שימוע לחיפה כימיקלים לסגירת מיכל האמוניה
המשרד להגנת הסביבה זימן את חיפה כימיקלים לשימוע בגין מיכל האמוניה בחיפה, תוך התראה שלא יאשר את המשך היתר הרעלים של המפעל. הפרטים לפניכם
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/12/2016

המשרד להגנת הסביבה זימן את "חיפה כימיקלים" לשימוע, תוך התראה שלא יאשר את המשך היתר הרעלים של המפעל - צעד שמשמעו עצירת הפעילות במפעל. ההזמנה לשימוע הגיעה לאחר שהמכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב נכשל היות ולא היו מציעים.

הרקע לשימוע | כישלון המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב

לפני כחודש דיווחנו שלאחר 3 שנים של עיכובים והטבות משמעותיות שניתנו מטעם המדינה, אף מציע לא ראה לנכון לגשת למכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה [NH3] באזור מישור רותם שבנגב, שעתיד היה להחליף את מיכל אחסון האמוניה המיובאת, הקיים במפרץ חיפה, ומהווה סכנה בשל קרבתו לאוכלוסייה וכמות האמוניה המאוחסנת בו.

הפתרון של המשרד להגנת הסביבה | חיפה כימיקלים

לדברי המשרד להגנת הסביבה, מאחר שאין כיום פתרון ברור ואופרטיבי עם לוחות זמנים ברורים אשר יאפשר את הסרת הסיכון הנשקף ממכל האמוניה במפרץ חיפה, המשרד להגנת הסביבה פונה למפעל חיפה כימיקלים, המשתמש בכ - 60%-70% מהאמוניה במכל. אגב, ב- 10% נוספים משתמש מפעל "דשנים" והשאר הם משתמשים קטנים בתעשיית הכימיה ומערכות קירור.

המשרד להגנת הסביבה מסביר כי בעבר נקבע כי המשרד יאפשר את המשך הפעלת מכל האמוניה במסוף הכימיקלים עד לתאריך 1.3.2017 או עד להקמת מפעל לייצור אמוניה - המוקדם מבין השניים.

לכן, המשרד הוציא כעת התראה לפי סעיף 15(ד) לחוק חומרים מסוכנים והזמנה למפעל חיפה כימיקלים להשמיע את טענותיו בטרם הפסקת פעילות מכל האמוניה במפרץ חיפה. המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה בלוחות זמנים קצרים וברורים.

לוחות הזמנים שמציב המשרד להגנת הסביבה

מפעל חיפה כימיקלים פועל מתוקף היתר הרעלים אשר צפוי לפקוע בתאריך 10.1.2017.

מאחר שפתרון הקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב לא צלח, הרי שהתנאי ל-1.3.17 עומד בעינו. כדי לאפשר את המשך היתר הרעלים מעבר ל-1.3.17 המפעל יידרש להציג למשרד חלופות לסגירת מכל האמוניה במפרץ חיפה בלוחות זמנים ברורים וקצרים.

השימוע יתקיים ב-20 בדצמבר במשרדי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אנחנו נחושים להוריד את רמת הסיכון לתושבי חיפה ולסגור את המכל. אנחנו נוקטים בכל הפעולות האפשריות למציאת חלופה מהר ככל האפשר"

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז: "לא נשלים עם הסכנה לתושבי מפרץ חיפה. כתושב האזור אני מודאג ביותר ואפעל לכך שימצא פתרון"

מחיפה כימיקלים נמסר: "מסוף האמוניה הארצי הוא בבעלות מדינת ישראל ומשרת אלפי לקוחות בישראל ובהם בתי החולים, חדרי קירור, תעשיית המזון, וגופים בטחוניים. הגופים האחראיים על ביטחון הציבור ובהם פיקוד העורף והמל״ל מבצעים תדיר בדיקות סיכון למסוף וקובעים במפורש שהסיכון הנובע ממסוף האמוניה אינו חריג ואינו דומה לזה שנאמר על ידי גורמים פוליטיים שמטרתם לגרוף הון פוליטי מזריעת פחד בציבור. לצערנו המכרז למציאת גוף עסקי אשר יסכים להקים מפעל אמוניה נכשל וזאת בשל מחירי הגז הגבוהים שאינם מאפשרים היתכנות כלכלית למפעל מסוג זה. חיפה כימיקלים תסייע לממשלה ככל יכולתה על מנת למצוא פיתרון ראוי לאספקת אמוניה בישראל ובלבד שזה לא יפגע בפרנסתם של למעלה מעשרת אלפים המשפחות המתפרנסות מפעילות החברה, ולא יפגע באלפי צרכני האמוניה בישראל."

מאיה יעקבס, מנכ״ל עמותת צלול: ״אנו מצפים שהמשרד להגנת הסביבה לא יחדש את היתר הרעלים של חיפה כימיקלים לאור העובדה שמלכתחילה הוא ניתן לחברה למרות שמיכל האמוניה פג תוקף ופועל בלי היתר בניה ורישיון עסק. אנו מקווים שהזימון לשימוע לא יתחיל סיבוב מחודש של סחבת וגרירת רגליים. על המשרד להגנת הסביבה לקבוע מפורשות תאריך לסגירת המיכל, ובכך להסיר את האיום מעל ראשי התושבים אחת ולתמיד״.

ח"כ יעל כהן פארן: "לסגור את מיכל האמוניה עכשיו. ההחלטה של המשרד להגנת הסביבה מוכיחה מעל לכל ספק שאין צורך בפעילות מיכל האמוניה וכי ניתן להפסיק את עבודתו באופן מיידי. אולם הבשורה האמיתית לתושבי המפרץ תגיע רק כאשר יבטל המשרד את היתרי הרעלים וכאן המקום להדגיש שזה עדיין לא קרה ועל כן חובת ההוכחה על המשרד. אני אמשיך במאבקי לסגירת מיכל האמוניה יחד עם התושבים ובכך להבטיח מעל לכל ספק את השמירה על בריאותם וצמצום הסיכון לחייהם".

-------

קישורים רלוונטיים:

  1. בכנסת: כנס חירום בנושא סגירת מיכל האמוניה בחיפה, 22.11.2016
  2. המכרז להקמת מפעל אמוניה נכשל. לא היו מציעים, 14.11.2016
  3. המדינה רוצה לקבוע את מחיר האמוניה בישראל, 19.10.2016
  4. האם מענק מדינה בסך 720,000,000 ₪ יספיק להעתקת מיכל האמוניה? 23.06.2016
  5. דליפת אמוניה במפעל טבעול, 09.10.2016
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: