היועץ המשפטי מודיע: דנציגר לא היה נגוע בניגוד עניינים בפרשת האמוניה
קבע כי אין מניעה שדנציגר ישוב לטפל בעניינים הנוגעים לסוגיית מיכל האמוניה וכי"ל, וכי במקביל יתוקן הסדר ניגוד העניינים עליו הוא חתום
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 13/12/2017

כחצי שנה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הודיע כי קיים חשש לניגוד עניינים של ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנ"ס, בנושא האמוניה, ולכן הוא מנוע מלעסוק בנושא, הסתיימה בדיקת היועץ והוא מסיר את העננה מעל דנציגר. המשרד להגנ"ס מדווח, כי בפנייה שהתקבלה מהיועץ המשפטי נקבע כי טיפולו של דנציגר, בסוגיית מיכל האמוניה, לא היה נגוע בניגוד עניינים, וגם לא נמצא חשד לפלילים ולכן אין מניעה שישוב לטפל בנושא.

ישראל דנציגר: "היום נקבע את מה שידעתי כל הזמן: לא הייתי נגוע בניגוד עניינים ופעלתי ללא רבב".

לא ניגוד עניינים ולא חשד לפלילים

היועץ המשפטי לממשלה הודיע למשרד להגנת הסביבה, כי בעקבות עמדת אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה ולפיה טיפולו של מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, בסוגיית מיכל האמוניה, לא היה נגוע בניגוד עניינים ואין מניעה שישוב לטפל בנושא. מובן, כי בנסיבות אלו אף לא נמצא חשד לפלילים בהקשר זה.

בחוות דעתו של עו"ד דני חורין מייעוץ וחקיקה (ציבורי-מינהלי) במשרד המשפטים, שנכתבה על דעת היועץ המשפטי לממשלה, הובהר כי אין עוד מניעה לכך שמר דנציגר ישוב לטפל בעניינים הנוגעים לסוגיית מיכל האמוניה וכי"ל, וכי במקביל, יתוקן הסדר ניגוד העניינים עליו הוא חתום.

השתלשלות האירועים

נזכיר, כי היועץ המשפטי לממשלה הודיע לדנציגר בחודש יולי כי עליו להפסיק לטפל בנושא האמוניה מחשש לניגוד עניינים. זאת משום שדנציגר הצהיר בהסכם ניגוד העניינים עליו הוא חתם בתחילת עבודתו כמנכ"ל המשרד, כי הינו חבר קרוב של סמנכ"ל הכספים של כי"ל המחזיקה בחברת 'רותם דשנים' שהיא צרכנית האמוניה השנייה בגודלה בישראל, לאחר חיפה כימיקלים.

3 ימים לאחר מכן הודיע מבקר המדינה, יוסף שפירא, ליועץ המשפטי כי ממידע שנאסף במשרד המבקר יש חשש לפלילים בנושא טיפול המדינה בבחירת החלופות לאספקת אמוניה למשק הישראלי. משרד המבקר טען כי מהמידע שבידו עולה חשש כי הבחינה וההכרעה באשר לתעדוף חלופות לייבוא האמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להטיב כלכלית עם חברת חיפה כימיקלים, אגב מידור בעלי תפקידים רלוונטיים במשרד להג"ס ממעורבות בעניין; כמו כן, מידע שנמסר לגורמים מוסמכים בנושא השתנה מהותית מפעם לפעם ולא תאם לכאורה במלואו את העובדות לאשורן.

התייחסויות:

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "לאורך כל הדרך האמנתי במנכ"ל משרדי וגם מעל במת הכנסת ציינתי כי נעשה לו עוול. אני מודה ליועץ המשפטי לממשלה ולצוותו על בדיקתו המעמיקה ומברך על כך שהמשרד להגנת הסביבה יוכל סוף סוף לשוב לתפקוד מלא".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר: "אני רוצה להודות ליועץ המשפטי לממשלה וצוותו על בדיקתם. באתי לשרת ציבור ביושר ובניקיון כפיים, ולרגע לא הפסקתי לעשות זאת גם כשהוטחו בי האשמות שונות. בשנתיים וחצי האחרונות זכיתי להוביל את המשרד להגנת הסביבה לעשייה ולהישגים המצילים מאות חיים בכל שנה ומצילים אלפים מחולי וכן מצמצמים פערים ועוני, ועל כך אני אסיר תודה"

--------

קישורים רלוונטיים:

  1. אלקין: "עושים לדנציגר רצח אופי מסיבה לא מוצדקת", 24.07.2017
  2. חשד לפלילים בפרשת האמוניה, 19.07.2017
  3. חשש לניגוד עניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, 16.07.2017
  4. הממשלה אישרה את החלופות לאספקת אמוניה, 04.07.2017
  5. מידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

-------

מסמכים רלוונטיים

  1. הסכם ניגוד העניינים של מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה