הזדמנות לקלינטק הישראלי: נחתם שת"פ סביבתי עם סין
אלקין ומקבילו הסיני דנו בשת"פ בתחום ניהול משאבי מים והסתגלות לשינויי אקלים. שיתוף הפעולה נועד לקדם שת"פ מסחרי עם סין
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/3/2017

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בנוכחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חתם שלשום (ג') בבייג'ין על מזכר הבנות לשיתוף פעולה בתחום הסביבה עם סין.

מזכר ההבנות נחתם במסגרת המפגש השלישי של "ועידת החדשנות ישראל-סין", שבראשה עומדים ראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, וסגנית ראש ממשלת סין לוּ יַאנדוֹנג (Liu Yandong). שיתוף הפעולה בין המדינות, נועד בין השאר לקדם שת"פ מסחרי בין ישראל וסין.

מזכר ההבנות מתייחס לשיתוף פעולה במגוון נושאים סביבתיים, ביניהם: נושאי מים (כולל טיפול בשפכים, זיהום מים לא-מוקדי, הגנה על מי תהום ושיקום נחלים); טיפול בפסולת; איכות אוויר; שמירת טבע ומגוון ביולוגי; חקיקה סביבתית ואכיפה סביבתית; תסקירי השפעה על הסביבה; מודעות סביבתית ציבורית וחינוך סביבתי; וכן עבודה משותפת בתחום טכנולוגיות סביבה. הכוונה היא לקדם החלפת מידע בין רשויות הסביבה בשתי המדינות, כולל ביקורים הדדיים ארגון סדנאות ומפגשי מומחים, וכן לשילוב חברות ישראליות בפרויקטים סביבתיים בסין.

אלקין נפגש עם מקבילו הסיני

בהמשך לחתימת המזכר, נפגש אלקין עם שר הסביבה של סין, על מנת לצקת תוכן מעשי לשיתוף הפעולה. השניים דנו בעבודה משותפת בתחום ניהול משאבי מים והסתגלות לשינויי אקלים, תחום בו יש לישראל ידע ייחודי וניסיון רב, כמו גם בתחום איכות האוויר - אתגר מרכזי על סדר היום הסביבתי של שתי המדינות.

בנוסף, שוחחו שני השרים על עבודה משותפת במסגרת "יוזמת דרך המשי החדשה" שהשיקה סין בהובלת נשיא המדינה. הרעיון שבבסיס היוזמה הוא יצירת חיבור כלכלי-אסטרטגי ימי ויבשתי בין מדינות, בדגש על שילוב השווקים של מדינות אסיה, אירופה ואפריקה והימים שסביבן.

בעשור הקרוב יושקעו ביוזמה כטריליון דולר וגלומות בה הזדמנויות רבות לחברות קלינטק ישראליות. זאת באמצעות יישום טכנולוגיות סביבה ישראליות בפרויקטים שונים, המשותפים לישראל, סין ואחת מהמדינות השייכות ל״דרך המשי״ (כגון מדינות מרכז אסיה), לדוגמא בתחום תשתיות מים.

במסגרת ביקורו בסין השתתף אלקין גם במפגש עם אנשי העסקים המובילים בסין, וכן בארוחה רשמית עם ראש ממשלת סין. כמו כן, נועד השר עם אנשי ממשל בתחומי הסביבה.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, לאחר חתימת מזכר ההבנות: "עם ציון 25 שנות שיתוף פעולה בין ישראל לסין, אני רואה חשיבות עליונה לפיתוח וקידום העבודה המשותפת בין המדינות בנושא הגנת הסביבה. הנושא של איכות הסביבה הפך למאוד חשוב בסדר העדיפויות הסיני ושיתוף פעולה זה יכול לפתוח חלון הזדמנויות נדיר לחברות ישראליות בתחום של טכנולוגיות סביבתיות בשוק הפנימי הסיני שקשה להפריז בחשיבותו ובהיקפו. תפקידינו כממשלה לעזור למגזר הפרטי ולא לפספס את ההזדמנות הזאת. "

-------------

קישורים רלוונטיים:

  1. ישראל ואוסטרליה מהדקות שיתוף פעולה בתחום איכות הסביבה, 22.09.2016
  2. אלקין נפגש עם עמיתיו מיוון וקפריסין, 12.12.2016
  3. טראמפ והסכסוך הישראלי-פלסטיני בוועידת האקלים במרקש, 21.11.2016
  4. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז, 15.11.2016