המשרד להגנ"ס הגביר את האכיפה נגד מטרדי ריח באזור הקריות
צוותים מיוחדים של המשרד נשלחים בזמן אמת לבדיקת תלונות תושבים. עד כה אותרו וטופלו כ-40 מוקדי שריפת פסולת, התראות נשלחו לרשויות ונפתחו תיקי חקירה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/11/2018

המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי הוא עורך בשבועות האחרונים פעילות פיקוח ואכיפה לאורך כל שעות היממה לטיפול ואיתור מפגעי ריח באזור הקריות, ברובן כתוצאה משריפת פסולת פיראטית. לדברי המשרד, עם קבלת תלונות מתושבים, הצוותים נשלחים בזמן אמת לבדיקת מטרדי ריח וטיפול בהם, וכן נשלחו התראות לרשויות לטיפול במפגעים ובחלק מהמקרים נפתחו תיקי חקירה ובעלי הקרקע גם הובאו לחקירה. 

המשרד מוסיף, כי הצוותים מסיירים בשטח ומאתרים מקורות פוטנציאליים של שריפות פסולת ואתרי השלכת פסולת לפני שריפה. לדברי המשרד, עד כה אותרו וטופלו כ-40 מוקדים שבהם נשרפת פסולת הגורמת למפגעי ריח ולזיהום אוויר, ובין היתר התגלו תחנות מעבר פיראטיות שבהן התרחשו שריפות; מערומי פסולת, כולל אלקטרונית, שנשרפו בשטחים פתוחים; שריפת פסולת חקלאית בלתי חוקית ועוד.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הצעת החוק לאיסור הבערת פסולת אושרה בכנסת, 22.07.2018
  2. עשרות מוקדי שריפה בוערים שנים באתר פסולת, 16.06.2016
  3. מסוף המטענים ברכבת לא קיבל רישיון עסק בשל מפגעי ריח, 10.09.2017
  4. מידע נוסף על מפגעי ריח | infospot

המשרד להגנ"ס קורא לציבור לדווח על מפגעי ריח בזמן אמת

לדברי המשרד, לצורך טיפול מהיר בשריפות, הצוותים מוודאים כי כיבוי והצלה (כב"ה), מגיבי קו ראשון, מגיעים למקום המפגע ומקבלים תמיכה לוגיסטית מצד הרשות על מנת לזרז את הכיבוי.

בפעילות לוקחים חלק נציגי המשרד ממחוזות צפון וחיפה והמשטרה הירוקה, עובדי איגוד ערים גליל מערבי ואיגוד ערים חיפה ורשות הטבע והגנים.

המשרד להגנ"ס קורא לציבור לתעד ולדווח בזמן אמת על מפגעים למוקד כיבוי אש ובמידת הצורך למוקד הסביבה במספר *6911 כדי לסייע לפעילות האכיפה כנגד עבריינות סביבתית.

מדוע דווקא עכשיו נלחמים בשריפת פסולת?

המשרד להגנ"ס זיהה בשנים האחרונות שאחד מהמפגעים הסביבתיים החומרים ביותר בישראל הוא שריפה פיראטית של פסולת ולכן ביקש וגם קיבל תוספת תקציב חד פעמי של 50 מיליון ₪ לשנת 2019 לטיפול בבעיה.

בנוסף, הנזק שגורמת שריפת הפסולת אינה רק נזק סביבתי של מפגעי ריח חריפים וזיהום אוויר, אלא גם מפגע כלכלי. בראש ובראשונה, במקום שהפסולת תגיע לאתר פסולת מורשה וישולם בגינה היטל הטמנה לקרן הניקיון ודמי טיפול לאתרי המיחזור והפסולת, היא מושלכת בשטחים ציבוריים או באתרי פסולת פיראטיים ושם נשרפת. כמו כן, הטיפול בפינוי ושיקום אתרי הפסולת הפיראטיים או מערומי פסולת בשטחים ציבוריים עולה כסף רב שמועמס על הרשויות המקומיות או המדינה.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
המבדקה הכימית דניאלה קורי 072-3281212 ctlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>