ביהמ"ש לעיריית חיפה: אשרו לבז"ן שימוש בצנרת
בית המשפט הורה לעיריית חיפה לאשר לבז"ן באופן זמני להשתמש בצנרת התת קרקעית לצורך הזרמת חומרים ממפעל גדיב לנמל חיפה
  • מאת: מערכת Infospot
  • פורסם בתאריך: 01/4/2020

ביום ראשון קבע בית המשפט כי על עיריית חיפה לחדש את ההיתר הזמני להזרמת חומרים מסוכנים בצנרת התת קרקעית של מפעל גדיב מקבוצת בז"ן, המובילה אל נמל חיפה. זאת בכפוף לעמידה  בתנאים שנקבעו על ידי המשרד להגנ"ס לתיקון הליקויים בצנרת. כך מדווחים בבז"ן.

בחברת בז"ן מוסיפים כי המשרד להגנ"ס קבע תנאים להזרמה בצנרת כבר לפני חודש, והחברה עמדה בהם עם קביעתם וממשיכה לעמוד בהם גם היום, כך שהיא ממשיכה את הפעלת הצנרת וההזרמה בה.

בחודש שעבר דיווחנו כי עיריית חיפה מסרבת לחדש את היתר השימוש בצנרת, דבר שעלול לגרום לעצירת הפעילות של גדיב ולהשפיע באופן מהותי על מתקניה האחרים של חברות הקבוצה, לפי בז"ן.


כתבות רלוונטיות:

  1. ביהמ"ש אישר לבז"ן להשתמש בצנרת. בינתיים27/2/2020
  2. עיריית חיפה מסרבת לחדש היתר לגדיב מקבוצת בז"ן17/2/2020
  3. מתי בז"ן תוכל לשוב ולהזרים חומ"ס בצנרת?13/2/2020
  4. בז"ן תפצה את תושבי האזור ב-780 אלף ₪31/10/2019
  5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

ליקויי תחזוקה בצנרת חוץ-מפעלית לשינוע חומ"ס לנמל

כזכור, במרץ 2019 התגלו ליקויי תחזוקה במערכת ההגנה הקתודית נגד קורוזיה בקווי הצנרת החוץ מפעלית של "גדיב", ששימשו לשינוע חומרים מסוכנים מהמפעל לנמל חיפה.

לפני כחודשיים התקיימו שני שימועים של המשרד להגנ"ס לחברת "גדיב" במחוז חיפה, וניתנה לחברה שהות של חודשיים להשלים את הליך הוצאת היתרי החפירה ולהתחיל בשיקום הצנרת, כך שהעבודות יסתיימו עד ה-31 במאי.

על פי המשרד להגנ"ס, הליקויים שהתגלו מהווים הפרה של היתר הרעלים ותקנות חוק המים. כתוצאה מכך, אסרו עיריית חיפה והמשרד להגנ"ס לחדש את האישורים לשימוש בצנרת עד שיטופלו הליקויים.

אלא שבז"ן העבירה למשרד להגנ"ס תוכנית עבודה לתיקון הליקויים וביצעה את התיקונים ההכרחיים באופן מיידי. זאת במקביל לביצוע עבודות תיקון נוספות שיימשכו, לפי החברה, עוד כשנה. החברה הבהירה כי במסגרת הערכת הסיכונים שנערכה על ידי חברה בין-לאומית נמצא כי אפשר להשלים את הזרמת החומרים המסוכנים בקו הצנרת ולהשלים את ביצוע שאר התיקונים עד לחודש מארס 2021.

כעת, לאור החלטת בית המשפט, יותר המשך השימוש בצנרת באופן זמני.