תע"ש רמת השרון: הסתיים ההליך המוקדם במכרז שיקום מי תהום
6 קבוצות עברו בהצלחה את המיון המוקדם במכרז לפרויקט הקמה ותפעול של מתקן לטיפול במי תהום מזוהמים במתחם תעש רמת השרון
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/9/2021

משרד האוצר הודיע על סיום שלב המיון המוקדם במכרז לתכנון, הקמה ותפעול של מתקן לטיפול במי תהום מזוהמים במתחם תעש רמת השרון. את שלב המיון, שפורסם לפני כחצי שנה, עברו בהצלחה 6 חברות: IDE, GES, שותפות של רימון LDD ו- EPT, סולל בונה, אלקטרה וLESICO-.

תע"ש רמת השרון הוא אתר בו פעלה (ועדיין פועלת בחלק מהשטח) תעשייה ביטחונית שגרמה לזיהום מי תהום שהביא לסגירת 18 קידוחי הפקת מים באזור.

בשנת 2012 הממשלה החליטה להקצות 600 מיליון ₪ לטובת פרויקט הטיפול במי תהום, ובאותה שנה יצא מכרז לפיילוט עבור מתקן הדגמה שהחל לפעול בשנת 2014 ובו טופלו מי התהום לרמה המאפשרת שימוש במים לכל צורך עפ"י התקן הישראלי, לרבות מי שתייה.

לאחר הצלחת הפיילוט, התפרסם שלב המיון המוקדם למכרז הנוכחי לפני כשנה וחצי. כעת, לאחר בחירת 6 החברות המכרז ימשיך לשלב הבא.

מדובר בפרויקט שיקום מי התהום הגדול, היקר והמורכב ביותר שבוצע בישראל. במסגרת הפרויקט יישאבו מי תהום מזוהמים, יועברו טיפול ביולוגי במתקן ייעודי שיוקם לשם כך, ולבסוף המים הנקיים יוזרמו לנחל הירקון. הפרויקט אמור לעבוד במשך 25 שנה ברציפות.


כתבות רלוונטיות:

  1. מכרז שיקום מי התהום הגדול בארץ, 06.4.2020
  2. סיכום שנה במי תהום מזוהמים, 03.02.2019
  3. שיקום מתחם תע"ש בית הכרם יוצא לדרך, 02/10/2019
  4. עודכנו ההנחיות לחקר מזהמים במי תהום, 01/08/2019
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | מערכת infospot

מתחם תע"ש רמת השרון: זיהום חמור במי התהום

כ-6,000 הדונם במתחם תע"ש הרמת השרון חולשים על אחד מאזורי הביקוש לדיור הגבוהים במדינה, ובשטח זה מתכננים לבנות עשרות אלפי דירות לאחר השלמת פינוי האתר, טיפול בקרקעות המזוהמות, וטיפול במי התהום.

כבר בתחילת המאה ה-21 החלו להיסגר קידוחי מי שתייה מסביב למתחם תע"ש רמה"ש בשל זיהום מי התהום. סקר מקיף שבוצע גילה כי הפעילות במתחם, במשך למעלה מ – 60 שנה, גרמה לזיהום חמור של מי התהום במגוון ייחודי של מזהמים, כולל פרכלורט, כלורט, חומרי נפץ, כרום, ניטראט וחומרים אורגניים נדיפים וחצי נדיפים.

נפח מי התהום המזוהמים באזור הוערך בשנת 2017 בכ-630 מיליון מ"ק ואחד מכתמי הזיהום של מי התהום התפשט לשטח של כ-24 קמ"ר וגרם לסגירה של לפחות 18 קידוחי (בארות) מי שתייה באזור. המשך התפשטות כתם הזיהום מסכן קידוחי מי שתייה נוספים באזור הרצליה ותל אביב.

שאיבת מי התהום המזוהמים תימשך 25 שנה

כדי לטפל במי התהום המזוהמים, תיבחר במסגרת המכרז הנוכחי החברה שתתכנן, תקים ותתחזק מתקן לטיפול במי התהום במשך 25 שנה.

התוכנית היא לשאוב את מי התהום המזוהמים באמצעות 6 קידוחי הפקה ייעודיים שייקדחו במוקדי הזיהום במתחם תע"ש רמה"ש וישאבו ממוצע של 650 מ"ק לשעה. לאחר השאיבה המים יטופלו עד לרמה המאפשרת שימוש בלתי מוגבל בהם ואז יוזרמו לירקון כחלק מפרויקט "גאולת הירקון". הטיפול במי התהום המזוהמים לצד טיפול בקרקעות המזוהמות יאפשר מתן אישור להנעת פרויקט בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור במתחם תע"ש.

על פי תחזיות המודל החישובי, השאיבה של מי התהום המזוהמים במשך ה- 5 שנים הראשונות, תפחית את ריכוז הפרוכלורט בכ- 300,000 מיקרוגרם לליטר, ולאחר מכן ההפחתה תימשך בצורה מתונה יותר, עד השגת ערכי היעד.

איך התנהל הפיילוט ומה היו תנאי הסף להתמודדות בהליך המוקדם?

בשנת 2012 סוכם כי המדינה תעביר 600 מיליון שקל לצורך טיהור מי התהום במתחם תע"ש ברמת השרון, וכך יצא לדרך תהליך הפיילוט עבור מתקן ההדגמה.

מטרת הפיילוט הייתה לבחון את ההיתכנות הכלכלית והטכנולוגית להפחתת הזיהום במים עד לערכי היעד שקבעה רשות המים. הטכנולוגיה המרכזית בה נעשה שימוש בפיילוט הייתה ריאקטור ביולוגי FBR – Fluidized Bed Reactor וטיפולים משלימים (מסנני מצע, פחם פעיל, מחליפי יונים והכלרה) שמטרתם הייתה להוריד את ריכוז המזהמים: פרוכלורט, ניטראט, כרומט, RDX, ועוד.

מתקן הפיילוט תוכנן לטפל בממוצע שעתי של 1 מ"ק לשעה של מי תהום שנשאבים במתחם תעש רמה"ש ולהביא אותם לערכי יעד של מי השתייה בישראל, תחת מגבלות צריכת אנרגיה. המתקן עמד בדרישות.

תנאי הסף של המכרז, שבהם היו צריכות לעמוד גם 6 החברות שעברו את ההליך המוקדם ונבחרו להמשיך לשלב הבא, כללו בין היתר ניסיון של שנתיים ומעלה בתכנון מערכת לטיפול ביולוגי להרחקת פרכלוראט או ניטראט. ניסיון בתכנון, הקמה והפעלה של מתקן לטיפול במים או מי שפכים שפעל לתקופה רצופה של שנתיים לפחות, ומחזור הכנסות שנתי משוקלל של 60 מיליון ₪ לפחות.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>