לראשונה: תביעה ייצוגית ממשלתית על פגיעה בטבע; 397 מיליון ₪ על הנזק בנחל אשלים
חוות דעת כלכלית, שהוגשה ע"י רשות הטבע והגנים לתביעה הייצוגית נגד רותם אמפרט, כימתה את עלות שיקום הנחל וסביבתו ואת הפיצוי לציבור עבור הנזק האקולוגי והסביבתי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/5/2018

תקדים משפטי – גוף ממשלתי, במקרה זה, רשות הטבע והגנים, הגישה תביעה ייצוגית בשם המדינה בגין נזק סביבתי. המקרה המדובר הוא זיהום נחל אשלים בגין דליפת שפכים ממפעל רותם אמפרט לפני כשנה.

במסגרת התביעה הייצוגית, הוגשה חוות דעת כלכלית שכימתה את הנזק שנגרם לנחל אשלים ב-397 מיליון ₪. סכום זה כולל את שיקום הנחל וסביבתו (202 מיליון ₪) וכן את הפיצוי עבור הנזק האקולוגי.

מדוע המדינה מגישה תביעה ייצוגית?

לדברי המשרד, מאחר ויש ליחס את הנזק שנגרם לנחל אשלים, כתוצאה מקריסת בריכת גבס של רותם אמפרט, לציבור כולו הוחלט לראשונה להגיש בקשה לאישור תובענה ייצוגית בשם המדינה. הבקשה הוגשה על ידי רשות הטבע והגנים, הפועלת בנושא זה כ"זרועה  של המדינה" המופקדת על שמירת הטבע, ותובעת בשם אינטרס הציבור נזקים אקולוגיים וסביבתיים ונזקי שיקום. אגב, התביעה הזו באה במקביל להליך הפלילי שהמשרד להגנ"ס מנהל בנושא.

חוות הדעת העריכה את משך ועלות השיקום שיאפשרו את פתיחת השמורה למבקרים, ובנוסף כימתה את הנזקים ההפיכים והבלתי הפיכים שנגרמו לטבע ולציבור. שיטות ההערכה הביאו לביטוי את העובדה שבמקרים של פגיעה בטבע אין מחיר שוק אמיתי, שכן נחל אשלים הוא "מוצר" ציבורי.

גם חקירה פלילית בגין זיהום נחל אשלים

נזכיר כי ב-30 ביוני 2017 קרס הקיר המזרחי של "בריכת גבס מס' 3" במפעל רותם אמפרט מקבוצת כימיקלים לישראל, ובין 100 ל 200 אלף קוב של מי גבס גלשו מהבריכה במורד נחל אשלים במשך כ-48 שעות ולאורך יותר מ-20 ק"מ, תוך גרימת נזק לחי ולצומח בנחל. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה מנהלת חקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע וחשדות לעבירות על חוקי הסביבה.

לדברי המשרד, סכנת הזיהום נחלקת למספר גורמי זיהום ולטווח זמנים שונה. המזהמים שנמצאו בשפך עלולים לזהם את האזור למשך שנים רבות. בנוסף, התפקוד האקולוגי של הנחל נפגע באופן חמור, ומאז הנחל סגור למבקרים וגם כשיפתח, יתכן שחוויית הביקור בו תיפגע.

נחל אשלים במדבר יהודה הינו נחל קצר ותלול שמנקז שטח של כ-80 קמ"ר בין מישור רותם וים המלח. בנחל יש נקיק עמוק ובו גבים האוצרים מים במשך מספר חודשים בשנה. מעבר לחשיבותו כבית גידול למגוון בעלי חיים וצמחים שנהנו מזמינות מים באזור צחיח, היווה נחל אשלים במשך שנים מוקד לטיולים.

התייחסויות

תגובת רותם אמפרט נגב: ״מתחילת האירוע, פעלה החברה בתיאום מלא עם הרשויות לשיקום הנחל ונקטה בכלל הפעולות שנדרשו לשם כך. החברה טרם קיבלה את התביעה, ותפעל כפי שמחייב החוק  במסגרת ההליך המשפטי לכשהתביעה תתקבל".

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "מי שמזהם משלם. זו לא עוד סיסמה, זו המדיניות שלנו במשרד להגנת הסביבה. חברת רותם אמפרט פגעה באחד הנחלים היפים ביותר בישראל ואנו נתעקש על כך שהם ישלמו את המחיר גם במישור האזרחי וגם במישור הפלילי הנבחן בימים אלה במקביל להגשת התובענה הייצוגית".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אנו פועלים במספר מישורים אל מול רותם אמפרט, בהם חקירה פלילית המתנהלת בימים אלה. כעת אנחנו מוסיפים נדבך נוסף: מכמתים כלכלית את הנזק שנגרם לציבור, גם בשל העובדה שלא יוכל לטייל בשמורה בשנים הקרובות".

סמנכ"ל רשות הטבע והגנים, רביב שפירא: "רשות הטבע והגנים פועלת נמרצות לשיקום ערכי הטבע שנפגעו בשמורת נחל אשלים, וזאת לטובת אזרחי המדינה. הגשת תובענה זו תסייע באופן ממשי למימוש מטרה זו".

-------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הצעת חוק שתאפשר לתבוע בגין פגיעה בטבע, 1.2.2018
  2. אדם טבע ודין: בריכה 4 של 'רותם אמפרט' הוקמה ללא היתר בנייה, 24.08.2017
  3. רשות הטבע והגנים: אוכלוסיית היעלים באזור נחל אשלים שזוהם משלמת מחיר כבד16.07.2017
  4. חקירה פלילית בגין דליפת החומצה במפעל רותם אמפרט, 04.07.2017
  5. דליפת שפכים חומציים ממפעל רותם לנחל אשלים במדבר יהודה, 02.07.2017
  6. מידע נוסף על שפכים תעשייתיים | infospot

------------

חברות לטיפול בשפכים תעשייתיים: