חוק עוקף מיכל אמוניה: הסמכות לרישוי מפעלים בעלי חשיבות לאומית תעבור לידי הממשלה
המהלך יבוצע באמצעות תיקון לחוק רישוי עסקים. יונה יהב הודיע על כוונתו לצאת למאבק ציבורי ומשפטי
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/10/2017

בהמשך לדיווח שלנו מלפני חודש לפיו יו"ר ועדת הכספים, הציע לייזום חוק עוקף עיריית חיפה לפתרון בעיית האמוניה, הודיע משרד ראש הממשלה כי משרדי הפנים, האוצר והמשפטים הגיעו להסכמות בנוגע לתיקון בחוק רישוי עסקים. על פי התיקון, במקרים מסוימים, שיקבעו בתיקון, תעבור הסמכות לרישוי תשתיות ומפעלים שיש בקיומם אינטרס לאומי רחב לידי מהרשויות המקומיות לידי הממשלה, באמצעות משרד הפנים. מטרת התיקון - לקדם את האינטרסים הלאומיים הרחבים של מדינת ישראל, ולהאיץ את הצמיחה ואת פיתוח המשק.

בעקבות הודעת הממשלה על כוונתה להפקיע סמכויות מהרשויות המקומיות בתחום התעשייה והמתקנים האסטרטגיים, קיים ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הערכת מצב. לדברי יהב, מדובר ״בחוק חיפה כימקלים" שנועד לאפשר לשלטון לשרת את ההון תוך ניטרול שומרי הסף ונציגי הציבור. יהב הנחה את הנהלת העיר להכין שורת עתירות לבג"ץ בתחומים שונים הקשורים למפרץ חיפה וכן בכוונתו להיערך ביחד עם ראשי הרשויות הגדולות בישראל למאבק ציבורי ומשפטי בחוק שמנסה הממשלה להעביר.

שיקולים לאומיים רחבים

כיום, נתונה הסמכות לרישוי עסקים, ובכלל זה תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים,  בידי הרשויות המקומיות, בהן ממוקמים המתקנים, עובדה שלעתים מערימה קשיים על התהליך.

בדיון שהתקיים אצל מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, בהשתתפות מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט ונציגי משרד האוצר, הוחלט לתקן את חוק רישוי עסקים בכל הנוגע לרישוי תשתיות לאומיות ומפעלים לאומיים שבקיומם ישנו אינטרס לאומי רחב.

מדובר בתשתיות ובמפעלים, שרישיונם חיוני למשק, החלים עליהם שיקולים לאומיים רחבים מאלו המקומיים, ולפיכך מצריכים ראייה כוללת מצד הממשלה. על פי תיקון החוק המוצע, במקרים מתאימים, הנוגעים למפעל טעון רישוי שיוכרז ככזה על ידי הממשלה, תוכל הממשלה להעביר לידיה את הסמכות למתן רישיון עסק.

הממשלה תחליט בנוגע לרישוי העסקים של תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים, במקום הרשות המקומית, רק לאחר גיבוש חוות דעת מפורטת מטעם מנכ"לי משרד רה"מ, האוצר והפנים, המנמקת מדוע קיומו של עסק מסוים הוא בעל אינטרס לאומי רחב.

המהלך יבוצע באמצעות תיקון לחוק רישוי עסקים. בכוונת משרדי רה"מ, הפנים והמשפטים להפיץ תזכיר חוק בעניין.

התייחסויות

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: ״זהו חוק שפוגע בסעיף המרכזי בהסכם הבלתי חתום בין כל ממשלה לאזרחיה להעניק להם ביטחון מלא. דמם ובריאותם של מיליון תושבי חיפה והמפרץ לא יופקר ונעשה הכל כדי לקבור את הצעת החוק הרעה והמסוכנת הזאת.״

תגובת עמותת 'צלול': "מדובר בהכרזת מלחמה של הממשלה נגד הציבור שדורש תעשייה בת קיימא. התיקון לא ישרת את האינטרס הלאומי אלא את רק האינטרס של הטייקונים שמפעילים לחצים כבדים להסיר מכשולים מדרכם. הוא רומס ברגל גסה כל ניסיון של מנהל תקין, שקיפות ומשילות אחראית.

המהלך הזה הוא ניסיון נואל לעקוף את ראש העיר חיפה, שהתייצב לצד צלול ופעילי סביבה מחיפה, הצטרף למאבק לסגירת מיכל האמוניה המסוכן ופעל נגד האינטרסים של חיפה כימיקלים. מאבק זה חשף עד היום בעיקר את חוסר המקצועיות של המשרד להגנת הסביבה בפיקוח על השימוש של התעשייה בחומרים מסוכנים. כעת, הממשלה רוצה להגביר את חוסר המקצועיות הזאת על ידי העברת סמכות הרישוי מהרמה המקומית לידי פקידים הנתונים ללחצים פוליטיים ולהשפעות הקרבה בין הון ושלטון".

תגובת שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "צודק ראש הממשלה שהחליט לפעול נגד ההתנהלות של ראש העיר חיפה אשר פגע באינטרסים לאומיים חיוניים של המדינה ומוביל לפיטוריהם של אלפי עובדים במשק.  ראש הממשלה מגלה מנהיגות ומוביל מהלך לחיזוק המדינה, לחיזוק התעשייה ולטובת אזרחי מדינת ישראל."

-------------

קישורים רלוונטיים:

  1. "אם עיריית חיפה הייתה יודעת שניתן לקבל החלטה בלעדיה היא הייתה כבר מגיעה להסכמה", 14.9.2017
  2. פיטורי עובדי חיפה כימיקלים נדחה. יבוא אמוניה למפעל הדרומי מתקדם, 31.08.2017
  3. חיפה כימיקלים מודיעה על סגירת המפעל בחיפה, 22.08.2017
  4. איזוטנקים או אונייה בנפח מוקטן? מה הפתרון ליבוא אמוניה?, 17.08.2017
  5. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  6. מחלוקת קשה בין המדענים משני צידי המתרס בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  7. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  8. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot