דליפת גז תעשייתי בחיפה: כבישים נחסמו לתנועה
הגז דלף מצנרת תת קרקעית בקו שעוברת ממפעל דור כימיקלים לבתי הזיקוק, הדליפה השביתה אזור עם פעילות מסחרית ערה. הכבישים נותרו חסומים גם בראשון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/5/2019

בעקבות דליפת גז תעשייתי במפרץ חיפה, שהתרחשה אמש (שבת), צוותי כוחות כיבוי והצלה (כב"ה), משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה ועיריית חיפה, מטפלים באירוע. הכבישים באזור נותרו חסומים נכון ליום ראשון בבוקר. בדיקת לחץ הראתה שקיימת דליפה בקו שיוצא ממפעל דור כימיקלים לבתי הזיקוק.

באופן מיידי הופסקה הזרמת הגז ובצינורות מוזרמים מים במטרה לאתר את מקור הדליפה. לדברי המשרד להגנת הסביבה, מפעל דור כימיקלים יידרש לנקות את הקרקע ולהשלים את בדיקות הלחץ לאיתור מדויק של מיקום הדליפה.

הגז שדלף הוא גז תעשייתי הכבד מהאוויר, שדומה בתכונותיו לגפ"מ. חברת דור כימיקלים מזרימה את הגז לחברת בז"ן באמצעות צנרת תת-קרקעית. מאחר ומדובר בגז דליק כל הפעולות מבוצעות בפיקוח של כוחות כיבוי והצלה (מכבי אש).

הכוחות בשטח מבצעים ניטורים, מהם עולה כי רק בשוחות התקשורת והבקרה שליד הרמזורים בצומת הרחובות חלוצי התעשייה ויגאל אלון נמדדים ריכוזים גבוהים של גז.

המשך חסימת כבישים גם ביום ראשון

משטרת ישראל הודיעה הבוקר על המשך חסימת צומת "הום סנטר" במפרץ חיפה עקב דליפת הגז.

לדבריה, בתום הערכת המצב שנערכה לפנות בוקר, הוחלט על המשך חסימת הצומת לכל הכיוונים* בשלב זה, כדי להבטיח את שלום הציבור. החסימה תישאר בתוקף עד הודעה חדשה.

בשל ההשלכות התעבורתיות של חסימת הצומת, שוטרי התנועה נפרסו החל משעות בוקר המוקדמות לאורך הצירים ומזרימים את התנועה לצירים חלופיים, לפיכך יש לתכנן את מסלול הנסיעה בהתאם לחסימות.

התייחסויות

ראש עיריית חיפה, רותם קליש: ״אין למפעלים האלה מקום לידינו, כל זמן שהזיהום נמשך, והתקלות חוזרות השכם והערב. אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם בחיינו.״


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. דליפת זכוכית נוזלית במפעל פניציה, 30.01.2019
  2. אירוע חומרים מסוכנים במהלך סימון נתיב תחבורה ציבורית, 24.01.2019
  3. אירוע חומ"ס בבי"ח שיבא תל השומר: חומר מחמצן דלף, 23.12.2018
  4. חומרים מסוכנים | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: