הממשלה מכניסה את היד לכיס כדי להזניק את ענף הקלינטק המקומי
בכנס שהוקדש לנושא הוצגו תוכניות סיוע ממשלתיות לתמיכה במו"פ של מיזמי קלינטק, לייעול ניהול המשאבים, להגדלת הפריון ולהפחתת פליטות
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 28/5/2018

כיצד הופכים את הרגולציה הסביבתית המתגברת מנטל להזדמנות עבור המשק הישראלי? המגמה של רגולציה סביבתית מתגברת רק תלך ותחריף בשנים הקרובות ברחבי העולם בשל הגידול באוכלוסייה, צריכה וייצור ובמקביל גידול בידע וברצון לאיכות חיים גבוהה ובריאות טובה. הפתרון לייצור נקי יותר טמון בטכנולוגיות חדשניות בתחום הסביבה – קלינטק.

בהתאם, ענף הקלינטק העולמי צפוי לזנק ולגלגל מיליארדי דולרים בעשור הקרוב ואין סיבה שישראל לא תגייס את היכולות של 'אומת הסטארטאפ' לטובת השתלבות בענף הקלינטק העולמי ולייצר למשק הישראלי מנוע צמיחה נוסף.

כך סבורים משרדי הממשלה שהציגו בשבוע שעבר בכנס שהוקדש לנושא את תוכניות הסיוע ממשלתיות בהיקף של עשרות מיליוני ₪ האמורות לספק תמיכה במו"פ של מיזמי קלינטק, לייעל את ניהול המשאבים, להגדיל את הפריון ולהפחית את פליטות המזהמים לסביבה.

מטרות התוכנית להפוך את ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה - קלינטק ולחזק את התעשייה וכושר התחרות שלה על ידי התייעלות במשאבים. מדובר ביוזמה משותפת של משרד הכלכלה והתעשייה, המשרד להגנת הסביבה ורשות החדשנות.

בכנס השתתפו אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, זאב אלקין, השר להגנת הסביבה, השגריר עמנואל ז'ופרה, ראש משלחת האיחוד האירופי בישראל וכן חברות טכנולוגיה, חברות תעשייה ומשקיעים.

תוכניות תמיכה בקלינטק

60 מיליון ₪ יושקעו במספר פרויקטים שיופעלו בשנים 2018-2019 במטרה לסייע לענף הקלינטק. בין היתר:

 1. תמיכה במתקני הרצה (פיילוטים) – 35 מיליון ₪. מטרת התכנית להגדיל את מספר הפיתוחים הטכנולוגיים המגיעים לשלב בחינת היתכנות הטכנולוגיה בקנה מידה תעשייתי ובקרב לקוחות רלבנטיים.
 2. מעבדת חדשנות - פלטפורמה לשיתופי פעולה בין יזמים וחברות יצרניות במטרה להגדיל את מספר המיזמים (בתחומי טכנולוגיות סביבה) העונים על צורכי התעשייה המסורתית נוכח אתגרי הסביבה.
 3. תמיכה במו"פ (מחקר ופיתוח) יישומי - יוענקו מענקי מחקר לחוקרים וחברות תעשייה, שמטרתם לקדם מחקרים בתחומי טכנולוגיות סביבה, משלב המחקר הבסיסי עד להוכחת היתכנות לפיתוח מוצר.
 4. תמיכה בשיתופי פעולה בינלאומיים -  יצירת הזדמנויות עבור הקלינטק הישראלי באמצעות קשרי ממשל: כמו סמינרים מקצועיים, פרויקטים משותפים של מתקני הרצה (בטא) וגיוס מקורות הון בינלאומיים לפרויקטים בתחומי אנרגיה ומים במדינות מתפתחות.

התייעלות במשאבים וכלכלה מעגלית

במקביל לתוכנית הסיוע לענף הקלינטק, גובשה תוכנית לסיוע בהתייעלות במשאבים וכלכלה מעגלית ​בהובלת משרד הכלכלה והתעשייה שמגבש תוכנית לאומית שמטרתה להניע את התעשייה לעבר שימוש יעיל יותר במשאבים ולטיפול בבעיות סביבתיות באמצעים טכנולוגיים חדשים כבר בשלבי התכנון, העיצוב והייצור המוקדמים, ובכך להפוך את הדרישות הסביבתיות להזדמנות במקום לנטל על התעשייה. בין התוכניות:

