חירייה מקימה תחנת תדלוק גז למשאיות אשפה
איגוד ערים דן לתברואה פרסם מכרז להקמה והפעלה של תחנת תדלוק בגז למשאיות אשפה במטרה לעודד את ערי גוש דן לעבור למשאיות אשפה המונעות בגז טבעי במטרה לצמצם את העלויות ואת זיהום האוויר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 04/5/2021

איגוד ערים דן לתברואה, המפעיל את פארק המיחזור חירייה, פרסם מכרז להקמה והפעלה של תחנת תדלוק בגז, אשר תשרת את ציי משאיות האשפה של רשויות גוש דן והמרכז.

מטרת הפרויקט היא לעודד את רשויות גוש דן והמרכז להסב את משאיות האשפה העירוניות להנעה בגז במקום בסולר במטרה להפחית את זיהום האוויר לו גורמות המשאיות שנוסעות בקצב איטי במרכזי הערים.

לפני כשנתיים וחצי דיווחנו כי עיריית חיפה החלה להחליף את צי משאיות האשפה שלה למשאיות המונעות על גז טבעי, אך עד היום הן מתודלקות באמצעות עמדת תדלוק גז ניידת מאחר שטרם הוקמה תחנת תידלוק של משאיות זבל בחיפה.


כתבות רלוונטיות:

  1. תל אביב משיקה משאית זבל סביבתית ושקטה, 24.3.2021
  2. 5 משאיות לאיסוף אשפה המונעות בגז טבעי, 22.8.2018
  3. ייאסר השימוש במשאיות אשפה מזהמות, 12.06.2017
  4. 62 אוטובוסים חשמליים יעלו על הכבישים השנה, 23.02.2017
  5. זיהום אוויר מתחבורה | infospot

הפחתה של 50% בעלויות התידלוק

לפי איגוד ערים דן לתברואה, השימוש בגז מפחית את עלויות התדלוק בכ-50% לעומת חלופת הדיזל, ובנוסף מפחית משמעותית גם את פליטות המזהמים לאוויר ובינהם גזי החממה.

האיגוד מסביר כי לעומת השימוש בדיזל פליטת החלקיקים הנשימתיים (PM) ממשאיות מונעות גז מצטמצמת כמעט לאפס ופליטת תחמוצות חנקן (NOx) ותחמוצות גופרית (SOx) ב-80% לפחות, כאשר גם פליטת שאר המזהמים הפחמימנים מופחתת בערכים דומים.

תל אביב השיקה משאית זבל סביבתית

לפני כחודש לקראת פסח, עיריית תל אביב השיקה משאית זבל חדשה מסוג ROTOPRESS. מדובר במשאית חדשנית ביחס למשאיות האשפה הקיימות, - היא סביבתית יותר, בטיחותית יותר, מהירה יותר ושקטה יותר. לדברי העירייה, היא אף מסוגלת לשאת כמות אשפה גדולה יותר מהמשאיות הקיימות ובכך היא תסייע לצמצם את מספר סבבי הפינוי הנדרשים.

חיפה אוספת אשפה עם משאיות המונעות בגז טבעי

לפני כשנתיים דיווחנו כי עיריית חיפה רכשה 5 משאיות אשפה המונעות בגז טבעי בעלות של 22 מיליון ₪ בסיוע המשרד להגנ"ס, זאת במסגרת התוכנית הלאומית לשיפור איכות האוויר במפרץ חיפה. המשאיות החליפו משאיות דיזל שעברו לגריטה, וכאמור – מתודלקות עדיין באמצעות תחנת תדלוק ניידת.

התייחסויות

גיל ליבנה, מנכ"ל איגוד ערים דן לתברואה: "היציאה למכרז והכשרת השטח להקמת תחנה לתדלוק בגז הם נדבך חשוב בתפיסה הסביבתית שמוביל האיגוד בקרב רשויות גוש דן והמרכז. מעבר לטיפול באשפה, המיחזור וההשבה המתבצעים בפארק המיחזור חירייה, חשוב לנו לתרום לאיכות הסביבה גם בתוך המרחב העירוני בגוש דן, ובתוך כך לסייע להפחתת זיהום האוויר הנובע מנסיעת משאיות האשפה. אנו מצפים שתהיה הענות מצד העיריות ליוזמת האיגוד, על מנת שבעתיד הקרוב נראה ברחובות הערים יותר ויותר משאיות אשפה מונעות בגז, יותר חסכוניות ופחות מזהמות".

חן בר יוסף, מנהל מינהל הדלק והגז במשרד האנרגיה: "הפעילות של איגוד ערים דן להקמה ותפעול של תחנת תדלוק בגז טבעי, מסתמכת על מדיניות משרד האנרגיה לשילוב גז טבעי בתחבורה כבדה, שהוא נקי יותר. לאור העובדה שזיהום האוויר הגדול ביותר מגיע מהתחבורה, אנו במשרד מקווים שצעד זה יסמן את הדרך לכלל הרשויות המקומיות וסקטור האשפה, שיעברו לשימוש במשאיות מונעות בגז טבעי. מדובר בבשורה לתושבים בערי המרכז, שיוכלו להנות ממשאיות אשפה נקיות ושקטות יותר, תוך הסתמכות על מקור אנרגיה ישראלי כחול לבן. כמו כן, מדובר בפוטנציאל עם חיסכון עצום לכל מפעיל ציי המשאיות, שיהנו ממוצר נקי ומעלויות מופחתות".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>