגים וכי מתבצעות פעולות שאיבה וחסימה של השמן, כדי שלא יתפזר ויגיע לים הפתוח. המשרד מוסיף, כי את פעולות השאיבה והחסימה מבצעת ​חברת החשמל, בשל החשד כי מקור הזרמת השמן נובע ממתקניה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חקירה פלילית על דליפת צינור הדלק לים באשדוד, 18.01.2017
  2. 275 אלף ₪ לאוניה ורב החובל על שפיכת שמן לים, 11.06.2018
  3. שמן דלף מהאוניה שנסחפה לחוף צפונית לקריית ים, 25.01.2018
  4. מידע נוסף על זיהום ים | infospot

דליפת שמן ממתקני חברת החשמל בנמל אשדוד לפני שנה וחצי

לפני שנה וחצי דיווחנו לכם על פתיחת חקירה פלילית סביבתית של המשרד להגנ"ס בעקבות אירוע דומה של דליפת שמן בנמל אשדוד ממתקני חברת החשמל.  מבירור שערכנו, החקירה עדיין נמצאת בהשלמות וצפויה להסתיים רק לקראת חודש אוקטובר.

צילום רחפן של דליפת הדלק ליד אשדוד (21 שנ') ינואר 2017


צילום: אביב קורט, באדיבות עמותת צלול

עובדי חברת חשמל מטפלים בדליפת הדלק (55 שנ') ינואר 2017

התייחסויות

תגובת חברת החשמל: "עם קבלת מידע על כתם שמן במעגנת תחנת הכוח אשכול שבאשקלון, הופעל באופן מיידי נוהל חרום, וננקטו פעולות ייעודיות לחסימת הכתם, ומניעת יציאתו לים הפתוח. במקביל, בוצעו עבודות שאיבה אינטנסיביות לפינוי השמן. מקור הדליפה אותר וטופל. החברה דיווחה אודות האירוע למשרד להגנת הסביבה ונמצאה עמו בקשר. הבוקר,  בוצעה סריקה נוספת באזור הכתם ולא נותרו שרידי שמן כלל. אנשי המשרד להגנת הסביבה סיירו עם נציגי חברת החשמל והוחלט על סגירת האירוע."

מנכ"לית עמותת צלול, מאיה יעקבס: "אירוע הדליפה השבוע ואירוע דליפה חמור נוסף שהיה ממתקן חח"י אשדוד לפני כשנה וחצי, הם המחשה נוספת לגבי הצורך הדחוף בהיערכות כלל ארצית לטיפול חירום בדליפות שמנים וסוגי דלקים בים. זוהי המחשה כואבת לאיומי הזיהום הרבים על הים לא רק מאסדות, אלא גם מאוניות משא בלב ים ומאינספור איומים מהיבשה. ישראל אינה ערוכה לטיפול בזיהומים אלה, ללא צוותי חירום מיומנים, ציוד נדרש או מרכזי חירום כנדרש.

עמותת צלול דורשת שקיפות ופרסום על כל אירוע הדליפה מחברת חשמל, חברות הגז ואחרים - פרסום לא רק על עצם הזיהום, אלא מה דלף, איזה כמויות, איזה טיפול נעשה ומהי מידת הנזק לסביבה."