חיפה כימיקלים נקנסה ב-500 אלף ₪ על הפעלת מיכל האמוניה ללא רישיון
ביהמ"ש לעניינים מקומיים בחיפה הרשיע את החברה על פי הודאתה ובנוסף לקנס הוציא צו הפסקת עיסוק שמחליף את הצו הזמני שניתן לפני כחצי שנה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 25/6/2018

בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה הרשיע את חיפה כימיקלים, על פי הודאתה, בניהול עסק  ללא רישיון עסק במשך שנים רבות ובשל כך קנס את החברה ב-500 אלף ₪. בנוסף ניתן צו להפסקת עיסוק למיכל האמוניה, לפי חוק רישוי עסקים, שיחליף את הצו הזמני שניתן לפני כחצי שנה.

הפעלת מיכל האמוניה ללא רישיון עסק

על פי כתב האישום שהגישה עיריית חיפה, 'חיפה כימיקלים' הפעילה את מיכל האמוניה, המוגדר כחומר מסוכן, ללא רישיון עסק משנת 2006. בעקבות הצו לריקון המיכל, בספטמבר 2017, המפעל נסגר ואינו פעיל כמעט שנה.

עיריית חיפה ביקשה להטיל על חיפה כימיקלים קנס מרתיע ואילו חיפה כימיקלים טענה מנגד כי יש להטיל על החברה קנס סמלי מאחר והעירייה לא נקטה הליכים נגד החברה במשך שנים ובשל מורכבות הנושא שחייבה את התערבות המשרד להגנת הסביבה והמאמצים למציאת פתרון חלופי לאחסון האמוניה.

התייחסויות

"מחיפה כימיקלים נמסר כי אתר הייצור הצפוני של החברה נסגר לאחר שהיה מושבת מזה למעלה משנה וזאת לאחר שראש עירית חיפה, יונה יהב שלל ממנו את רשיון העסק ובכך חיבל במפעל עתיר ידע, רווחי, ומשגשג.

לצערנו מאות עובדים נותרו ללא מקור פרנסה בעקבות המהלך של עירית חיפה, ובנוסף נגרם נזק של מאות מיליוני דולרים לכלכלה הישראלית.

מחיפה כימיקלים נמסר עוד כי יש בכוונת החברה לערער על גובה הקנס שהוטל על החברה. למרבה הצער ראה בית המשפט לעניינים  מקומיים בחיפה, להתעלם מהנסיבות המיוחדות של העניין כאשר חיפה כימיקלים פעלה ברשות, בסמכות ובידיעת כל הרשויות המוסמכות אשר נתנו לה את כל ההיתרים הדרושים להמשך פעילותו של מיכל האמוניה."

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ביה"ד לעבודה אישר את סגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון. 13.11.2017
  2. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  3. היסטוריה: מיכל האמוניה ריק, 19.09.2017
  4. בג"ץ דוחה שוב את מועד ריקונו הסופי של מיכל האמוניה, 30.07.2017
  5. מלחמה עד טיפת האמוניה האחרונה, 27.07.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot