נחנך פרויקט המעכלים האנאירוביים בשפד"ן ההופכים את הבוצה לדשן חקלאי
בזכות הפרויקט, שעלותו יותר ממיליארד ₪, 100% מהשפכים המגיעים לשפד"ן ממוחזרים. אלקין: "השפד"ן מהווה מוקד למשלחות בינלאומיות הבאות ללמוד על פתרונות למשבר האקלים בנושא מים"
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 27/3/2018

בהמשך לדיווח שלנו מלפני שבוע על הפסקת הזרמת בוצת השפד"ן לים, מדווח איגודן, כי ביום חמישי נחנך פרויקט המעכלים האנארוביים בשפד"ן (מכון טיהור שפכי גוש דן) בראשון לציון, בנוכחותו של השר להגנ"ס, זאב אלקין.

עלות פרויקט המעכלים האנארוביים בשפד"ן יותר ממיליארד ₪ ומטרתו להפוך את הבוצה, הנותרת מהטיפול בשפכים שעד כה הוזרמה לים התיכון, לדשן חקלאי. בכך הפך איגודן לגוף היחיד הממחזר 100% מהשפכים המגיעים אליו.

מבוצת שפכים בים התיכון ל-450 טון דשן חקלאי

לדברי איגודן, כתוצאה מהתהליך האנארובי נוצרים באמצעות המעכלים 450 טון של דשן חקלאי ביום,  שהם שמונה מיכלי ענק בגובה עשרות מטרים, המועמסים על גבי משאיות של חברת "נגב אקולוגיה" ונשלחים ישירות לשדות החקלאיים ברחבי הארץ.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין אמר באירוע כי מדינת ישראל יודעת לקחת את האתגר ולהפוך אותו ליתרון. בזכות אתגר המים בישראל, אמר אלקין, הצלחנו להגיע ל-87% שימוש חוזר במים כאשר במקום השני נמצאת ספרד עם 20% בלבד. "מדינות העולם מנסות ללמוד ולהעתיק את היכולת להשתמש במים מחדש לשימוש בחקלאות בסטנדרטים הגבוהים ביותר. לכן, מהווה השפד"ן מוקד למשלחות בינלאומיות הבאות ללמוד על פתרונות למשבר האקלים בנושא המים".

לדברי יו״ר איגודן, ארנון גלעדי, הקדמה מביאה עמה לא רק אתגרים, אלא גם יתרונות ומציעה לנו פתרונות חדשניים המאפשרים לה להמשיך ולצמוח לצד הסביבה, במקום על חשבונה. "פרויקט המעכלים האנאירוביים הוא דוגמא ומופת לאותה חדשנות, המציבה את מדינת ישראל כמובילה עולמית בתחום הטיפול בבוצה".

אסף חג'בי, מ"נגב אקולוגיה" הוסיף, כי הבוצה היא דשן מעולה לחקלאים. "רגע לפני תחילת הזריעה של שדות הפלחה החקלאים מקבלים ממני את הדשן הזה ומפזרים אותו על השדות. הדשן תורם לצמיחה טובה ומהירה וליבולים עשירים יותר. ניתן לראות בבירור את ההבדל בין שדות שעברו דישון לבין שדות. שנזרעו ללא דישון".

---------

כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. צלול: שוב השפד"ן מנצל פרצה וגורם לזיהום סביבתי מבלי לשלם את המחיר, 21.03.2018
  2.  האתגרים של ענף השפכים בישראל, 29.06.2017
  3. תופעה: הזרמת שפכים אסורים שפוגעת בכיס של כולנו, 08.05.2016
  4. משהו מסריח בשוק הקומפוסט, 08.12.2016
  5. אושרו שינויים בכללי שפכי מפעלים המוזרמים לביוב, 14.05.2017
  6. מחקר: שימוש בבוצה כדשן מכפילה עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה, 15.12.2016
  7. למידע נוסף על שפכים תעשייתיים | infospot

------------

חברות לטיפול בשפכים תעשייתיים: