מסוף המטענים בתחנת הרכבת לא קיבל רישיון עסק בשל מפגעי ריח
איגוד ערים שרון כרמל גילה כי במסוף המטענים מאוחסנת פסולת הגורמת למפגעי ריח קשים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 10/9/2017

איגוד ערים שרון כרמל מדווח, כי בעקבות תלונות על מפגע ריח ממסוף המטענים בתחנת הרכבת חדרה מערב, נערך ניטור ריח שממצאיו העלו כי קיים מפגע ריח מעל דרגה 3 שמקורו במכולת פסולת. האיגוד מציין, כי ריחות מתמשכים וקשים מפסולת המאוחסנת במכולות עלולים לגרום למפגע בריאותי.

בעקבות הממצאים, מוסר האיגוד, כי סירב להעניק רישיון עסק למסוף המטענים, זאת מאחר שהמסוף עוסק באיסוף והובלת פסולת וקיים חשד כי הוא עובר על חוק מניעת מפגעי ריח.

לדברי האיגוד, הניטור בוצע באמצעות 'צוות מריחים' שכלל 4 עובדים שעברו הכשרה והוסמכו לתפקיד בשנת 2017 , הניטור בוצע על פי "מדריך לטיפול במפגעי ריח" של המשרד להגנת הסביבה.                                                                     

התייחסויות

תגובת רכבת ישראל: "מסוף המטענים בחדרה משמש להובלת מטען שמיובא ארצה וכזה שמיוצא לחו"ל, בין היתר הוא משמש גם כמסוף להובלת אשפה מהאזור דרומה והחזרת חול לטובת מיזמי בניה. הובלת מטען זו ברכבות מורידה מאות משאיות מהכבישים מפחיתה זיהום אוויר ומגבירה את הבטיחות בדרכים. לאור פניות בנושא ריח הושעתה פעילות להובלת אשפה והחל תהליך מואץ למציאת פתרון לריח ביחד עם המשרד לאיכות הסביבה והעירייה. פעילות המכולות ושאר המטענים תמשך כסדרה.

ועדות התכנון דנות באפשרות העתקת מסוף חדרה מערב למקום חלופי בצפון העיר הנושא נמצא בתהליכי תכנון ראשוני."

יו״ר האיגוד, יעקב אדרי: "בעקבות בדיקה מקצועית של איגוד ערים שרון כרמל, נמצא כי במסוף במטענים  סמוך לתחנת הרכבת בחדרה, מאוחסנת פסולת הגורמת למטרדי ריח קשים  אשר פוגעת באיכות חייהם ובריאותם של התושבים, בתוך כך החליט איגוד ערים  שלא לאפשר מתן אישור רישיון עסק למסוף המטענים. כמו כן, ביקשתי ממנכ״ל האיגוד לפעול מול רכבת ישראל בדרישה להפסיק לאלתר את מטרדי הריח ובכך למנוע סבל מיותר מהתושבים, עד אשר לא יתוקנו כל הליקויים הנדרשים לא נאפשר מתן היתר. בריאות התושבים בראש סדר העדיפויות שלנו".

מנכ"ל האיגוד, ניר סהר: "בעקבות פניית רכבת ישראל בבקשה למתן רישיון עסק למסוף המטענים הסמוך לתחנה בחדרה,  בדק  צוות המריחים של האיגוד את אופן האחסון  וסוג  החומר המאוחסן במסוף וקבע באופן חד משמעי כי רכבת ישראל אינה עומדת בתנאי הסף למתן  רישיון העסק".

------------------

קישורים רלוונטיים

  1. שימוע למנהלי רכבת ישראל בגין זיהום אוויר. הרכבת בתגובה: המשרד להגנ"ס יגרום לכאוס תחבורתי, 03.01.2017
  2. חקירה פלילית נגד רכבת ישראל ומנהליה, 04.04.2016
  3. מפגעי ריח: שני הסדרי פשרה בתביעות ייצוגיות שהוגשו נגד מפעלים, 15.07.2015
  4. קנס של חצי מיליון ש"ח למפעל בגין מפגעי ריח, 26.03.2015
  5. כתב אישום נגד מפעל "שמן" בגין מפגעי ריח, 06.10.2014
  6. מפגעי ריח | infospot