שת"פ ישראל ארה"ב: כ-250 מיליון ₪ יושקעו במו"פ אנרגיה
התקציב מיועד לפעילות פיתוח בתחומי אגירת אנרגיה, הגנת סייבר על תשתיות אנרגיה קריטיות, גז טבעי והממשק בין אנרגיה ומים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/7/2018

משרד האנרגיה מדווח, כי שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ ועמיתו האמריקאי חתמו על הסכם להקמת מרכז מחקר ופיתוח אנרגיה משותף. ההסכם התאפשר בעקבות שילוש תקציב המו"פ המשותף שגדל מ-14 מיליון ₪ ל-42 מיליון ₪ לשנה, עד שנת 2024, ויעמוד על 250 מיליון ₪.

בחודש מארס אישר הסנאט האמריקאי את התקציב של מחלקת האנרגיה למו"פ משותף עם ישראל, והקצה לשם כך 4 מיליון $ לשנה, כאשר סכום זהה יוקצה ע"י ממשלת ישראל. פעילות המרכז החדש תתווסף לתוכנית בירד אנרג'י, הפועלת משנת 2009. עד היום האמריקאים חתמו על הסכם דומה עם סין והודו בלבד.

אגירת אנרגיה והגנת סייבר

לדברי שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, עד כה שת"פ המו"פ בין המדינות התמקד בתחומי האנרגיה המתחדשת וההתייעלות האנרגטית וכעת מתרחב לנושאים חדשים, החשובים מאוד עבור משק האנרגיה בישראל, בארה"ב ובעולם בכלל. שטייניץ מוסיף, כי התקציב ייועד לפעילות פיתוח, התאמה, בחינה ואופטימיזציה של שיטות וטכנולוגיות חדשניות, חסכוניות ויעילות בתחומי אגירת אנרגיה, הגנת סייבר על תשתיות אנרגיה קריטיות, גז טבעי והממשק בין אנרגיה ומים.

תחומי שיתוף פעולה נוספים יכללו: גישה לתשתיות מו"פ, העברת ידע ממוסדות אקדמיים ומעבדות לאומיות ליישום על ידי התעשייה בארה"ב ובישראל, הכשרת כוח אדם ותוכניות חינוכיות, חילופי סטודנטים וחילופי פוסט דוקטורט.

שת"פ עם מדינת ניו יורק בתחום האנרגיה המתחדשת

נזכיר, כי לפני כחודשיים דיווחנו על שת"פ בתחום האנרגיה המתחדשת עם מדינת ניו יורק. במסגרת ההסכם, הרשות למחקר ופיתוח אנרגיה של מדינת ניו-יורק ורשות החדשנות הישראלית יממנו פרויקטים פוטנציאליים בהם יוכלו לשתף פעולה חברות משתי המדינות לביצוע מו"פ וניסויים (פיילוט) של מוצרים ופתרונות בתחום האנרגיה החכמה, כולל בקרה ואבטחה של מקורות אנרגיה, צבירת אנרגיה, מצברים ותאי דלק ועוד- באתרי לקוח בארה"ב.

-------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. 74 מיליון ₪ יושקעו בפרויקטים להפחתת גזי חממה והתייעלות אנרגטית, 22.04.2018
  2. בשורה לקלינטק: שת"פ בתחום האנרגיה המתחדשת עם מדינת ניו יורק, 16.04.2018
  3. התכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית יוצאת לדרך, 26.12.2017
  4. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז, 15.11.2016
  5. הסכם פריז נכנס לתוקף, 06.11.2016
  6. מידע נוסף על שינוי אקלים, infospot