 • הקמת מרכז להתייעלות במשאבים בתעשייה - המרכז מוקם בשותפות של משרדי הכלכלה והתעשייה, הגנ"ס והאוצר בתקציב של 51 מיליון ₪. המרכז יסייע ויספק שירותי ייעוץ וידע לתעשייה במטרה להגביר השקעה בפתרונות הפחתה במקור של זיהום ופסולת, להפחית זיהומים וסיכונים סביבתיים יחד עם הטמעת תהליכי התייעלות והגדלת הפריון.
 • עידוד סימביוזה תעשייתית – לפני חודשיים דיווחנו כי משרד הכלכלה והתעשייה פרסם מכרז שמטרתו להניע את השוק לעבר כלכלה מעגלית ולייצר ערך מוסף לתעשייה ע"י שת"פ בין גורמים בתעשייה לשימוש בתוצרי לוואי, פסולות ופליטות בתקציב של 5 מיליון ₪.
 • תמיכה בהשקעות להתייעלות במשאבים - במסגרת תכנית הסיוע להגברת הפריון הפועלת תחת רשות ההשקעות בתקציב של 100 מיליון ₪, יכללו גם השקעות בהתייעלות במקור והתייעלות במשאבים בתכנית העסקית שתוגש על ידי המפעל וככל שתוצג שיש תרומה מוכחת לשיפור הפריון.
 • פרויקטים נוספים - יקודמו מספר תכניות נוספות לסיוע לתעשיית המיחזור, קידום אזורי תעשייה ברי קיימא, תמיכה בהערכת מחזור חיי מוצר ורכש ירוק.

נזכיר כי לפני שלושה חודשים דיווחנו כי המשרד להגנ"ס פרסם נוהל לטיפול במתקני פיילוט לחדשנות סביבתית שנועד להסרת חסמים במעבר בין שלב המו"פ לשלב ההדגמה המסחרית הראשונה באמצעות הטמעת הטכנולוגיה במתקן תעשייתי.

התייחסויות

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין: "המשרד יוצא בתוכנית להפיכת ישראל למעצמת טכנולוגיות סביבה. בישראל פועלות כמה מאות חברות בתחומי טכנולוגיות סביבה, תחום שהופך בשנים האחרונות לענף כלכלי המתפתח בקצב מהיר בעולם כולו עם השקעות כספיות אדירות -רק סין הולכת להשקיע בשנים הקרובות יותר מטריליון דולר בתחום זה. מדינת ישראל חייבת לתפוס מקום מוביל בתחום ברמה הבינלאומית, תוך ניצול יתרונה כמוקד חדשנות, ולהפוך את תחום טכנולוגיות הסביבה לענף חשוב של צמיחה כלכלית במשק הישראלי. זה חשוב מאוד לכלכלת ישראל ולתעשייה ויקדם את תחום הסביבה בישראל. ישראל עדיין אינה מממשת את הפוטנציאל שלה בתחום ובנוסף לתפקידנו כרגולטור, אנו רואים כחובתנו לתמוך ולתמרץ את החברות. הגיע הזמן להפוך את נושא הסביבה לתחום שמניב הכנסות ורווחים למדינה ולא רק הוצאות תקציביות שהיה עד היום".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "התוכנית הנה צעד משמעותי אל עבר העתיד, ובתוך כך, היערכות התעשייה הישראלית לאתגרים השונים הנצבים בפניה, הם בתחרות הגלובלית, והן בחיסכון, ניצול משאבים וחשיבה סביבתית, שיביאו להגדלת הפריון, התייעלות וכושר התחרות. התעשייה הישראלית היא הכוח המניע את הכלכלה הישראלית ועל הממשלה להעניק לה את הכלים הנדרשים בכדי להמשיך ולהתחרות, להצטיין ולהוביל בטכנולוגיות פורצות דרך".

יו"ר רשות החדשנות, והמדען הראשי משרד הכלכלה והתעשייה, ד"ר עמי אפלבום: "אנו מברכים על העבודה המשותפת עם המשרד להגנת הסביבה ורואים בכך חשיבות רבה לקידום התעשייה הטכנולוגית הישראלית בתחומי הקלינטק. מסלול התמיכה המשותף של הרשות עם המשרד להגנ"ס, שם דגש על השלב הקריטי של הוכחת היתכנות טכנולוגיית חדשנית בתנאי אמת ובקנה מידה תעשייתי. המסלול יספק לחברות הטכנולוגיות תמיכה מימונית באמצעות מנגנוני רשות החדשנות לשלבי פיתוח הטכנולוגיה המתקדמים הדרושים לצורך מסחור הטכנולוגיה והחדרתה לשוק, לצד תמיכה רגולטורית של המשרד להגנת הסביבה, שבלעדיה קשה יהיה מאוד ליישם טכנולוגיות סביבתיות חדשניות. בכך אנו מאמינים כי נסייע במימוש מלא יותר של הפוטנציאל הכלכלי והסביבתי הטמון בתעשיית הקלינטק הישראלית".

----------

כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. נוהל חדש לקידום טכנולוגיות סביבה חדשניות, 15.02.2018
 2. חדשנות קלינטק ישראלית: ניטור איכות אוויר דור 2, 31.07.2017
 3. יזם קלינטק? הזדמנות למענק ופיילוט במשרד הביטחון, 13.03.2017
 4. 26 מיליון ₪ ל- 6 חברות שייצרו דלק מפסולת חקלאית, 28.02.2017
 5. 75 מיליון ₪ מענקים להתייעלות אנרגטית, 01.01.2017
 6. התחייבות או הזדמנות? ישראל אישררה את הסכם פריז, 15.11.2016

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: