עיריית חיפה כופפה את ועדת החוץ והביטחון בכנסת שממליצה על יבוא אמוניה באיזוטנקים
בכך הפכה על פיה את החלטות 2 הוועדות המקצועיות הממשלתיות הקודמות שקבעו כי חלופת האוניה הקטנה עם מקשר היא הבטוחה ביותר
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/5/2018

ועדת החוץ והביטחון שבחנה את החלופות ליבוא אמוניה בטווח הקצר קבעה אתמול כי יבוא אמוניה באיזוטנקים הוא הפתרון המעשי ביותר, בגלל התנגדותה של עיריית חיפה לפתרון האונייה הקטנה. ההחלטה התקבלה לאחר סיור וארבעה דיונים, שבחנו את הסוגיה מהפן הביטחוני, הסביבתי והאזרחי.

בכך למעשה הפכה ועדת החוץ והביטחון על פיה את החלטות 2 הוועדות המקצועיות הקודמות, הוועדה של המשרד להגנ"ס והוועדה בראשות המטה לביטחון לאומי, שקבעו כי החלופה של אוניה קטנה עם מקשר ימי היא החלופה הבטוחה ביותר.

בגלל התנגדותם של עיריית חיפה והארגונים הירוקים

למרות זאת, ועדת המשנה למוכנות העורף קבעה כי הליך קבלת ההחלטות בשתי הוועדות היה מעמיק, ענייני ומקצועי תוך הפעלת שיקול דעת מרבי לטובת ביטחון הציבור והסביבה, וכי הן קיבלו את ההחלטות על בסיס הנתונים המקצועיים שעמדו לרשותן באותה עת.

עם זאת הוועדה מוסיפה כי לולא התנגדותן של עיריית חיפה והארגונים הירוקים לפתרון האונייה קטנה עם מקשר ימי, הוועדה הייתה תומכת בפתרון שהציעו הוועדות המקצועיות. אבל מאחר ועיריית חיפה מתנגדת לחלופה זו, רצוי לקדם את פתרון האיזוטנקים כפתרון זמני, עד שימומשו הפתרונות לטווח הארוך.

כדי לצמצם את הסיכונים הקיימים בפתרון זה, הוועדה מבקשת מהגורמים הרלוונטיים לזרז את מתן הרישיון להקמת מתחם איזוטנקים ממוגן.

נזכיר כי פתרון האיזוטנקים אומנם לא הוגדר כראשון בסדר העדיפויות, אך עמד בקריטריונים הסביבתיים והביטחוניים ונמצא כפתרון קביל גם על ידי הוועדות המקצועיות.

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. עדיין אין פתרון לסגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון, 07.05.2018
  2. הקבינט הביטחוני: החלופה של יבוא אמוניה באונייה עדיפה ביטחונית 19.12.2017
  3. ביה"ד לעבודה אישר את סגירת מפעל חיפה כימיקלים בצפון, 13.11.2017
  4. צוות מומחים נוסף מונה לבחירת החלופה הבטוחה ליבוא אמוניה, 26.10.2017
  5. חוק עוקף מיכל אמוניה: הסמכות לרישוי מפעלים בעלי חשיבות לאומית תעבור לידי הממשלה, 19.10.2017
  6. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot