עיריית חיפה לבג"ץ: לבטל חקיקה המאפשרת לחיפה כימיקלים לעקוף אותנו
טוענת שתיקון צו רישוי עסקים שבוצע לפני מספר שבועות מאפשר לשנע אמוניה בנמל חיפה מבלי להידרש לרישיון עסק ונועד לעקוף את הפיקוח של העירייה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/5/2018

ההתגוששות בין עיריית חיפה לבין הממשלה סביב סוגיית יבוא האמוניה למפעל חיפה כימיקלים נמשך. עיריית חיפה הגישה בשבוע שעבר עתירה לבג"ץ נגד תיקון לחוק רישוי עסקים שאושר לפני כחודש ועוסק בשינוע של חומ"ס בתחומי הנמל. העירייה טוענת שמדובר בתיקון חוק שלכאורה 'נתפר' עבור חיפה כימיקלים, בניסיון לעקוף את סמכות העירייה ולאפשר לחברה לשנע אמוניה בתחומי הנמל מבלי להידרש לרישוי עירוני.

נוסח התיקון שאושר:

בעתירה מבקשת העירייה מבג"ץ להוציא צו על תנאי בו ידרשו משרדי הפנים, הגנת הסביבה, ביטחון פנים והיועמ"ש להסביר מדוע לא יבוטל התיקון לצו רישוי עסקים במסגרתו הופקע מהעירייה הפיקוח על שינוע האמוניה בצנרת בתחום הנמל. כמו כן מבקשת העירייה מבג"ץ להוציא צו ביניים המורה למשרדי הממשלה ול'חיפה כימיקלים' להימנע מיישום התיקון לחוק וכן מכל החלטה הקשורה בו, עד להכרעה בעתירה.

חיפה: התיקון נועד לאפשר לחיפה כימיקלים לעקוף אותנו

בעתירה מסבירה העירייה, כי התיקון בחוק מבטל את הצורך של  חיפה כימיקלים לקבל רישיון עסק לשינוע חומרים מסוכנים בתחום הנמל, ובכך החברה תוכל לשנע אמוניה בצנרת ללא פיקוח, השגחה או יכולת לאכוף עליה את הוראות החוק שתכליתו להגן על בריאות וביטחון התושבים.

לטענת העירייה, תיקון החוק נועד לעקוף את הרשות ופסק דין חלוט של בית המשפט העליון, שהכריע כי מערך האמוניה מעמיד את הסביבה והציבור בסיכון בלתי סביר וכי כל חלופה שתתקבל לייבוא אמוניה נדרשות לקבל את מלוא האישורים לרבות רישיון עסק והיתר בניה.

התייחסויות

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "תיקון הצו נועד לקדם אינטרסים "פרסונליים" של חברת חיפה כימיקלים המפרה את הדין במשך שנים ומפעילה מערך אמוניה ללא רישיון עסק וללא התירי בנייה. נמשיך לעמוד על המשמר ולא נאפשר פגיעה בסמכויות שנועדו להבטיח את שלומם ובריאותם של כמיליון תושבי חיפה והמפרץ".

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. עיריית חיפה כופפה את ועדת החוץ והביטחון בכנסת שממליצה על יבוא אמוניה באיזוטנקים, 9.05.2018
  2. עדיין אין פתרון לסגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון, 07.05.2018
  3. הקבינט הביטחוני: החלופה של יבוא אמוניה באונייה עדיפה ביטחונית 19.12.2017
  4. ביה"ד לעבודה אישר את סגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון, 13.11.2017
  5. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot