בעקבות דליפת אמוניה: מפעל הגלידות קולורדו יושבת עד לעמידה בדרישות היתר רעלים
עובדי המפעל ועסקים סמוכים פונו, אך האירוע הסתיים ללא נפגעים. אירוע שלישי של דליפת אמוניה תוך שבועיים בישראל
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 22/7/2018

אירוע שלישי של דליפת אמוניה תוך שבועיים, הפעם במפעל הגלידות קולורדו באזור התעשייה נתיבות. בעקבות האירוע המשרד להגנת הסביבה מדווח, כי המפעל לא ישוב לעבוד עד שלא יעמוד בכל דרישות היתר הרעלים. אגב, לפני 4 וחצי שנים היה ארוע דומה של דליפת אמוניה באותו מפעל.

ביום חמישי בבוקר הוזעקו צוותי כיבוי אש והצלה מתחנת נתיבות למפעל קולורדו בעקבות דיווח על דליפת אמוניה [ [NH3בחדר המכונות של המפעל, וביצעו איטום של הדליפה. במהלך הטיפול באירוע ניתנה הוראה לפנות עסקים ותושבים ברדיוס של 250 מ' מהמפעל. האירוע הסתיים ללא נפגעים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. דליפת אמוניה במפעל "קוקה קולה", 15.07.2018
 2. תנאים להיתר רעלים: אמוניה במערכות קירור, 20.07.2015
 3. 500,000 ₪ קנס לחיפה כימיקלים בגין מיכל האמוניה, 25.06.2018
 4. מידע נוסף על היתר רעלים infospot

בעקבות הדליפה ומדידת ערכים גבוהים של אמוניה, המשרד להגנת הסביבה מדווח כי הורה לפנות את העסקים באזור ובוצעה סגירת מרחק בידוד ראשוני. לדברי המשרד, בהתאם להיתר הרעלים של המפעל, המערכת, המכילה כ-3 טון אמוניה, מחולקת למקטעים קטנים כדי למזער נזקים בעת תקלה. במקטע הדולף יש כ-300 ק"ג, ולפי ההערכות בצנרת נותרו 60-70 ק"ג וקטע זה נאטם.

לדברי המשרד, המפעל לא ישוב לעבוד עד שלא יתקבל אישור מיועץ קירור מוסמך כי המפעל עומד בכל הדרישות של היתר הרעלים וכי אינו מסכן את הציבור והסביבה. כמו כן, הנחה המשרד כי צוות החירום של המפעל יהיה בשטח 24 שעות ביממה בכוחות מתוגברים, עד לחזרת המפעל לפעולה.

המשרד להגנת הסביבה יבדוק את נסיבות האירוע.

3 אירועי דליפת אמוניה בשבועיים

זה האירוע השלישי של דליפת אמוניה עליו אנו מדווחים בשבועיים האחרונים. לאחר דליפת אמוניה לפני כשבועיים במפעל ברום במועצה התעשייתית נאות חובב ודליפת אמוניה במפעל קוקה קולה באזור התעשייה נחל שורק. בכל המקרים האירוע הסתיים ללא נפגעים.

סיקור אירועי דליפת אמוניה מהשנה האחרונה:

 1. אירוע דליפת אמוניה במפעל קוקה קולה, 15.07.2018
 2. אירוע דליפת אמוניה במפעל ברום, 08.07.2018
 3. דליפת אמוניה במפעל צבר, 17.06.2018
 4. דליפת אמוניה במפעל עוף עוז, 03.09.2017

שנת 2015 זכורה כשנה עם הרבה ארועי דליפת אמוניה - כ-15 אירועים, חלקם עם נפגעים, ביניהם:

 1. דליפת אמוניה במפעל טופ-שף (פרסקו) בקיבוץ אילון, בו היו 9 נפגעים קל.
 2. דליפת אמוניה במפעל הוד חפר, בעמק חפר, בו נהרג כבאי ונפצעו כ – 20 איש.

בעקבות האירוע החמור בהוד חפר בו נהרג כבאי, ופוטנציאל הסיכון שיש לאמוניה במתקנים גדולים, בוצע ב-2015 עדכון התנאים הנוספים בהיתר רעלים לשימוש באמוניה במתקני קירור.

האמוניה נמצאת במצב צבירה גז בטמפרטורת החדר ונחשבת רעילה לאדם. עם זאת, אמוניה נחשבת כגז קירור יעיל ובעל יתרונות סביבתיים בכך שאינו תורם להגברת שינוי האקלים (פרוטוקול קיוטו), ואף לא פוגע בשכבת האוזון (פרוטוקול מונטריאול).