לראשונה: 10 אוטובוסים חשמליים בירושלים
האוטובוסים החשמליים, שעלותם 4 מיליון ₪ במימון המשרד להגנת הסביבה, יפעלו בקו 15
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/9/2019

10 אוטובוסים חשמליים ראשונים החלו לפעול אתמול (ד') בירושלים, כך מדווח המשרד להגנת הסביבה שמממן את הפרויקט בהיקף של 4 מיליון ₪ בהתאם להחלטת ממשלה שיזם המשרד.

האוטובוסים הראשוניים, שייסעו בקו 15 המתחיל מתחנה מרכזית ירושלים ומסתיים בשכונת תלפיות, הם חלק ממהלך משותף של משרדי הגנת הסביבה והתחבורה למעבר לאוטובוסים ירוקים המצמצמים את הזיהום והרעש הסביבתיים ומשפרים את השירות לנוסע.

5 שעות טעינה ל-200 ק"מ

האוטובוסים החשמליים שהצטרפו לצי אגד בירושלים הם מתוצרת חברת הענק הבינלאומית – BYD, והוקם עבורם חניון ייעודי עם עמדות טעינה בסמוך למחלף רמות בעיר. האוטובוסים החשמליים נטענים במשך כ-5 שעות ומסוגלים לבצע נסיעות במרחק של 200 קילומטרים בין טעינה אחת לשנייה. המהירות המקסימלית שלהם עומדת על 70 קמ"ש.

היתרונות המהותיים של האוטובוסים החשמליים: אינם מזהמים, וגורמים לפחות ממחצית פליטות גזי החממה לעומת אוטובוס המונע ע"י דיזל. 


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. 'אוויר נקי בירושלים' – קמפיין פרסומי ב-1.5 מיליון ₪, 6.08.2019
  2. עיריית ירושלים זכתה במענק לאזור אוויר נקי, 10.02.2019
  3. 12.4 מיליון ₪ בפשרה על איכות אוויר בתחנה המרכזית, 30.01.2019
  4. מרכז ירושלים יהפוך לאזור "אוויר נקי", 31.12.2017
  5. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

צי האוטובוסים החשמליים בעולם גדל ב-32%

אוטובוסים חשמליים נחשבים בשנים האחרונות לאלטרנטיבה מועדפת בתחום התחבורה הציבורית בעולם. האוטובוסים מספקים מענה למספר אתגרים משמעותיים בתחום: הם חוסכים בשימוש בדלק, אינם מזהמים ושקטים. הפיתוחים הטכנולוגיים מאפשרים לאוטובוסים החשמליים לבצע נסיעות ארוכות יותר בין טעינה לטעינה וסביר להניח כי בשנים הקרובות נראה אותם גם בקווים הבין עירוניים. צי האוטובוסים החשמליים בעולם גדל ב-32% בשנת 2018 וכ-95% מהאוטובוסים החשמליים בעולם פועלים ומיוצרים בסין, שבה התחום זוכה למחקר ופיתוח משמעותיים.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "לתושבי ירושלים מגיע לנשום אוויר נקי. בפעם הראשונה בירושלים אנחנו גאים לצרף למערך ההיסעים של אגד, אוטובוסים חשמליים שגם יפחיתו בצורה משמעותית את רמת פליטות המזהמים וגם את הרעש שנגרם כתוצאה ממנועי הדיזל הישנים. זוהי בשורה לירושלמים ובעתיד ייכנסו עשרות אוטובוסים חשמליים נוספים שיפעלו בבירה. מהלך זה מצטרף לעוד שורה של מהלכים שאנחנו במשרד להגנת הסביבה מבצעים, כמו יישום אזור אוויר נקי בכל ירושלים, מימון שאטלים לאזורי תעסוקה, והשכרת אופניים - כדי שתושבי ירושלים ייהנו מאוויר נקי וגם מאיכות חיים טובה יותר".

משה ליאון, ראש העיר ירושלים: "ירושלים מובילה את מהפכת התחבורה הציבורית בישראל. העיר נהנית כבר שמונה שנים מרכבת קלה ששינתה את הרגלי השימוש של הירושלמים בתחבורה ציבורית והביאה לעיר נקייה, בריאה ויפה יותר. האוטובוסים החשמליים מהווים עוד נדבך משמעותי ביצירת העדפה לתחבורה ציבורית, והפעם התרומה היא לכולם – לנוסעים, למשתמשי הדרך ולסביבה".

נעה אבירם, מנהלת אגף בכיר תחבורה ציבורית, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית: "שילוב אוטובוסים חשמליים אינו דבר של מה בכך, הנהגים עברו הכשרה מיוחדת והם יהיו היחידים שיוכלו לנהוג באוטובוסים החשמליים. הוקם חניון ייעודי לאוטובוסים חשמליים, חניון 4/9, הכולל עמדות טעינה תרומתם של האוטובוסים החשמליים למערך התחבורה בעיר, לנוסעים ולסביבה הופך את ההשקעה למשתלמת במיוחד – האוטובוסים אינם פולטים פחמן דו חמצני, אינם צורכים דיזל ואינם מייצרים רעשי מנוע. השקת החניון והאוטובוסים הינה חלק מהליך להפיכת התחבור העירונית מונעת בחשמל".

זהר זולר, מנכ"ל צוות תכנית אב לתחבורה: "ירושלים נמצאת היום בשיאו של מהלך משנה מציאות, בסופו ירושלים, תושביה ומבקריה ייהנו מסביבה בריאה ונקייה יותר ומתחבורה ציבורית יעילה, אמינה ובטוחה.  שילובם של האוטובוסים החשמליים במערך התחבורה הציבורית בעיר  בה מתפתחת רשת קווי רכבת קלה, מהווה בשורה של ממש ואני מקווה כי עשרת החלוצים יביאו בעקבותיהם אוטובוסים חשמליים רבים".


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: