"הירוקים": אלקין מסרב לצרף לקרן הניקיון נציג מארגוני הסביבה
תלונות בכנסת על ניהול קרן הניקיון: חוסר שקיפות, תקציב מסובך שלא ניתן להבנה, היעדר רשימת תמיכות, התנגדות לשילוב נציג ציבור וחוסר תמיכה במפעלי מיחזור
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 09/7/2017

בדיון שהתקיים לאחרונה בכנסת במסגרת יום איכות הסביבה, בנושא שקיפות וניהול הקרנות הסביבתיות, טענה יו"ר הוועדה להנגשת מידע לציבור, ח"כ סתיו שפיר, כי השקיפות בקרן הניקיון שואפת לאפס, אין דרך להבין את תקציב הקרן, לא ברור מה הקשר בין הכספים שהועברו לשם הקרן ומדוע חצי שנה מאז שהסתיימה שנת 2016 טרם פורסם הדו"ח השנתי.

מפעל המיחזור לפלסטיק 'אביב' מחה על העדר התמיכה של הקרן במפעלי מיחזור פרטיים הנמצאים על סף קריסה ונציגי ארגוני הסביבה קבלו על כך שלמרות החוק שקובע שתהיה נציגות של הציבור בקרן הניקיון, בפועל אלה נציגי השלטון המקומי ופניות בנושא לשר להגנת הסביבה, זאב אלקין, נתקלו בסירוב.

הקרן מתנהלת כמו קופה קטנה

ח"כ יעל כהן פארן, מהמחנה הציוני, טענה בדיון כי אין שקיפות לא רק לציבור אלא גם לחברי הכנסת, וכי רק לפני כחודש הוצגו לראשונה הפרטים בוועדת הפנים. "פתיחת הקרן הופכת אותה לקופה קטנה של המשרד. בנוסף, אין בקרן נציגי ציבור מארגוני סביבה, כנראה כי לא רוצים שיהיו".

נציגי המשרד להגנ"ס טענו כי רוב הפרויקטים הם רב שנתיים, ולכן מקבלים הרשאות להתחייב. הכנסות הקרן מ-2008 ועד היום מסתכמות בכ-2.5 מיליארד ₪ והוקצו 3.4 מיליארד ₪ בעקבות הסכם עם האוצר שמאפשר הקצאה עתידית. "לטעמנו, אנחנו מפרסמים מה שצריך. יש בעיות מבניות שצריך לטפל בהן".

אדם טבע ודין: המשרד לא מפרסם את רשימת התמיכות

עו"ד אסף רוזנבלום, נציג עמותת 'אדם טבע ודין' טען, כי יש לעודד שיטות טיפול אחרות, בעיקר מיחזור. לדבריו, למרות שיש תקציבי עתק התוצאות מדשדשות וישראל מפגרת אחרי מדינות העולם ושיעורי המיחזור לא עולים באופן מהותי – כ-20% בלבד. "המסקנה שיש בעיה של ניהול וניצול תקציבי. קשה להבין את הנתונים. למה המשרד לא מפרסם את רשימת התמיכות?"

נציג העמותה הוסיף, כי המידע לא נותן תמונה אמיתית על מה שקורה בקרן. "תספרו לציבור שעשרות רשויות פרשו ולא מימשו את הפרויקט. עיקר התקציב אינו משמש למטרתה המרכזית של הקרן – פיתוח חלופות להטמנת פסולת - 85% מהכסף הולך למטרות אחרות. למה?"

בנוסף, אמר עו"ד רוזנבלום, כי בקרן לא מיוצג האינטרס הציבורי. וכי פניה לשר בנושא נתקלה בסירוב.

'אביב מיחזור' על סף סגירה: לא תומכים במפעלים פרטיים

ירון מזרחי, מנכ"ל חברת אביב תעשיות מיחזור, קבל על כך שקרן הניקיון לא תומכת במפעלי מיחזור פרטיים, דוגמת 'אביב' – המתמחה במיחזור בקבוקי פלסטיק. לדבריו, נציגי הקרן מהשלטון המקומי לא מוכנים להעביר כסף למפעלים פרטיים, בטענה שהכסף בקרן הוא כסף שלהם. "המדינה מעדיפה לשלוח את הפלסטיק לסין. משרד האוצר לא מכניס שיקולים סביבתיים, אלא שיקולים טכניים. הם התנגדו למנגנון הגנה על המחיר, ולכן המפעל נמצא על סף סגירה".

ח"כ סתיו שפיר אמרה, כי האוצר לא לוקח בחשבון 70 עובדים שילכו הביתה אם ייסגר מפעל המיחזור ואת דמי האבטלה שיעלו יותר מהתמיכה שהמפעל מבקש. שפיר ביקשה לבחון שוב את בקשת התמיכה במפעל אביב.

----------

מסמכים רלוונטיים:

 1. מצגת 'אדם טבע ודין' [pdf]
 2. מצגת המשרד להגנת הסביבה – קרנות המשרד, [pdf]

------------

קישורים רלוונטיים:

 1. 110 מיליון ₪ | רשימת ההוצאות של קרן הניקיון ב- 2016 נחשפת, 21.06.2017
 2. למי חילקה קרן הניקיון 150,000,000₪? ולמי סרבה?, 19.03.2017
 3. 26 מיליון ₪ מקרן הניקיון ל- 6 חברות שייצרו דלק מפסולת חקלאית, 28.02.2017
 4. המשרד להגנ"ס: קרן הניקיון לא תהיה מוטה להפרדה במקור, 05.12.2016
 5. המשרד להגנ"ס מלווה לעצמו 260 מיליון ₪ מהיטל ההטמנה, 13.11.2016
 6. השלטון המקומי מכניס 2 נציגים לקרן הניקיון, 11.07.2016
 7. מידע נוסף על פסולת עירונית | infospot

--------

חברות לטיפול בפסולת עירונית

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה סיוון פרץ 072-3712247 Negev@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>