תחנת הכח רבין: הושלמה הפעלת הסולקנים של הארובה החדשה
בחודשים אפריל עד יוני 2015 השימוש בפחם עמד על כ-49% ואילו באפריל עד יוני 2017 על כ-28%. הותקן סולקן נוסף בארובה הרביעית ב'אורות רבין' והיא פעולת עם 2 סולקנים האמורים להפחית 90% מהפליטות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 30/8/2017

חמישה חודשים לאחר הפעלת הארובה הרביעית בתחנת הכוח 'אורות רבין' בחדרה, מדווחת חברת החשמל כי הותקן סולקן גם על יחידת הייצור 6 המיועד להפחתת פליטות תחמוצות הגופרית [SOx] המצטרף לסולקן שהותקן ביחידה 5 לפני ארבעה חודשים.

חברת החשמל מוסיפה, כי לראשונה, פועלת הארובה הרביעית, שהוקמה במיוחד לצורך הפחתת הפליטות, בתחנת הכוח אורות רבין תוך הפעלת מערכת הסולקנים ביחידות 5 ו-6. מערכת הסולקנים מיועדת להפחית כ-90% בפליטות המזהמות. החברה מבהירה, כי ה"פלומה לבנה" שנראית למרחוק איננה עשן, אלא עדות לעבודתם התקינה של הסולקנים להפחתת הפליטות המזהמות.

על פי נתוני חברת החשמל חלה ירידה הדרגתית בשימוש בפחם לטובת הגדלת השימוש בגז טבעי. בחודשים אפריל עד יוני 2015 השימוש בפחם עמד על כ-49% ואילו בחודשים אפריל עד יוני 2017 על כ-28%.

מדוע יוצא עשן הלבן מהארובה?

נזכיר, כי סולקנים (F.G.D - Flue Gas Desulphurization) הם מתקנים אשר באמצעותם מסלקים את  הגופרית הדו-חמצנית [SO2], הנפלטת מתהליך שריפת הפחם. פעולת הסולקן מבוססת על תהליך ספיחה של הגופרית הדו-חמצנית על אבן גיר מומסת במים. בשל תהליך הספיגה "הרטובה", הגזים הנותרים רוויים באדי מים ולכן נצפה בפלומה לבנה מפתח הארובה, הנובעת מרטיבות גזי הפליטה ומהטמפרטורה הנמוכה (באופן יחסי).

הקמת הסולקנים בתחנות הכוח של חברת החשמל הם חלק מפרויקט להפחתת פליטות בתחנות כוח פחמיות שיכולת ייצור החשמל בהן מסתכמת בכ-5,000 מגוואט. מדובר בפרויקט  שעלותו  מסתכמת בכ-8 מיליארד ₪, הכולל הקמת מתקני הפחתת פליטות בשש יחידות ייצור של החברה: סולקני גופרית (FGD) להפחתת תחמוצות גופרית, שדרוג מערכות השריפה בדודי הקיטור ואמצעים שניוניים (SCR) להפחתת פליטות תחמוצות חנקן [NOx].

הסולקנים המותקנים מפחיתים כ-90% מהגופרית הדו-חמצנית הנוצרת ביחידת ייצור חשמל אחת. תחמוצות החנקן יופחתו בכ-80% בכל יחידת ייצור.

התייחסויות

יו"ר חברת החשמל, אלוף במי'ל, יפתח רון- טל: "חברת החשמל מובילה את מהפיכת הייצור של חשמל ירוק. אנחנו הבאנו את הגז לישראל, והפחתנו בצורה דרמטית את השימוש בפחם, וכעת אנחנו מטפלים גם בהפחתה דרמטית של זיהום האוויר שנוצר כתוצאה משימוש מחוייב המציאות בפחם."                      

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך: "השלב שהושלם הינו חלק מפרויקט רחב היקף בעלות כוללת של כ-8 מיליארד ₪ שחברת החשמל מובילה בשנים האחרונות. אנו גאים על כך שהחברה ועובדיה מבצעים אותו במסירות ובמקצועיות במטרה לעמוד ביעדי הפחתת הפליטות לצד צמצום השימוש בפחם."

-----------

קישורים רלוונטיים:

  1. שיפור שנתי של 20% בפליטות של חברת החשמל, 04.06.2017
  2. אדי מים לבנים במקום עשן שחור, 03.04.2017
  3. הושבתה יחידה מספר 1 בתחנת הכוח באשקלון, 19.03.2017
  4. שטייניץ חושף כיצד יוחלפו היחידות הפחמיות בחדרה, 18.12.2016
  5. נחתם הסכם בין אלקין לשטייניץ להבטחת סגירת היחידות הפחמיות בחדרה, 11.10.2016
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: