צו סגירה למפעל: מחזיק 4,000 ליטר אמוניה ללא אישור בטיחות באש
בבדיקת פתע שערכה רשות כבאות והצלה במפעל בקריית גת התגלתה דליפת אמוניה חמורה כאשר מערכות בטיחות האש של המפעל אינן מתוחזקות עם הגנות לבטיחות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/9/2018

הרשות לכבאות והצלה מחוז דרום מדווחת, כי הוציאה צו סגירה מנהלי למפעל קירור בקרח בע"מ בקריית גת הפועל ללא אישור בטיחות באש לאחר שבביקורת פתע התגלתה בו דליפת אמוניה חמורה. לדברי רשות הכבאות, המפעל עתר נגד צו הסגירה, אך בית המשפט באשקלון דחה את טענותיו והותיר את צו הסגירה על כנו.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. בעקבות דליפת אמוניה: מפעל הגלידות קולורדו יושבת, 22.07.2018
  2. תנאים להיתר רעלים: אמוניה במערכות קירור, 20.07.2015
  3. מידע נוסף על היתר רעלים infospot

לדברי רשות הכבאות, מפעל קירור בקרח בע"מ פועל בשנים האחרונות ללא אישורי בטיחות באש, כאשר בשנת 2016 נערך שימוע למפעל ובו התחייב להסדיר את נושא בטיחות האש. אלא שבביקורת פתע שנערכה לפני כשלושה שבועות התגלו ממצאים מדאיגים של דליפת אמוניה חמורה, כאשר במפעל מאוכסנים כ-4,000 ליטר אמוניה ומערכות בטיחות האש אינן מתוחזקות בהתאם עם הגנות לבטיחות. בנוסף היתר הרעלים של המפעל פג בחודש אפריל 2018. 

ברשות מוסיפים, כי בעקבות הביקורת, נערך שימוע מיידי לבעל המפעל והוצא צו סגירה מנהלי לפיו המפעל מנוע מלקבל סחורה חדשה כדי לצמצם את הכמויות המסחריות. המפעל הגיש עתירה נגד הרשות הארצית לכבאות בבית המשפט באשקלון, אלא שהשופט דחה את טענת העותרים וצו הסגירה נשאר בעינו.

לאחר תיקון הליקויים והסדרת אישורי הבטיחות באש, צו הסגירה יוסר והמפעל יוכל לשוב ולעבוד במתכונת רגילה.

התייחסויות

ראש מדור בטיחות אש בתחנת אשקלון, רב רשף מאיר דוד: "ביקורות בטיחות האש נערכות במטרה להגן על האוכלוסייה והרכוש. מחקירת שריפות אנו מבינים, כי מקום שמצב בטיחות האש בו תקין האירוע מסתיים כפי שהוא מתחיל. אנו אמונים על נושא הגנה מאש והביקורות שנערכות על ידינו פותחות את העיניים לבעלי העסקים ומראות כי יש צורך בתחזוקה קבועה בדיוק כפי שנהג רכב צריך להחליף צמיגים שחוקים לאחר נסיעה ארוכה, וזאת כדי לשמור ולהגן על עובדי המפעל, תושבי הסביבה ועל הרכוש".