'נצר השרון': החברה הממשלתית שתטפל באלפי דונם של קרקעות מזוהמות של תעש
'נצר השרון' תטפל בקרקעות המזוהמות ובמי התהום במתחמי תע"ש שיפונו בשנים הקרובות והמיועדים להקמת עשרות אלפי יחידות דיור. כיצד היא הוקמה? באיזה אתרים תטפל? מה הייחודיות שלה?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/9/2017

רבים מכם לא מכירים את חברת 'נצר השרון בע"מ' למרות שהיא מנהלת את הפרויקט הסביבתי הגדול והיקר בישראל בהיקף של מאות מיליוני ₪ שאמור להימשך שנים רבות.

מדובר בחברה ביטחונית ממשלתית (לשעבר התעשייה הצבאית לישראל בע"מ (תעש)) שהעבירה לחברה ממשלתית חדשה - תעש מערכות בע"מ, את פעילותה העסקית וכן את עובדיה, בסוף 2015. החל מ-2016 חדלה החברה מפעילותה העסקית והתעשייתית והחלה לפעול לפי המטרות החדשות שהוגדרו לה בהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני הפרטה מנובמבר 2015.

מטרות החברה שונו, בין היתר, לצורך פינוי, טיהור והריסת מבנים ותשתיות, טיפול בפסולת מסוכנת, בקרקעות המזוהמות ובמי התהום במתחמי תעש. כחברה ביטחונית, היא כפופה למשרד הביטחון ומשרד האוצר. בדצמבר 2016 שונה שם החברה ל'נצר השרון בע"מ'.

מדוע הוקמה חברת 'נצר השרון'?

בשנים האחרונות המדינה מקדמת תהליך להפרטת תעש מערכות, כלומר למכור אותה לגוף פרטי. אחת הבעיות שעלתה היא הקרקעות המזוהמות במתחמי תעש הפעילים והמפונים. המדינה חששה שלא תצליח למכור את תעש מערכות, כשמעל החברה מרחפת עננה של קרקעות מזוהמות באחריותה מבלי שאף אחד יודע מה היקף הזיהום ובעיקר מה תהיה עלות שיקום הקרקעות.

מה גם, שיזם שירצה לרכוש את החברה יהיה מעוניין ככל הנראה בעסקי הליבה של תעש מערכות, כלומר ייצור מערכות נשק ותחמושת, ולא ירצה להתעסק בטיהור קרקעות מזוהמות.

הייחודיות של 'נצר השרון'

כאמור, העיסוקים המרכזיים של חברת 'נצר השרון' הם פינוי והריסת מבנים ותשתיות, טיפול בקרקעות המזוהמות ומי תהום מזוהמים במתחמי תעש, זאת לצד טיפול בתחומים נוספים כגון טיפול בתביעות עבר של תעש ועוד.

ל'נצר השרון', כחברה ממשלתית ביטחונית, יש את הכלים לעבודה באתרים ביטחוניים פעילים, כנדרש באתרי תעש הפעילים, לרבות פטור שר הביטחון מחוק חומרי נפץ ורישיון עסק מהיחידה למפעלים ביטחוניים.

כמו כן, מרבית עובדי 'נצר השרון' עבדו טרם הפיצול בתעשייה הצבאית, ולכן הם בעלי ידע וניסיון בתהליכי העבודה והייצור הייחודיים לתעשייה זו ובעלי סיווג ביטחוני גבוה.

בנוסף, הליכי הפינוי וההריסה שבד"כ מתנהלים מול הרשות המקומית, מתנהלים מול הוועדה למתקנים ביטחוניים (ולמ"ב) של משרד הביטחון.

בזכות יכולות ייחודיות אלה ונוספות, פועלת 'נצר השרון' לצד החברה לשירותי איכות סביבה בניהול המגה-פרויקט של שיקום הקרקעות המזוהמות של המדינה. כאשר 'נצר השרון' מנהלת בעיקר את שיקום אתרי תעש בהם עדיין מתקיימת פעילות, והחברה לשירותי איכ"ס מנהלת את שיקום הקרקעות באתרים האחרים.

