חוק הפיקדון: 2 תביעות ייצוגיות הסתיימו בהסכמי פשרה
האחת על פרסום מחירי מבצע למשקאות שלא כללו דמי פיקדון. השנייה על אי קבלת מיכל משקה בחלק משעות פעילות בית העסק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/7/2018

שתי תביעות ייצוגיות שהוגשו על הפרת הוראות חוק הפיקדון של בקבוקי משקה הסתיימו לאחרונה בהסדרי פשרה והוגשו לאישור בית המשפט. האחת על פרסום מבצע למכירת מיכלי משקה, כשהמחיר אינו כולל את דמי הפיקדון. והשנייה על אי קבלת מיכלי משקה בחלק משעות פעילות בית העסק.

מחיר מבצע לא כלל את דמי הפיקדון

התביעה הייצוגית הראשונה היא נגד חברת מחסני מזון חינם פלוס בע"מ על פרסום מבצעי מכירה למשקאות החייבים בפיקדון, כאשר מחיר המבצע לא כלל את דמי הפיקדון. התובע טען כי הנתבעת הפרה את חובתה להציג מחיר מלא של המוצר וכן איסור הטעייה.

הצדדים הגיעו להסדר הפשרה לפיו, כל לקוח שיקנה מעל 150 ₪ יזוכה ב-8 ₪ עד לסכום הפשרה - כ-732 אלף ₪. במידה וסכום הפשרה לא יחולק תוך 180 יום כל לקוח שירכוש מוצרים ב-100 ₪ יזוכה ב-16 ₪. בנוסף, הנתבעת התחייבה להציג מחירים כמחיר כולל, לרבות דמי הפיקדון.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1.  48 מיליון ₪ קנס בגין חוק הפיקדון, 28.05.2018
  2. הסכם פשרה נגד שופרסל בגין חוק הפיקדון, 13.11.2017
  3. עתירה לבג"ץ ומעצר בחשד למרמה, זיוף והלבנת הון, 21.12.2017
  4. רעידת אדמה בענף מיחזור הבקבוקים: טמפו מתנתקת מאל"ה, 31.07.2017
  5. מידע נוסף על פסולת אריזות | infospot

הגבלת שעות להשבת דמי הפיקדון

תביעה ייצוגית נוספת שהסתיימה בהסדר פשרה ומחכה לאישור ביהמ"ש, הוגשה כנגד חברת מעיין אלפיים בע"מ על אי קבלת מיכלי משקה תמורת השבת הפיקדון בחלק משעות הפעילות בסניפים. זאת כאשר לטענת התבוע חוק הפיקדון אינו מגביל ואינו תוחם את זכותו של הצרכן להשיב מיכל ריק לבית העסק ואת חובתו של בעל העסק לקבל את המיכל ולהשיב את דמי הפיקדון בכל שעות הפעילות.

הצדדים הגיעו להסכם פשרה לפיו הנתבעת תעניק הנחה של 40 אגורות בכל רכישה של מיכל משקה החייב בפיקדון ו-2.4 ₪ לשישיית מיכלי משקה, למעט מיכלי משקה המכילים שתייה חריפה, עד לגובה סכום הפיצוי הכולל בסך 330 אלף ₪. בנוסף, התחייבה הנתבעת להמשיך ולקיים את חוק הפיקדון ולקלוט מיכלי משקה בכל שעות פתיחת הסניפים למעט בחג הפסח ובערב פסח.