'נצר השרון' מטפלת בקרקעות מזוהמות

זיהום הקרקע במתחמי התעשייה הביטחונית מקורו בפעילות בעשורים הראשונים לפעילות התעשייה הצבאית ולקום המדינה. אז לא הייתה מודעות לנושא ולא הייתה רגולציה. רק בשנות ה-80 וה-90, עם הקמת המשרד להגנ"ס, הגברת המודעות והחלת רגולציה - יצירת הזיהום פסקה, אך הזיהום בשטח נותר.

בהתאם ליכולות הייחודיות שלה, 'נצר השרון' אחראית על טיפול ב-9 אתרים שמתפרשים יחדיו על אלפי דונמים, שחלקם עתידים להתפנות בשנים הקרובות במסגרת המעבר של 'תעש מערכות' לנגב. למרות שהמתחמים עדיין פעילים, משרדי האוצר והביטחון מבקשים לקדם את הטיפול בקרקעות המזוהמות, בין היתר, כדי לצמצם את לוחות הזמנים למסירת המתחמים לרשות מקרקעי ישראל לטובת בנייה למגורים. כך ש'נצר השרון' כבר פועלת במרץ.

במרבית אתרי תעש הפעילים כבר בוצע סקר היסטורי והם נמצאים בשלב הכנה לביצוע חקר הקרקע הכולל סקר גז קרקע, סקר קרקע וסקר סיכונים במתודולוגיית IRBCA לטובת מיפוי וכימות של הזיהום והכנת תוכנית טיפול בקרקע במידה ונדרש.

במספר מקרים מצומצם המשרד להגנ"ס כבר דרש מ'נצר השרון' להתחיל טיפול מיידי בעקבות ממצאים חריגים בהם יש רצון למנוע את התפשטות הזיהום. לאחרונה קיבלה נצר השרון כ-13 מיליון ₪ לטובת הטיפול בפרויקטים אלה. בחלק מהמתחמים תנהל 'נצר השרון' גם חקירת חשד לזיהום מי תהום וטיפול בהם במידת הצורך.

תעש רמת השרון

אחד הפרויקטים בהם 'נצר השרון' כבר מצויה בפעילות מתקדמת הוא מתחם תעש רמת השרון המשתרע על כ-6,000 דונם באחד מאזורי הביקוש הגבוהים לבנייה למגורים. למרות שהאתר עדיין פעיל, במרבית השטחים בוצעו סקרים היסטוריים ובקרוב יתחילו בחקר קרקע במקביל לטיפול מקדים שדרש המשרד להגנ"ס בשטח של כ-500 דונם המיועדים לפינוי בשלב הראשון.

במתחם זה נמצאים גם מחפורות, בהן בורות הטמנה של פסולות, ובריכות אידוי שחלחלו לקרקע, שהמשרד להגנ"ס הגדיר אותן בעדיפות ראשונה לטיפול מיידי.

לא רק קרקעות מזוהמות. גם פינוי מתחמים

בנוסף לטיפול בקרקעות מזוהמות, נצר השרון אחראית גם לפינוי, טיהור ולהריסת המבנים, התשתיות והציוד של תעש, בעיקר במתחם רמת השרון ומתחם מגן בתל אביב. לפינוי האתרים היבטים רבים של איכות סביבה, כמו למשל טיפול באסבסט, הריסה סלקטיבית שתאפשר מיון ומיחזור ככל הניתן של חומרי גלם, טיפול ומיחזור בפסולת שתפונה מהאתרים, הכוללת בין היתר ציוד תעשייתי ופסולת מסוכנת, במטרה להגדיל את שיעורי המיחזור ולמזער את ההטמנה. 

--------------

קישורים רלוונטיים:

  1. איזה טכנולוגיות ואתרים אושרו לטיפול בקרקעות המזוהמות של המדינה? 27.07.2017
  2. לראשונה בישראל: שיקום תרמי של קרקעות מזוהמות, 20.7.2017
  3. הזיהום מאתר תע"ש אפולוניה ממשיך להתפשט בחופי הרצליה, 18.07.2017
  4. איזה טכנולוגיות ישקמו את הקרקעות המזוהמות של משרד הביטחון?, 07.03.2016
  5. לוחות הזמנים והיעדים של פרויקט שיקום הקרקעות המזוהמות, 08.05.2017
  6. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>